Статті

Ян Беднар: BEDNAR FMT готує нові моделі сівалок для України

18 Березня 2019 307

Комерційний директор BEDNAR FMT Ян Беднар
Комерційний директор BEDNAR FMT Ян Беднар
Traktorist.ua

Один з найбільш інноваційних виробників чеської сільгосптехніки BEDNAR FMT нарощує потужності виробництва для України. Новітні сівалки, оснащені унікальними технологіями, з’являться на українському ринку вже наступного року. Про стратегії та особливості співпраці з місцевими аграріями детальніше розповідають комерційний директор BEDNAR FMT Ян Беднар та власник і засновник компанії Ладислав Беднар.

Traktorist.ua: З чого почалося ваше захоплення сільським господарством і технікою? Як виникла ідея створення власної компанії?

Ян Беднар: Наша сім'я займається землеробством з 1920 року. Ми маємо ферму в східній частині Чехії. Але в часи комунізму ми не могли займатися фермерством, тому що це були часи колгоспів, як і в Україні. Мій дід був за освітою агрономом. Він працював у двох колгоспах: в одному — директором, в іншому — як агроном. Мій батько виріс на фермі, вивчав механізацію сільського господарства в університеті. Завдяки зв'язкам мого діда він отримав можливість працювати в Празі, де його задачею було керувати парком комбайнів. У 1993 році вони стали імпортерами машин John Deere в Чехію, а в 1997 вирішили імпортувати чеську техніку за кордон. Аби реалізувати цю ідею, почали працювати в цьому напрямку з нашими партнерами. Розробку власних машин ми почали в кооперації, коли нам виготовляли техніку за нашими кресленнями. Це негативно позначалося на якості, тому ми вирішили купити частину старої фабрики і робити машини самотужки.

Зліва направо: Ян Беднар, Ладислав Беднар та Войтех Беднар

Близько 13 років тому я закінчив університет. Почати працювати в нашій компанії було справжнім викликом для мене. З часом я почав їздити до Східної Європи. Перші великі угоди з холдингами мені вдалося укласти в Румунії. Я отримав дуже хороших партнерів, і наш бізнес почав швидко рости. Через два роки після мого приходу в компанію приєднався також мій брат Войтех. Він відповідає за виробництво, куди ми почали інвестувати набагато більше. Ми побудували нове приміщення і переробили офіс на нашому заводі. Потім у 2013 році мій батько вирішив викупити компанію у своїх спів-партнерів по бізнесу, з якими він зробив бізнес з John Deere. Тоді ми зробили ребрендинг компанії зі Strom на Bednar. Це стала повністю сімейна компанія. З того часу ми почали розвиватися набагато динамічніше.

Traktorist.ua:  Чому ви обрали жовтий колір?

Ян Беднар: Гарне питання. Протягом першого року нашим кольором був червоний. Потім змінився на темно-зелений, але він асоціювався у багатьох з John Deere. Тому ми обрали та зупинилися на жовтому кольорі, оскільки він підходить для кожної торгової марки тракторів: і John Deere, і New Holland, і Claas. На мою думку, жовтий колір теплий і позитивний. Це саме те, що подобається людям.

Traktorist.ua:  Перша машина, яку ви виготовили?

Ян Беднар: Першою була дуже стара борона Х-подібної форми.

Ян Беднар

Traktorist.ua:  Скільки одиниць техніки ви виробляєте на рік?

Ян Беднар: Минулого року ми побили рекорд — випустили 1 600 одиниць. Експортуємо техніку до 35 країн, навіть за океан. Маємо дуже гарні показники в Австралії, Новій Зеландії, працюємо в Південній Африці і почали співпрацю з Канадою. Показники ростуть досить швидко, і через місяць я зустрічаюся з американцями. Також для нас цікава унікальна фермерська країна — Бразилія. Ми там поки що не представлені, але хотіли б. Ми хочемо бути всюди. В Україні працюємо вже 7 років.

Traktorist.ua:  Пам'ятаєте свій перший візит в Україну?

Ян Беднар: Так. Але за Україну була відповідальна інша людина. Щодо України я зустрічався з іншими хлопцями, і вони завжди говорили, що в цій країні йде війна. Я маю на увазі конфлікт між Росією та Україною. Сюди остерігалися їхати не тільки я, але й інші люди з компанії. Таким чином наш бізнес в цей час переживав не найкращі часи. Але одного разу я побачив статистичні дані продажу інших брендів в Україну і зрозумів, наскільки великим в Україні є бізнес сільськогосподарської техніки. Я сказав: мені не подобаються результати нашої робота там. Тому я стрибнув у літак і полетів в Україну. Три рази об'їздив всю країну, познайомився з людьми і вирішив, що треба внести зміни. Тоді у нас з’явився Сергій Битяк, а згодом — Михайло Кришко. Ми хочемо багато досягти в Україні.

Михайло Кришко, комерційний директор BEDNAR в Україні

Traktorist.ua:  Яка у вас стратегія щодо України?

Ян Беднар: Наша стратегія — регіоналізація та забезпечення ефективної роботи дилерської мережі з покупцями. Ми хотіли б мати закріплені території за дилерами. Не знаю чи зробимо це в цьому році, але хочемо, щоб усі знали про наші плани. Маємо обговорити з нашими дилерами, як ми можемо цього досягти, тому що це самий правильний спосіб зробити наш бренд в Україні більш сильним і ефективним. Робота може бути як пристрасть, але має бути і ефективний бізнес.

Traktorist.ua: Скільки дилерів в Україні ви маєте зараз?

Ян Беднар: Номінально шість. Ми плануємо зміни в роботі дилерської мережі на наступний сезон.

Traktorist.ua: Які основні труднощі співпраці з Україною?

Ян Беднар: Основною складністю для мене є митне оформлення. Порівняно з Європейським Союзом, в Україні ця система значно складніша. Також є проблема з демо-машинами. Не так просто прийти і показати фермерам, як працювати з технікою. Також незручності в тому, щоб щоразу літати сюди. Це не просто, але я бачу в Україні великий потенціал. Я багато подорожував Україною, це прекрасна країна для сільського господарства, на мій погляд — найкраща.

Traktorist.ua: Як ви опишете типового українського фермера, з яким вам доводилося зустрічатися?

Ян Беднар: Я зустрічався з різними фермерами: з холдингами, а також з невеликими класичними аграріями. Я вважаю, що українські фермери ставатимуть дуже багатими, як і чеські. У Чехії, якщо у вас є 5 000 гектарів, ви дуже багата людина. І я думаю, що все це станеться і тут. Тому всі бажають купити землю.

Traktorist.ua: Чи виробляєте ви машини, пристосовані для українських умов?

Ян Беднар: Звичайно. Це те, чим ми займаємося і будемо займатися. Не можна сказати, що у Франції та Україні, наприклад, все однакове, тому що вони мають різний захист рослин, різні потреби, трактори. Ми працюємо в цьому напрямку,  маємо широкий асортимент техніки для України. У нас буде багато нових машин у найближчі два роки, ми вже зараз маємо п’ять прототипів, що підійдуть для українського сільського господарства.

Traktorist.ua:  Яку частку ринку в Україні ви займаєте?

Ян Беднар: Наша частка ринку компакторів в Україні дуже хороша. У боронах ми поки що не такі сильні і хотіли б покращити свої позиції. Але ми зосередимось також і на зернових сівалках, глибокорозпушувачах та внесенню добрив в грунт. На виставці SIMA ми представимо нову техніку, яка має ідеально підійти для України, і після цього почнемо активніше її просувати. Я думаю, якщо ми зробимо правильний продукт за привабливу ціну, зможемо вирости дуже швидко. Крім того, ми готуємо нові моделі сівалок, які наступного року з’являться на українському ринку.

Traktorist.ua:  А яка у вас частка на ринку в Чехії?

Ян Беднар: Приблизно 30% на всьому. У сівалках менше, тому що ми почали займатися цим лише 4 роки тому. Частка становить 20%, але ми швидко зростаємо.

Traktorist.ua:  Скільки людей працює у вас на заводі?

Ян Беднар: Зараз на заводі у нас 250 співробітників, тому що ми обмежені приміщенням, але вже почали будувати новий збиральний цех на 10 000 кв.м. На наступний рік ми готуємося до збільшення наших потужностей на 30-35%.

Traktorist.ua:  У зв’язку зі зростанням вам потрібні кваліфіковані інженери. Чи є проблеми з їх пошуком?

Ян Беднар: Це велика проблема. Доречі, у нас дуже гарний досвід роботи з українськими працівниками. На нашому заводі працює багато українців. Тепер чеська політика більш відкрита для України та її працівників.

Ян Беднар

Traktorist.ua: Найбільш кваліфіковані люди, що працюють на вашій фабриці, вони з Чехії?

Ян Беднар: Чехія, Словаччина, Україна. Є поляки, але не дуже багато. Вони починають на збиральній лінії, прості робочі. Але стають дедалі кваліфікованішими.

Traktorist.ua: Чи важко експортувати техніку в Україну, порівняно з іншими країнами?

Ян Беднар: У Росії та Казахстані схожа ситуація — у вас також потрібне митне оформлення. Перевага України по відношенню до цих країн — це відстань, не так далеко. Вантажівкою можна доїхати до України за два дні. У Казахстан їхати 10-14 днів. Зараз я думаю, що Україна буде більш відкритою для Європи та наших бізнес-каналів.

Traktorist.ua: В Україні ви надаєте такі ж послуги, як у світі та Європі?

Ян Беднар: Звичайно.

Traktorist.ua:   Як працює система збуту в Україні порівняно з іншими країнами?

Ян Беднар: Робимо все так само, як в Європі, як в нашій країні. Ми працюємо безпосередньо з дилерами. Ми підтримуємо нашу українську команду, також у нас дуже ефективний офіс в Празі. Найняли українку, яка відповідає за сервіс та гарантійне обслуговування. Ще одна українка займається адмініструванням. Так що в нашій компанії багато говорять українською.

Traktorist.ua:  Як українська команда буде виглядати через 10 років?

Ян Беднар: Так само, як стратегія, яку ми обрали наприклад у Франції. Там усе дуже успішно. Зараз ми найняли 4 людини, хотіли б ще більше. Така ж стратегія для України цього року — з новою командою. У нас є комерційний директор Михайло Кришко та продукт-менеджер Сергій Битяк, який відповідає за наш сервіс і запчастини. Ми плануємо розширитися до 5 осіб в Україні, але це рішення залежить від Михайла.

Traktorist.ua: Ви віддаєте перевагу роботі з агрохолдингами чи дрібними фермерами?

Ян Беднар: Однаково.

Traktorist.ua: Як, на вашу думку, зміниться ситуація з відкриттям ринку землі в Україні?

Ян Беднар: Я думаю, якщо іноземці зможуть купувати тут землю то це буде не добре для України.

Traktorist.ua: Як це відбувалося в Чехії?

Ян Беднар: У Чехії є великі агрохолдинги, але власники в основному чехи: фінансисти, які займаються бізнесом, купують землю і потужності. Групи іноземців дуже маленькі. У Словаччині абсолютно інша ситуація. Там данці почали масово інвестувати, і тепер вони мають там сто тисяч гектарів, а то й більше. Це проблема, тому що вони використовують землю і відправляють продукцію назад до Данії. Думаю, якщо Україна почне продавати землю, приїде багато людей з Аравії, США, Німеччини, і вони почнуть робити те саме. Гадаю, буде добре, якщо земля залишиться в руках українського народу! І це важливо.

Traktorist.ua: Чи плануєте виставки техніки в Україні?

Ян Беднар: Це залежатиме від нашої команди в Україні. Минулого року була виставка InterAgro. Дуже добре, що ми вирішили взяти там участь, багато хто зацікавився нашою продукцією. Ми продали декілька машин прямо на виставці. Це лише перші наші кроки для активного виходу на місцевий ринок.

Зернова сівалка Omega 6000 Ferti на виставці InterAgro-2018

Traktorist.ua: Скільки машин ви продали минулого року в Україні?

Ян Беднар: Більше сотні.

Traktorist.ua: Яка машина вашого виробництва найпопулярніша серед українських фермерів?

Ян Беднар: З нашої лінійки це Swifter. Це широкозахватний причіпний компактор, призначений для підготовки посівного ложе за один прохід агрегата (прим. ред.)

Traktorist.ua:  Як ви перевіряєте нову техніку?

Ян Беднар: У нас є спеціальний випробувальний підрозділ. Вони отримують прототип на один рік, тестують його. Якщо все добре, машина переходить у виробництво.

Про особливості виробництва техніки додав власник і засновник BEDNAR FMT Ладислав Беднар

Ладислав Беднар

Ладислав Беднар: Коли ми пропонуємо нашу машину, прагнемо продемонструвати, як саме ця техніка може допомогти фермерам збільшити їх урожайність, а відтак, більше заробити. Техніка досить дорога, та ми все більше її контролюємо завдяки спеціальним системам. Це дуже важливо для майбутнього, оскільки ми зможемо підбирати інформацію безпосередньо для кожної машини. Такі дані стануть приємним сюрпризом для фермерів: якою машиною, коли, де саме, на якій глибині краще працювати, скільки добрив необхідно. Ми повинні розуміти, що потрібно фермеру. Інформація з поля дуже важлива, тому ми проводимо багато агрономічних тестів. Один з найбільших виробників цукрових буряків розповів, що з нашою технологією зростання прибутків склало 20%. Сподіваюсь, українські фермери будуть такі ж відкриті до співпраці, як і інші.

© Наталка Лисенко, 2019, Traktorist.ua.Договірна ціна
Договірна ціна
Договірна ціна
Договірна ціна
Договірна ціна
Договірна ціна

Радимо почитати