Статті

Точне землеробство: у пошуках комплексного рішення

13 Березня 2019 221

Точне землеробство: від теорії до практики
Точне землеробство: від теорії до практики
Traktorist.ua

Компанія АБА «Астра» зібрала аграріїв країни на семінар, аби обговорити проблеми та особливості впровадження точного землеробства в Україні. Незважаючи на спектр інноваційних можливостей, більшість із 45 тисяч господарств України досі дотримуються традиційних методів роботи. Серед стримуючих факторів називають технічні проблеми і недовіру в делегації обов’язків профільним компаніям. Організатори зустрічі запевняють у необхідності осучаснення роботи.

«Точне землеробство від традиційного відрізняють певні пакети даних, які ми використовуємо для аналізу та контролю. Усе починається з отримання карт врожайності або збору попередньої інформації. Ми аналізуємо ці дані, аналізуємо карти, ґрунт. І потім подаємо всю цю інформацію на техніку, яка вже виконує певні функції. Фактично, традиційне землеробство доповнюється додатковими елементами, перетворюючи його в цифрове, і таке землеробство ми можемо називати точним. Весь спектр інструментів є в компанії «Астра», але важливо не тільки технічне забезпечення. Результатів можна досягти тільки тоді, коли ці елементи працюватимуть разом», — розповідає про особливості інновацій модератор семінару Валентин Ємець.

Він зазначає, що АБА «Астра» зібрала у себе техніку і технології та готова представити комплексний підхід до точного землеробства. Зокрема, сюди входять обладнання Trimble + техніка Berthoud, Bogballe, Horsch, Fendt, Valtra + сервісне обслуговування техніки та обладнання + агрохімобстеження + агрономічне супроводження + діджиталізація процесу. Саме про ці елементи Валентин Ємець говорить у контексті комплексного підходу.  

Нові продукти та технології в сукупності дозволять аграріям вийти на більш якісний і продуктивний спосіб роботи, переконані організатори. На сьогодні різні компанії у співпраці пропонують комплексний підхід до переходу на точне землеробство. На семінарі презентували як новинки, так і перевірену роками техніку, оснащену за новітніми технологіями.

Валентин Ємець демонструє елементи точного землеробства

Пропозиції

Те, без чого точне землеробство не могло б існувати, — навігаційні системи. Компанія-виробник Trimble має в арсеналі лінійку від найпростіших до новітніх багатофункціональних дисплеїв. На заміну монітору CFX-750 пропонують новітній агрокомп’ютер з сенсорним управлінням GFX-750 для ручного і автоматичного водіння. Пристрій працює на базі операційної системи Android.

«Частіше за все люди спершу купують дисплеї. Після цього, коли бачать, що дисплеї працюють, — купують систему автоматичного водіння. Далі користуються точним сигналом, який дозволяє економити. Після цього переходять до автоматичного увімкнення/вимкнення секцій обприскувачів, тому що хімія дорога, а це дозволяє її застосовувати лише коли потрібно. Потім підключають управління висівними секціями на сівалках. Далі вже йде диференційований посів. Тут уже треба мати якісь дані, на основі чого може бути проведений моніторинг врожайності. Це можуть бути знімки з космосу та обов’язково агрохімічний аналіз. Ця вся процедура комплексна і доволі велика. Але якщо не почати перший крок, то до останнього ми не прийдем, або прийдем дуже пізно», — зазначає менеджер з продажів компанії Trimble В’ячеслав Третяк.

Розподільник мінеральних добрив від Bogballe так само займає свою нішу в системі сучасного землеробства. Розумна техніка може контролювати внесення добрив на основі зміни сипучості. Техніка обладнана системою інтелектуального контролю, має акселерометр та гіроскоп, що дозволяє відрізняти удари від руху та мати дані про положення розкидача щодо горизонту. Диференційоване внесення добрив гарантує економію часу, коштів та ресурсів, запевняє продукт-менеджер по напрямку оприскувачів Іван Липинський.

«Завдяки внесенню добрив зі змінними нормами, розподільник має змогу вносити добрива в різні зони по-різному, тобто в праву частину і в ліву давати різні норми. Це спричинено тим, що зони неоднорідності не можуть дати правильного квадрату, правильної форми під ту робочу ширину, з якою працює розкидач, тобто розкидач може на сьогоднішній день вносити добрива так, як потребує завдання», — додає фахівець.

Трактор Valtra A95 та розкидач міндобрив Bogbale

У класі тракторів компанія «Астра» рекомендує українським аграріям два бренди: Fendt та Valtra, які мають всі налаштування для точного землеробства.

Fendt — колісні та гусеничні машини потужністю від 200 до 650 кінських сил. Вирізняються дбайливим ставленням до ґрунту за рахунок низької ваги та витривалі до важких умов експлуатації.

Valtra — колісні трактори, потужністю від 100 до 250 кінських сил. Оснащені сучасними технологіями та функціями.

Ще одна важлива деталь в точному землеробстві — сівалки. Саме від точності посіву залежить план подальших дій, переконані виробники посівної техніки. Компанія Horsch презентувала просапну сівалку Maestro, яка обладнана інноваційною системою дозування, вакуумним дозатором та системою контролю укладання насіння.

«Після проходу сівалки ми маємо ідеальні рядки. Тобто окрім того, що ми вкладаємо в ґрунт посівний матеріал, ми ще робимо ідеальні умови для розвитку рослин. Це дозволяє уникнути загущення, а звідси — зберегти оптимальну густоту на один метр квадратний», — говорить керівник відділу ґрунтообробної техніки «Астра» В’ячеслав Шипоша.  

Трактор Fendt та сівалка Horsch

Презентувала технічні нововведення і компанія Berthoud, яка спеціалізується на виробництві обприскувачів. Новинкою цього року стала модель самохідного обприскувача Bruin з новітньою технологією імпульсного або частотного обприскування. Бізнес-менеджер Berthoud Олена Пєльтек запевняє, що така система дає колосальну економію всіх носіїв препарату

«На кожну форсунку встановлюється соленоїдний клапан і він, спираючись на інформацію про зміну швидкості, регулює частоту імпульсів і довжину пауз між відкриттям форсунки. Тобто у нас є порції і між ними ми можемо збільшувати довжину пауз або зменшувати, залежно від того як змінюється швидкість. Чим швидше ми їдемо, тим частіше треба забезпечувати частоту імпульсу», — розповідає представник заводу Berthoud в Україні.

Безумовно, перехід до точного землеробства вимагає часу, зусиль і інвестицій. У цій справі важливий комплексний підхід, поєднання навігаційних та технічних можливостей. Ті, хто вже працює в ногу з інноваціями, відчули переваги та економію на власному досвіді. Ті ж, хто на шляху роздумів, мають з чого обирати.

© Наталка Лисенко, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати