Статті

Залізні аргументи. Випуск 1. Володимир Підвальний

20 Березня 2019 224

Володимир Підвальний
Володимир Підвальний
Traktorist.ua

Більше місяця тому, 8 лютого, на Traktorist.ua стартував проект «Залізні аргументи», в рамках якого відомі експерти з сільгосптехніки в форматі конференції відповідають на запитання читачів. Експертним дебютантом став бренд-менеджер Vӓderstad Україна Володимир Підвальний. На нашій сторінці у Facebook читачі мали змогу дізнатися його думку з питань ґрунтообробної та посівної техніки, самохідної техніки та агрономії. Ми зібрали найцікавіші питання та відповіді.

Traktorist.ua: Кілька разів ми бували в господарствах, які для посіву зернових використовують не сівалки, а розкидачі міндобрив. Після розкидання посівного матеріалу по полю проходять легкими боронами і на 5-7 см заробляють його в землю. Кажуть, що це дає непогані результати. Чи стикалися Ви з такою технологією? І чи варто всім відмовитися від сівалок і сіяти таким простішим, хоча й екзотичним способом?

Володимир Підвальний: Варто бути креативним і не працювати по «накатаних» шаблонах. Від сівалок не слід відмовлятися. На жаль, виробники сівалок йдуть не революційним шляхом, а еволюційним (промисловий шпіонаж, копіювання), тому використання розкидача для посіву має місце, якщо це дає для підприємства прибуток, а для рослин — краще кущення і розвиток. Бачив пшеницю, посіяну так, на Харківщині — результат був чудовий. Розкидач добре використовувати для посіву сидеративних міксів, тим більше, якщо він встановлений на самохідному обприскувачі.

Причіпний розкидач міндобрив Amazone ZA-M 1501 на посіві зернових

Dmitriy Stetsiuk: Які ґрунтообробні агрегати необхідні для системи традиційного землеробства? Наскільки доцільне використання глибокорозпушувачів типу TopDown у системі традиційного землеробства? Як часто та за яких умов використовувати плуг? Охарактеризуйте ідеальну, на Вашу думку, систему обробітку ґрунту за сучасних економічних та агрономічних реалій Центральної України.

Володимир Підвальний: На мою думку, місце плуга — на високому підвищенні (пам’ятник) як максимум, а як мінімум — переобладнання на глибокорозпушувач (стійки параплау, дельтаплау). Та оскільки в господарствах поки ще є ціль заробляти кошти, а не турбуватися про відновлення структури ґрунту, плуг доцільно використовувати за вирощування ріпаку, цукрового буряку в органічних господарствах.

TopDown — багатофункціональна, міцна машина, але, на жаль, дорога… Такого типу машини необхідні для переходу з традиційного землеробства на «мінімалку» — і далі на No-till або Strip-till.

Центральна Україна — мінімальна технологія обробітку ґрунту з використанням сумішей покривних культур, іншими словами, No- till з можливістю його «коригування». Та щоб цього досягти, потрібно 3-5 років.

«Я так бачу».

Диско-лаповий культиватор Väderstad TopDown

Dmitriy Stetsiuk: Самохідні обприскувачі якої марки є найбільш досконалими на ринку України?

Володимир Підвальний: Я вважаю, все, що дороге — найкраще. Гадаю, що Horsch Leeb є досконалим. Хоча найбільш популярними в Україні залишаються обприскувачі John Deere.

Pavel Romanchuk: Які Ви бачите перспективи Strip-till в Україні як технології, котра може покращити стан і родючість ґрунтів? Який, на вашу думку, метод Strip-till має більше шансів на успіх: комбінована сівалка для Strip-till чи культиватор із внесенням, а вже потім, окремим проходом, посів? І останнє запитання: чи бачите можливість в умовах Західної України вирощувати буряк за технологією Strip-till?

Володимир Підвальний: Почну з останнього запитання. В умовах Західної України, звісно, можна вирощувати цукровий буряк за технологією Strip-till. Сусіди, польські фермери, вирощують за допомогою комбінації з двох сівалок (сівалка, яка має бункер, культиваційна секція, яка вносить добрива, і навісна сівалка Vaderstad Tempo V), причому, досягають хороших результатів. За сьогоднішньої ціни на цукор необхідно зібрати орієнтовно 60 т цукрового буряку з га, щоб «бути в нулі»... Посіви цукрового буряку дуже скоротяться цього року...

Ви цілком правильно розділили 2 типи Strip-till. Я їх називаю європейським (1 прохід комбінованою сівалкою) і американським (нарізання рядків, а потім посів). Упевнений, що домінуючим буде «американський Strip-till». До цієї технології треба готуватися комплексно (агрономічно йтехнічно) і це потребує значних інвестицій. Я вважаю Strip-till «похідною» технологією від No-till, через опади.  Американські фермери змучилися чекати, поки під рештками весною підсохне земелька, то ж вони восени розчистили «їжачками» смужки. А потім по гаражах (як Apple) почали майструвати, модифікувати секції... В «Агротерри» хороші успіхи в цій технології, щиро тішуся за них. Молодці. (Рекламою не вважати).

Володимир Мірненко: Як швидкість посіву сівалками точного висіву впливає на щільність підґрунтя? Чи проводили дослідження інтенсивності розвитку кукурудзи (та врожаю) в залежності від швидкості посіву? Звичайно, за умови дотримання всіх якісних показників.

Володимир Підвальний: Даними досліджень, на жаль, не володію. «Це дуже тонка тема і тут треба здоровий глузд». Швидкість посіву сівалками точного висіву кукурудзи, у Вашому випадку — один із безлічі факторів, який може вплинути на її розвиток. Кінцевим буде налаштування комбайну під час її збирання.

Сівалка Väderstad Tempo F8

Андрей Губин, головний редактор Traktorist.ua: Зараз кілька виробників пропонують сівалки для двострічкового посіву. Наскільки така технологія виправдовує себе та чи допоможе вона підвищити врожайність?

Володимир Підвальний: Врожайність дійсно підвищується після двострічкового посіву. Спілкувався з одним агрономом, який спеціалізується на кукурудзі й сої, так от, якби була можливість, то кукурудзу він би посіяв із міжряддям на 250мм, але постає питання: чим і як збирати? Все нове має місце, якщо після застосування воно дає підвищення врожайності, входить у техпроцес і якнайменше ламається.

Володимир Мірненко: 4 роки тому топ-менеджер Amazone зі стенду на Agritechnica говорив про те, що «плуг треба поставити, як пам’ятник». 2 роки тому, на тому ж місці, той же менеджер презентував нові плуги від Amazone. Все прогресивне людство розуміє, що без обороту пласта далеко не заїдеш (особливо, враховуючи тенденцію до заборони гліфосату). Питання: якою буде Ваша аргументація, коли у Vaderstad з’явиться свій плуг?

Володимир Підвальний: Все прогресивне людство йде у неправильному напрямку, використовуючи плуги. Заборону гліфосатів підтримую, оскільки органічних господарств стає все більше (можна обійтись без них). Завод Vaderstad мав можливість виготовляти плуги ще у 2010 році. Оскільки завод SPH (власне виробництво дисків, культиваційних лап та катків) — паркан у паркан стоїть із заводом Overum, то ймовірність виробництва була великою. Але… Філософія конструювання техніки власниками Vaderstad є правильною, і я сумніваюсь, що колись шукатиму аргументи для продажу плуга від Vaderstad.

Дякуюємо бренд-менеджеру Vӓderstad Україна Володимиру Підвальному за експертні відповіді. У наступному випуску підсумків конференції «Залізні аргументи» чекайте менеджера з експорту Househam Sprayers, ведучий YouTube-каналу «Капля в поле» Андрій Ботнарь, який давав відповіді на питання про технології внесення КАС та ЗЗР і західно-європейський досвід, а також роботу з обприскувачами.Радимо почитати