Статті

Щоденник Тракториста: LEMKEN-парк Юзепівського періоду. День 1

19 Квітня 2019 1 544

LEMKEN Compact-Solitair 9
LEMKEN Compact-Solitair 9
Traktorist.ua

Цього разу почну писати «Щоденник Тракториста» не як завжди, а із запитання до читачів: «Із чим або з ким у вас асоціюється слово «фанат»?

Наприклад, коли я раніше чув це слово, відразу ж уявляв розфарбованих у жовто-блакитні кольори наших футбольних фанатів, які на стадіоні підтримують збірну України. Але це було до того моменту, поки мене не запросили у фермерське господарство «Юзепівка».

Тепер, коли я чую «фанат», відразу згадую Сергія Ходора — власника та директора цього господарства. Чому саме його? Все розповім, але по черзі:)

Знайомство з господарством

Спочатку познайомлю вас із господарством та його директором, а далі поринемо в поля, де я намагатимуся на всі 100% передати всю ту атмосферу, в якій мені довелося побувати.

Господарство «Юзепівка» розташовується у Сокальському районі Львівської області. Його було створено ще у 2005 р. Банк землі на той час становив усього лише 28 га, на яких вирощували овочі. Та за невеликий період часу господарство зросло у 20 разів і зараз обробляє 560 га.

На сьогодні основною стратегічною культурою господарства є озимий ріпак, якого сіють близько 280 га. Крім того, вирощують озиму і яру пшеницю, а також озимий та ярий ячмінь.

Директор «Юзепівки» Сергій Ходор

«У далекому 2005 році овочі були нашою стратегічною культурою. Садили картоплю, моркву, капусту. Ми дуже серйозно ними займалися, але склалися такі життєві обставини, що овочівництво в нашій країні було збитковим, вирощування його стало дуже дорогим, тож у 2010 році ми від нього відмовились. Хоча на майбутнє плануємо повернутися до овочівництва, бо я вважаю, що це майбутнє нашого фермера», — ділиться директор господарства Сергій Ходор.

Наше з Сергієм знайомство відбулося щойно я прибув на територію господарства. Він саме біля ангару власноруч завантажував мішки в багажник свого «польового» автомобіля.

Як я вже дізнався потім від трактористів, Сергій не цурається ніякої роботи, він і на тракторі може підмінити, і сівалку налаштувати, і ЗЗР внести. Для працівників він як наставник, як учитель, і водночас як хороший друг.

Технічний парк блакитного кольору

З технічним парком мене знайомив, звісно ж, директор господарства. Як розповів Сергій Ходор, першим трактором господарства був старенький МТЗ, котрий обробляв ті 28 га до того моменту, поки не наростили понад 100 гектарів. Після чого купили ще два нових трактори цього ж бренду моделі 892, а «дідуся» відправили на легші роботиприбирання території від снігу, де він працює і по цей день.

Телескопічний навантажувач Manitou 629 Turbo

Наступним етапом було придбання у 2013 р. трактора New Holland TD5.110, на якому працювали до 2015 р., після чого продали, а на заміну прикупили New Holland T6020. А вже ось нещодавно техпарк поповнився ще одним «білорусом» — МТЗ 1221.2 української збірки, та двома тракторами New Holland моделі T7060, які є основною самохідною робочою силою господарства.

Для підйомно-розвантажувальних робіт використовують телескопічний навантажувач Manitou MLT 629 Turbo.

Техпарк «Юзепівки»

Останні кліматичні зміни, які відбулися на Львівщині, змусили Сергія кардинально змінити структуру господарства та технічний парк причіпної техніки.

«До цього ми використовували 6-метрову сівалку іншого виробника, та коли я побачив, що потрібно за один прохід робити декілька операцій — внести мінеральні добрива, підготувати ґрунт, зробити якісний посів — задумався над придбанням посівного комплексу LEMKEN Compact-Solitair 9/400. Придбали його в офіційного дилера компанії Агротерра у 2017 році та дуже ним задоволені», — розповідає директор господарства.

Посівний комплекс LEMKEN Compact-Solitair 9 на території господарства

Сергій надає перевагу тільки причіпній техніці Lemken, тому в арсеналі господарства я помітив 5-корпусний оборотний плуг EurOpal 6, стерньовий культиватор Kristall 9, а також причіпний обприскувач Primus 45, які закривають всі основні операції на полі. Можна з упевненістю сказати, що у технічного парку «Юзепівки» колір настрою — блакитний;)

Вся техніка зберігається під накриттям у ангарі, чиста й розміщена на дерев’яних піддонах.

Але це ще не весь арсенал господарства! У Юзепівці є безліч техніки українського виробництва — таких виробників, як: «Ливарний завод», «Білоцерківмаз», «Велес-Агро», «Либідь», «Красилівагромаш» та ін. Також я помітив косарку Wirax Z-069, яка використовується для обкошування полів, та розкидач мінеральних добрив Rauch VariSpread V4, а ще — картоплезбиральний комбайн Wuhlmaus 1733P, який чекає свого часу знову вийти в поля.

Водночас, за словами директора, вся ця техніка то залишки минулого, які після оновлення парку фактично не використовуються.

Нині комбайни для збирання врожаю наймають, але в планах недалекого майбутнього купити зернозбиральний комбайн, зокрема, розглядають модель New Holland СХ8080.

Сільгоспехніка «Юзепівки»

Передпосівна культивація культиватором LEMKEN Kristall 9 в агрегатуванні з трактором New Holland T7060

Після того, як ми з Сергієм обійшли всі його володіння та ознайомилися із технічним парком, одразу ж, щоби не гаяти часу, вирушили у поля, де на ділянці 1,8 га мали проводити культивацію, після чого сіяти яру пшеницю.

Цього разу перевірка роботи техніки в полі у мене проходила не так, як ви пам’ятаєте із минулих випусків «Щоденника Тракториста»: тоді все було стандартно, інакше кажучи, я з інженерами, агрономами та, звісно, трактористами проводив певну технічну операцію на полі або ремонт техніки.

 Регіональний менеджер компанії «ЛЕМКЕН-Україна» по Західній Україні Олександр Олексюк

Тепер, щоб надати найбільш точну інформацію про техніку, зі мною на полі був представник від компанії «ЛЕМКЕН-Україна» Олександр Олексюк.

Тому давайте не гаяти часу, краще перенесемося на поле та почнемо культивацію;)

На полі нас чекав трактор New Holland T7060, агрегатований із стерньовим культиватором LEMKEN Kristall 9.

Тракторист фермерського господарства «Юзепівка» Тарас Лах

У кабіні трактора я познайомився з його оператором Тарасом Лахом, котрий, як виявилося, має досить солідний стаж тракториста — 7 років. Як розповідає Тарас, на тракториста не вчився, а у всьому розібрався сам, а що не знав — питав у своїх колег.

У «Юзепівці» Тарас працює з минулого року, доти працював у іншому господарстві, де займався заготівлею кормів та трішки обробітком ґрунту. І, як ви, мабуть, здогадалися, першим його трактором був… ну звичайно ж вічний і незламний МТЗ-82.

На новій роботі Тарасу відразу доручили новенького New Holland T7060, на якому він проводить оранку та культивацію. На сьогоднішній день трактор напрацював вже 1357 мотогодин і за цей час, як розповідає тракторист, жодних поломок не було!

Технічні характеристики New Holland T7060

New Holland T7060 має 6-циліндровий двигун об‘ємом 6,728 л та потужністю 213 к.с. Трансмісія Full Powershift має 18 передач переднього ходу та 6 — заднього, вона дозволяє перемикати швидкості без розриву потоку потужності. Максимальна швидкість машини — 50 км/год.

Одна з особливостей трактора — його 8-тонна вага, яка зменшує надлишкове ущільнення ґрунту та додає машині маневреності.

Культиватор LEMKEN KristalI 9 в роботі

З технічними характеристиками та особливостями культиватора Kristall-9 мене знайомив спеціаліст «ЛЕМКЕН-Україна» Олександр Олексюк, адже краще за людину, яка живе цією технікою, думаю, ніхто не розповість.

Тарас Лах та Олександр Олексюк налаштовують культиватор Kristall 9 перед виходом в поле

За словами Олександра, Kristall 9 у нашому випадку має робочу ширину 4 м та є двобалковим. Відстань між балками та безпосередньо у балці між лапами становить 1 м. Агрегатується з тракторами починаючи від 120 «коней».

Однією з особливостей агрегата є його лапи TriMix, завдяки яким інтенсивність перемішування ґрунту досить висока, навіть попри їхню невелику кількість.

Глибина обробітку починається від 5 см, культиватором можна робити мульчу, а якщо потрібно, то й перший прохід відразу після комбайна. Також його можна заглибити на 20-25 см, що може бути хорошою альтернативою для плуга.

«Культиватор, незалежно від глибини обробітку, дозволяє основну масу пожнивних рештків залишити у верхньому шарі, тобто досить добре після нього сходить падалиця і вся основа залишається у верхній частині ґрунту. В регіонах, де не вистачає вологи, Kristall також досить ефективний, тому що, незважаючи на глибину обробітку, він економить та зберігає вологу: у верхньому шарі відбувається перемішування, а нижній шар він просто розрихлює. Наприклад, якщо взяти диски, які працюють на глибину 15 см, то вони висушують землю з рештками по всій глибині», — пояснює мені спеціаліст.

Далі, застрибнувши в кабіну до тракториста, ми відправилися проводити культивацію, тобто те, задля чого я й приїхав до «Юзепівки».

Технічні характеристики LEMKEN Kristall 9 та результати культивації

Культивацію ми з Тарасом проводили по ораному під пар полю 11-ю передачею на швидкості 10,2 км/год. Глибина обробітку сягала близько 12-13 см, а витрата пального становила всього лише близько 8 л/га, що досить небагато, як для роботи на важких дерново-карбонатних ґрунтах.

Тракторист аргументує, що витрата пального є низькою більшою мірою завдяки культиватору, але трактор також не залишається осторонь і має вагоме значення в економії «дизелю».

«Якщо порівняти Kristall 9 із попереднім дископлугом, з яким я працював на минулому господарстві, то агрегат від Lemken набагато краще обробляє ґрунт. Наприклад, якщо «Кристалом» мені потрібно зараз зробити 1 прохід і після цього ґрунт буде ідеально підготовлений, то попереднім агрегатом треба було пройти мінімум разів 2-3, щоб домогтися такого результату», — ділиться досвідом механізатор.

Завантаження посівного комплексу LEMKEN Compact-Solitair 9 насінням

Поки ми докультивовували, на поле приїхав інший трактор New Holland T7060, агрегатований посівним комплексом LEMKEN Compact-Solitair 9, заряджений під зав’язку насінням ярої пшениці. Тому, щоби ґрунт не висихав, взялися за посів ярої пшениці.

Посів ярої пшениці посівним комплексом LEMKEN Compact-Solitair 9 в агрегатуванні з трактором New Holland T7060

Сіяв я з Ігорем Дищаківським — трактористом із 3-річним стажем, але, попри  зовсім невеликий період його роботи механізатором, доволі непоганим спеціалістом.

Вчився Ігор на електромеханіка, та доля його звела з кермом трактора. Починав свою кар’єру на МТЗ, але не 82-ї моделі, як це було у Тараса, а 892-ї:)

На трактор New Holland T7060 тракторист пересів через певний час після того, як прийшов у господарство. А ще десь через рік почав сіяти новеньким посівним комплексом LEMKEN Compact-Solitair 9, який господарство придбало у 2017 р.

Тракторист «Юзепівки» Ігор Дищаківський

«Трактор за 2 роки роботи напрацював близько 2500 мотогодин. З технічної частини поломок взагалі не було жодних, є хіба що одна єдина проблема — збивається навігація. Трактор добрий у роботі, але хотілося б потужнішу машину», — надає оцінку трактору Ігор Дищаківський.

З особливостями посівного комплексу мене, знову ж таки, знайомив спеціаліст компанії «ЛЕМКЕН-Україна» Олександр Олексюк.

LEMKEN Compact-Solitair 9 в агрегатуванні з трактором New Holland

Посівний комплекс LEMKEN Compact-Solitair 9 має ширину захвату 4 м, агрегат оснащено бункером об'ємом 4500 л, який ділиться 50 на 50 (насіння/добрива), або 60 на 40 в той чи інший бік залежно від потреби внесення, норми висіву та добрив відповідно.

«На сівалці встановлено довге дишло, яке навіть на тракторах зі спарками дозволяє без зусиль розвернутися під 90 градусів, тобто агрегат є досить маневрений», — розповідає Олександр.

Спереду машини стоїть вирівнююча балка, яка дозволяє працювати посівним комплексом по щойно зораному ґрунту та призначена для вирівнювання поверхні перед дисками. 

Далі встановлено два ряди дисків Heliodor з гідравлічним регулюванням глибини, тому тракторист із кабіни трактора може її регулювати від 3 до 12 см, залежно від рельєфу поля.

За словами представника «ЛЕМКЕН-Україна», Compact-Solitair може сіяти по оранці без підготовки, а також по стерні, але за умови, що зібрана солома. Тобто, сівалка може працювати без будь-якої попередньої підготовки ґрунту.

Технічні характеристики LEMKEN Compact-Solitair 9 та результати посіву

Вислухавши Олександра, взялися з механізатором за посів. Оскільки поле було відносно рівним, сіяли на швидкості 7,5 км/год. Норма висіву була налаштована 280 кг/га. Закладання насіння відбувалося на глибину 1,5-3 см, а витрата пального становила 5-7 л/га.

«Сівалкою можна посіяти за добу приблизно 40 га, але все залежить від поля. Якщо воно рівне та довге, то можна й 40 га засіяти, та якщо горбисте десь 30 га «в натяжку»», — завершуючи посів, говорить Ігор Дищаківський.

Посів ярої пшениці LEMKEN Compact-Solitair 9

Цікавою для мене і, вважаю, для читачів, є думка директора господарства Сергія Ходора. Чому він вибрав саме посівний комплекс від LEMKEN?

«Якщо раніше мені було потрібно підготовлювати ґрунт, робити культивацію, вносити мінеральні добрива, сіяти, коткувати, то зараз за один прохід я це все роблю, це економія часу, пального і те, чого я хотів досягти найбільше — швидкість і якість посіву», — аргументує свій вибір Сергій Ходор.

Підсумки першого дня

Після завершення посіву, перший день на полях «Юзепівки» у мене завершився. Втомлені, але з усмішкою на обличчях, ми йдемо відпочивати, набиратися сил та готуватися до наступного дня.

У перший день я познайомився з техпарком господарства, його працівниками та провів передпосівну культивацію і посів ярої пшениці.

Щодо техпарку можу сказати одне — директор «Юзепівки» однозначно фанат німецької техніки LEMKEN та цінує свої кошти і, що особливо важливо — свій час, бо, думаю, кожен аграрій знає, як важливо провести посівну якісно та в потрібний термін.

Трактор New Holland T6020

Про роботу техніки в полі скажу, що як і трактори New Holland, так і причіпна техніка LEMKEN показали достатньо високі результати, щодо низької витрати пального, так і якості посіву та підготовки ґрунту.

Першу частину випуску «Щоденника Тракториста» із полів Львівщини завершено, але вже зовсім скоро на вас чекає продовження, тому триматиму у курсі всіх подій;)

© Ігор Мирончук, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати