Новини

Держпрограма підтримки фермерів провалилась — Слободяник

9 Серпня 2018 1 535

Programa_Fiasko
Сільгосптехніка під час польових робіт
Traktorist.ua

Програма державної підтримки фермерів на 2018 рік провалена.

Про це Голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Слободяник заявив під час прес-конференції.

Станом на 7 серпня 2018 року є інформація, що із загальної суми 6,326 млрд грн, передбачених на підтримку аграріїв у 2018 році, використано всього 436,165 млн грн  1 174 сільськогосподарськими підприємствами з яких тільки 262 фермерських господарства на суму  21,3 млн грн. При цьому, за напрямком «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» із 1 млрд гривень — так званий обіцяний  «фермерський мільярд» використано нуль гривень.

Водночас, Іван Слободяник зазначив, що станом на середину липня за державною підтримкою звернулись лише 13% фермерів 11% з яких  вже отримали відмову у підтримці.  58 % респондентів взагалі не подавали документи на держдотації в 2018 році оскільки переважно через те що не вірять в державну підтримку фермерів.

За напрямком «Фінансова підтримка сільгоспвиробників (відшкодування вартості вітчизняної техніки та обладнання)» із 945 млн гривень використано лише 171,970 млн гривень. При цьому кількість отримувачів цієї допомоги підрахувати поки що неможливо, оскільки кошти за цим напрямком надходять до чотирьох державних банків, які потім розподіляють їх між господарствами, які надіслали заявки.

Окрім цього, спецфонд Державного бюджету України передбачає на 2018 рік надання поворотної фінансової допомоги (безвідсоткові кредити) Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на суму 43,1 млн грн. У той же час, фактично з цих грошей теж не використано ні копійки. Більше того, сьогодні здійснюються спроби ліквідувати фонд замість того, щоб його наповнити фінансами.

Незалежне соціологічне дослідження членів Асоціації фермерів та приватних землевласників України було проведено з 18 по 20 липня 2018 року. Дослідження було виконано контакт-центром ContactCall методом опитування членів асоціації. Загалом в опитувані взяли участь 1 020 осіб з 24 областей України (крім АР Крим). У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українським урядом.

Головні результати опитування:

  • 13% опитаних представників АФЗУ подали документацію на отримання дотацій за урядовими програмами держпідтримки. При цьому, 11% представників асоціації, що подали документи, на сьогоднішній день — отримали відмову;
  • 58 % опитаних представників АФЗУ не подавали документи в 2018 році на отримання дотацій. Із них — 43% не вірять у державну підтримку фермерів, 6% — користуються банківськими кредитами;
  • 29% опитаних представників АФЗУ відмовились відповідати на поставлені запитання.

«Аграрій — чи це одноосібник, чи це фермер, чи сільгосппідприємство, могли прийти до «єдиного вікна» сервісного типу на рівні району та області, а не бігати по колу з папірцями спочатку до працівників обласних сільгоспуправлінь, а потім чи до міністерства АПК, чи до банку», — наголосив Іван Слободяник, звернувши увагу на європейський принцип держпідтримки — коли цим займаються Платіжні агентства які і мінімізують корупційні ризики і є зручними для фермерів.Радимо почитати