Статті

Маленький помічник. Як обрати мотоблок?

9 Квітня 2019 434

Вибір мотоблоку
Вибір мотоблоку
Plantknapik.com

Сьогодні фермери шукають найвигіднішу міні-техніку, яка могла би значно підвищити ефективність роботи в полі за мінімальних затрат. Цим і користуються продавці, рекламуючи найпримітивніший мотокультиватор, який, нібито, робить все-все-все й навіть замінює трактор. Тому ми одразу хочемо зазначити, що мотоблок не є міні-трактором і замінити його не зможе, адже головна задача мотоблока — не замінювати, а доповнювати важку техніку у полі. В основному мотоблок використовується на невеликих площах, у важкодоступних місцях, теплицях, в міжряддях і всюди, де навіть міні-трактору важко розвернутися. Проте призначення мотоблока залежить від застосовуваних у парі з ним робочих інструментів: якщо фреза або лапи — мотокультиватор, сегментний ріжучий апарат — сінокосарка, плуг — орний агрегат, копалка — копальна машина.

Почнемо з основного – двигун мотоблоку

Саме двигун грає важливу роль у виборі мотоблоку. Він буває двох видів: 2-х тактний та 4-х тактний. Двотактні двигуни не мають масляного картера, тобто немає піддону, куди має стікати масло. Це завдає певних проблем, адже єдиним способом смазати деталі з середини є змішування масла з бензином. Проте таке поєднання дає важкі викиди, і дуже складно говорити про екологічність двотактних двигунів, адже вони створюють більш густий вихлоп, споживають паливо більш інтенсивно і вимагають об'ємний паливний бак. Зазвичай двотактні двигуни встановлюють на легку техніку, таку як бензокоси, бензопили та легкі мотоблоки. Чотирьохтактні двигуни встановлюються вже на більш потужну і важку садово-городню техніку. Вони мають довершену систему газовиводу, згоряння палива, набагато вища ефективність роботи двигуна, бо менше витрачається паливо та зменшується паливний бак.

Потужний мотоблок (джерело: weiku.com)

Для того щоб чітко визначитися з двигуном на мотоблок вам все ж потрібно вирішити, що для вас найважливіше: ціна, якість чи гармонійне поєднання першого та другого. У першому випадку варто звернути увагу на мотоблоки з аматорськими двигунами, проте подібна техніка не призначена для щоденної роботи, і краще за все вона проявить себе під час сезонних робіт. Професійні двигуни відрізняються високою якістю та такою ж високою ціною. Вони підходять підприємствам, де безпосередньо кожна година коштує грошей. Сталь найвищих сортів, дорогі інженерні рішення, проста ергономіка і доступність важелів, а також можливість заміни більшості вузлів за мінімальний час, дозволяють не тільки довше працювати з інструментом, але і робити це швидше. Все ж фермерам, які мають ділянку від 1 га, важлива якість техніки, проте переплачувати за те вони не готові. Тому найкращий вибір для цієї категорії - це мотоблоки з напівпрофесійними двигунами. Подібний мотор працює добре, виконаний з якісних запчастин, але не настільки добре налаштований і відрегульований, щоб називатися професійним. До того ж, він не розрахований на 8 годин безперервної роботи, а ладен витримати лише кілька годин.

Мотоблок під час робіт (джерело: moto-lux.com.ua)

Різновиди мотоблоків

Обираючи мотоблок, перше, на що потрібно звернути увагу, це на його потужність. За цим критерієм їх можна розділити на три види:

  • легкі, тобто ті, які мають потужність від 0,4 до 5 к. с. та невелику ширину захвату (до 60 см). Їх використовують на невеликих ділянках, у таких можливості обмежені: через легку вагу цей мотоблок не зможе орати, буксирувати причіп, копати картоплю та виконувати іншу важку роботу;
  • середній: цей вид має достатню вагу, в 1,5-2 рази більшу за легкі версії мотоблоків, а саме від 45 до 60 кг. Завдяки цьому з’являються додаткові плюси, такі, як міцніше притискання до землі й мінімальна вібрація під час використання, завдяки чому мотоблок не намагається «вистрибнути» з рук. Потужність варіюється від 4,5 до 6 к. С.. Варто зазначити, що продуктивність у 3-5 разів вища завдяки більшій потужності та можливості використовувати більше різних насадок. На ці мотоблоки ставлять аматорські та напівпрофесійні двигуни. Ці мотоблоки в основному призначені для дачників, хоча їх охоче купують і фермери для обробки недоступних для трактора ділянок. Вартість становить від 10 до 20 тис. грн.
  • важкі — саме на ці мотоблоки варто звернути увагу власникам агробізнесу. Їхня потужність сягає від 6 до 10 к. с., що значно підвищує ефективність роботи в полі. Завдяки цьому вони впевнено обробляють землю без додаткових зусиль оператора. Продуктивність у 3-5 разів вища, ніж у мотокультиваторів середнього класу: наявність різних швидкостей робить їх багатофункціональними, це дозволяє працювати з пристроями різного технологічного призначення, а установка двигунів із підвищеним моторесурсом значно подовжує термін їхньої служби. Ширина захвату — від 90 см. За вартістю вони досить різні, в основному це від 20 до 80 тис. грн.

Різновиди мотоблоків (джерело: moto-lux.com.ua)

Чому саме важкі мотоблоки найоптимальніші?

Важкі мотоблоки мають достатній запас потужності, що відіграє велику роль у довговічності пристрою. Слід пам'ятати, що навантаження на мотоблок типу «мотосапа» повинно бути з розрахунку не більш ніж 20 см ширини захвату  фрези на 1 к. с. 4-тактного двигуна, а для 2-тактного двигуна співвідношення інше: 30 см на кожну 1 к. с. Це означає, якщо ви обираєте мотоблок із шириною захвату 80 см, розділіть це число на 20 і ви дізнаєтеся, що потужність двигуна мотоблока повинна бути не меншою від 4 к.с. За недостатньо потужного двигуна мотоблок, як правило, працює на межі своїх можливостей і, в результаті, швидко виходить із ладу.

Також мотоблоки можна класифікувати як любительські та професійні. Любительські (легкі та деякі середні за потужністю) мотоблоки підходять в основному для дачників на невеликі за площею ділянки. Деякі з них навіть не призначені для вантажопідйомних робіт та взагалі не є багатофункціональними. Професійні мотоблоки, тобто важкі, дозволяють фермерам обробити більшу ділянку землі за коротший час. Вони мають вищу потужність та є багатофункціональними. Їхні основні ознаки: професійний двигун з якісним фільтром для очищення повітря, зубчасті коробка передач і трансмісія, відсутність ременів і ланцюгів. Найперше, що виділяється, це потужний двигун, який має шість і більше кінських сил. Якщо в мотоблока легкої та середньої потужності робота двигуна передається за допомогою клинового паса (яким оператор безпосередньо керує), мотоблок важкої потужності виконує це зусилля завдяки коробці передач із валами й зубчастими колесами. Коробка передач дає можливість змінювати швидкість обертання робочого валу. Таким чином, на першій передачі мотоблок стає ще потужнішим і досить легко тягне плуг. На другій — обертає фрезу зі швидкістю приблизно 120-130 об/хв, що дозволяє м’яко заглибитися в ґрунт на 20-30 см і ретельно його переполоти. А на третій передачі фреза так розкручується, що ви зможете ефективно обробити верхній шар ґрунту, розпушуючи його (наприклад, під посів цибулі) та, за допомогою сінокосарки, зрізати бур'яни. Рекомендовано обирати мотоблок із трьома передачами. Двох передніх передач недостатньо для роботи в полі, це можна відчути під час роботи на колесах великого (близько 600-800 мм) діаметру.

Любительський мотоблок у роботі на невеликій ділянці (джерело: moto-lux.com.ua)

Скільки ж пального споживає ця «диво-машина»?

У технічних характеристиках двигуна зазвичай не вказують витрати бензину, тому що це великою мірою залежить від конкретного виду виконуваної роботи й умов, за яких мотоблоку доводиться працювати. Якщо ви плануєте працювати тільки в полі, не враховуючи перевезень, то потужні двигуни від 6 к. с. зазвичай використовують від 1 до 2,3 кг пального на годину.

Багатофункціональність мотоблоку

Багато фермерів обмежують можливості мотоблоку до функції розпушувача ґрунту, вважаючи, що після весняної підготовки землі мотоблок більше не потрібен, і він стоятиме до наступної весни у гаражі. Проте це не так. Варто врахувати усі плюси цієї техніки. Якщо ви обираєте професійний мотоблок, зверніть також увагу на великий вибір устаткування, яке можна купити в офіційних дилерів фірм-виробників мотоблоків. Залежно від призначення навісного приладдя, наприклад, картоплекопалки, обприскувача чи граблів, його вартість становить від 300 грн до 20 тис. грн. Тобто, придбавши мотоблок, ви значно підвищуєте ефективність роботи в полі, доповнивши його додатковим устаткуванням. Ця зручна міні-техніка зоре поле, засіє й обприскає від паразитів. Варто звернути увагу й на вантажопідйомність. До професійних мотоблоків слід також придбати причіп, на якому можна перевозити до 350 кг вантажу.

Багатофункціональна міні-техніка (джерело: alibaba.com)

Підбиваючи підсумки, варто додати, що мотоблок буде ефективним у використанні на ділянках від 15 соток до 4 га. Але якщо ви маєте більшу площу землі, розглядайте мотоблок тільки як доповнення до трактора. А відтак мотоблок буде завжди корисним помічником і для дачника на невелику ділянку, і для фермера на полі, і навіть для великого агробізнесу.

© Олекса Ніконорова, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати