Статті

Залізні аргументи. Випуск 2. Андрій Ботнарь

2 Квітня 2019 224

Андрій Ботнарь — менеджер з експорту Househam Sprayers та ведучий YouTube-каналу «Крапля в полі»
Андрій Ботнарь — менеджер з експорту Househam Sprayers та ведучий YouTube-каналу «Крапля в полі»
Traktorist.ua

У другому випуску проекту «Залізні аргументи» менеджер з експорту Househam Sprayers та ведучий YouTube-каналу «Крапля в полі» Андрій Ботнарь надавав експертні поради з теми технологій внесення КАС та ЗЗР; західно-європейського досвіду внесення КАС та ЗЗР; та обприскувачів. Свої питання наші читачі ставили фахівцю на нашій сторінці в Facebook. Ми зібрали найцікавіші питання/відповіді.

Traktorist.ua: Чи існує «ідеальний» набір форсунок для українських господарств зі «стандартним» набором культур (пшениця/кукурудза/соняшник/соя)? І чи можна на чомусь заощадити при виборі набору форсунок для господарства?

Андрій Ботнарь: Ключове слово «набір», на жаль, у нас досі багато фермерів думають, що однією щілинною форсункою можна закрити всі питання, але я впевнений серед ваших підпісників таких немає.

Тепер конкретніше.

 1. По можливості, повністю відмовтеся від щілинних форсунок, це вже не актуально. Сучасні інжекторні дадуть вам більш широкі «вікна» внесення.
 2. Один з обов'язкових типів розпилювачів, який повинен бути в кожному господарстві — це двофакельний інжекторний. При цьому врахуйте, під час обприскування, такий розпилювач повинен працювати, по можливості, на висоті 50 см від культури, інакше його ефективність сильно знижується.
 3. Яким би хорошим не був двофакельний розпилювач, на практиці дноструменеві розпилювачі дають краще проникнення робочого. розчину крізь товщу рослинної маси. Тому такий «боєць» теж повинен бути в наборі кожного агронома.
 4. Розмір розпилювача підбирайте таким чином, щоб на заданій швидкості переважно працювати великою краплею (розмір С — від англ. Coarse). Така крапля буде досить стійкою до зносу, при цьому забезпечить непогане покриття.

Відповідь на друге запитання банально проста. Заощадити на форсунках можна, тільки якщо купувати їх не в сезон і при цьому вимагати від продавця максимальну знижку. Інжекторні форсунки дорожчі за щілинні (плоскоструменеві) це факт, але в підсумку, ви вносите ЗЗР набагато ефективніше. Окреме питання — купівля керамічних або сталевих розпилювачів. Я б цього не радив, потрібно просто вчасно міняти полімерні.

Олег Диващук: Хотів би поставити кілька запитань. 1.Ваш обприскувач окупається після 1 сезону чи після ....000 га обробки? 2. Робота самохідним обприскувачем дає якийсь додатковий % економії і який саме при правильному дотриманні технології?

Самохідний обприскувач Househam Sprayers Spirit S3-24

Андрій Ботнарь: 1. Мені б дуже хотілося сказати однозначне «ТАК!» на це питання, але Ви ж розумієте покупка самохідного обприскувача (СО) — це дуже серйозна інвестиція, і в наших умовах стверджувати, що він окупиться за рік — це все одно, що говорити, що через рік в цей день дощитиме, але не дуже вітряно. Я готовий з Вами поміркувати на цю тему і провести розрахунки, знаючи площу господарства, плановану врожайність і витрати при цьому. Поправте мене якщо я не правий, але найчастіше ми три роки зводимо «кінці з кінцями» для того, щоб у вдалий рік вийти в умовно більший прибуток.

 1. Дуже правильне питання, але думаю Вам на нього мало хто дасть однозначну відповідь. Я ж хочу привести Вам плюси і мінуси самохідного обприскувача, щоб ви для себе самі вирішили:

Переваги:

 1. Велика продуктивність за рахунок більш високої швидкості обробки і економії часу на зчеплення з трактором. Умовно на 30-40% на добу.
 2. Вище кліренс, що дозволяє обробляти високостеблові культури в більш пізні терміни. Ці обробки як правило дають істотну надбавку до врожайності і її якісних показників. Наприклад, по соняшнику фунгіцидна обробка на практиці дала надбавку в 6 ц/га у порівнянні з необробленою площею — досвід господарства в Тернопільській області.
 3. Фактор, який мало хто враховує — маневреність, СО дозволить опрацювати ті ділянки поля, куди ви навряд чи дістанетесь причіпним. Можливість без особливих зусиль здати назад і т.д.
 4. Робота на схилі, СО стабільніший і дозволяємо уникнути пошкодження посівів при зміщенні бочки причіпного в роботі по паралелях.
 5. Менше ущільнення і пошкодження посівів при розвороті.

Цей список можна ще продовжувати.

Недоліки:

 1. Вартість.
 2. Через кілька років експлуатації, обслуговування СО буде значно дорожче, ніж причіпного.
 3. Відсутність універсальності. Трактор причіпного обприскувача можна задіяти на інших роботах.

Максим Бойко: 1. Форсунки TeeJet чи Lechler? 2. Ваша думка про Lechler IDTA? 3. Які форсунки краще взяти для причіпних обприскувачів з повітряним рукавом (Hardi)? Чи потрібні інжекторні форсунки, якщо є повітряний рукав?

Форсунка причіпного обприскувача

Андрій Ботнарь: Шановний Максиме,

 1. Не підставляйте мене, у мене є друзі в обох компаніях. У Lechler хочу відзначити форсунку ID3. Дозволяє працювати при відносно сильному вітрі. У TeeJet мені подобається TTI110 вона більш компактна, ніж ID3 при непоганих характеристиках.
 2. IDTA однозначно одна з найуспішніших форсунок на ринку (перевірочне слово «у всіх на слуху»). Чи пов'язано це з успішною маркетинговою компанією або ж вона дійсно настільки хороша, не мені вирішувати, аргументи, які Lechler наводить у своїх презентаціях, дуже переконливі. Багато хто з моїх знайомих фермерів в Англії перейшли на них, навіть не дивлячись на високу вартість.
 3. Чи користуєтеся Ви постійно повітряною підтримкою при обприскуванні? Якщо так, то інжектор для вас менш актуальний. Єдиний момент, підбирати розмір форсунки і швидкість обприскування так, щоб працювати великою краплею.

Андрій Гаврилишин: Одна з тем обговорення: Західно-європейський досвід внесення КАС та ЗЗР. Є якісь особливості? Чи цей досвід може бути корисним для українського агронома?

Андрій Ботнарь: Перш за все хочу сказати, що західно-європейський досвід це дуже широке поняття. Я можу поділиться англійським досвідом захисту і живлення рослин.

Почну з загального.

 1. Всі обробки по вегетації проводяться по технологічній колії, тут я мало кого здивую, тому що це одне з перших, що кидається в очі, коли ви відвідуєте одну з європейських країн. Далі практично у кожного фермера є два комплекти коліс, вузька шина — для роботи в рядку, широка — для роботи в культурах суцільного посіву.
 2. Для того, щоб зменшити ущільнення ґрунту, тиск в колесах при обприскуванні — мінімально допустимий при масі конкретного агрегату з повною бочкою. Цю інформацію можна отримати на сайті виробника шин.
 3. Висота обприскування (замір беруть від форсунки) — строго 50 см над оброблюваною поверхнею. Тут більшість застосовують наступний лайфхак: на краю штанги вішають широку нейлонову стяжку розміром 50 см, яка служить маркером при роботі в полі.
 4. Швидкість обприскування в ідеалі не більше 12 км/год, таким чином зменшується турбулентність/знесення робочого розчину; штанга поводиться стабільно; поліпшується якість внесення. 12 км/ год це умовно, є господарства які працюють 18-20 км/ год, але рідко коли вище.

Самохідний обприскувач Роса

Підсумовуючи п.3 і 4, тут кажуть — GO SLOW; GO LOW; GET COVERED (йди повільно і низько, внось рівномірно), ​​сюди ще потрібно додати — норма внесення робочого розчину не менше 100-200 л/ га. Хоча і тут намічається тренд в сторону більш низьких норм.

 1. Використання розпилювачів зі зниженням знесення (Drift reduction) не менше 90%, це особливо актуально при роботі на краю поля для захисту лісосмуги і водойм.
 2. Обприскувач проходить повне ТО сторонньою організацією не менше 1 разу на рік (NSTS test), це волонтерська схема; загальноєвропейська — 1 раз в три роки з 2021р. Ми в Україні теж до цього прийдемо.
 3. КАС служить як засіб доставки інших елементів живлення, наприклад, сірка, марганець і т.д. Під внесення рідких добрив фірмою постачальником, вибудовується також інфраструктура в господарстві (ємності для зберігання і різноманітної комунікації). Після цього поставляється вже рецепт РКД (рідких комплексних добрив) під конкретне господарство і конкретну культуру.
 4. Рідкі добрива часто вносяться спеціальними аплікаторами типу — BFS.


Радимо почитати