Статті

Чи їхати трактористові за кордон? За і проти

8 Лютого 2019 301

Чи їхати трактористові за кордон: за і проти
Чи їхати трактористові за кордон: за і проти
Traktorist.ua

Часто подорожуючи господарствами України, ми чуємо про те, що не вистачає кваліфікованих трактористів, переважно тому, що вони їдуть до інших країн шукати кращої долі й отримувати зарплату у валюті. Тим більше, що з безвізовим режимом це стало набагато простіше. Професійні кадри з України завжди цінувалися за кордоном, тож трактористи винятком не стали. І на Полтавщині, й на Волині однаково говорять про те, що багато хороших спеціалістів виїхало на заробітки у Польщу, Чехію тощо. Ми спробували розібратися, чи дійсно в Україні все так погано для тракториста, та чи варто вдаватися до еміграції в Європу.

Пора «валити»

  1. Зарплата.

Візьмемо за приклад зарплату тракториста сусідньої з нами Польщі. На сайті olx.pl шукаємо доступні вакансії і дивимось, яку обіцяють зарплату. Зазвичай пропонують не менш як 2000-2500 злотих. Це вже близько 14-18 тис. грн. Але пропонують і 4-5 тис. злотих, що у гривневому еквіваленті становить близько 30 тис. і 36 тис. відповідно. Ціни у Польщі приблизно такі ж, як і в Україні, а інколи навіть менші. Наприклад, хліб коштує приблизно 1 злотий (близько 7 грн.). Тобто, отримуючи зарплату в 4 тис. злотих можна прожити непогано й у Польщі, надсилаючи водночас більш ніж половину  сім’ї в Україну. До того ж, швидше за все за житло платити не доведеться, адже його надає роботодавець. Витрачати в польському селі теж особливо буде ніколи, бо в сезон часу вистачатиме тільки на те, щоб поспати. Отже, повернутися додому можна буде з кругленькою сумою.

  1. Професійний ріст.

Ні для кого не секрет, що для того, щоб стати трактористом, треба вчитися у спеціалізованому навчальному закладі. А ще більшим “не секретом” є те, що навчання зазвичай проводиться на тракторах не дуже нових чи не надто, скажімо так, «наворочених». Маємо на увазі МТЗ, які хоч і випускають нові моделі, але функціоналом залишаються у тих же далеких роках. Звісно, щоб отримати хорошого тракториста, треба його вчити самому, на своїх імпортних машинах. Європа теж дає можливість розвиватися, причому, всебічно. Взяти, наприклад, тваринництво. Тут задіяно багато техніки, яка або не використовується в Україні, або ж дуже рідко. Мати знання про таку техніку, а тим більше працювати на ній, є хорошим фактором перед подальшою роботою на кращих машинах. Європейський тракторний ринок на кілька років випереджає український, що теж говорить про можливість повернутися в Україну зі знаннями про техніку, яка в нашу країну невдовзі має потрапити. До всього, проживаючи в іншій країні, легше вивчити її мову, що теж є плюсом і допоможе працевлаштуватися в міжнародну компанію на солідну посаду.

  1. Постійне місце проживання

Якщо брати до уваги останнє твердження з попереднього пункту, то це допоможе отримати посвідку на постійне місце проживання. Разом із офіційним працевлаштуванням шанси на постійне проживання чи у Польщі, чи в Чехії, збільшуються. Роботодавці, які бачитимуть у вас хорошого спеціаліста, будуть раді продовжувати з вами співпрацю. Що допоможе перебувати не 3 місяці в Європі, а 2 чи 3 роки, залежно від країни, або й значно більше – та ще й на постійній основі. А там, дивись, і європейцем зі справжнім європейським паспортом можна стати, голосувати на виборах, користуватися усіма привілеями… Хоча шлях до цього тернистий і неблизький. Крім того, якщо ви захочете у Польщі створити своє фермерське господарство, то держава вам у цьому лише допомагатиме. У такому разі вам дадуть посвідку на постійне місце проживання щонайменше на рік. І будуть її продовжувати, якщо підприємство показуватиме реальний оборот.

  1. Вихідні у Ніцці, відпочинок у Венеції

Завдяки безвізовому режиму кожен українець, у якого є біометричний паспорт, може безперешкодно відвідувати Лувр у Парижі чи Бранденбурзькі ворота у Берліні. Але шлях з України доводиться долати далекий, та й кордон ще перетинати… Живучи і працюючи у Європі, їздити щовихідних пити пиво у Прагу чи поніжитися під сонцем у Італії чи Іспанії стає набагато простіше. Звісно, не завжди може бути час на це, але коли він є, чому б не побачити світ?

  1. Культура

Європейська культура у кожній країна по-своєму неповторна, цікава і на високому рівні. Водночас, це не тільки мистецтво чи архітектура. Це ще й культура етикету, спілкування, ставлення до людей. Навряд чи вам зможуть нахамити в магазині, на вулиці, чи в транспорті. Європейці — привітні люди. Тож, потрапивши в таке середовище, теж стаєш більш привітним, вихованим і навіть щасливішим.

Любіть Україну…

  1.    Зарплата.

Хоча у Європі зарплата і привабливіша, ніж в Україні, але останнім часом і наші аграрії чи керівники агрохолдингів почали думати про утримання кадрів шляхом підвищення платні. От, наприклад, головний інженер LNZ Group Іван Левченко розповідає, що сьогодні тракторист у їхньому агрохолдингу заробляє від 20 тис. грн за місяць, а в сезон може бути й 35-40 тис. грн. Стверджує, що 2018 року підняли трактористам зарплату більш ніж на 100%.

«Був час, коли небагато працівників виїхало за кордон. А після того, як дехто повертався, я питав у них: «Який сенс? От ти поїхав, яка зарплата в тебе?». Хлопець озвучив $900-$1000. «А скільки ти залишив там?». Відповідає: «Ну, я там залишив десь $300». «А скільки ти додому переслав?». А він і каже: «$500». Думаю, який сенс за $500 їхати, якщо ти можеш їх тут заробляти?», — розповідає головний інженер агрохолдингу МХП Олександр Бондаренко.

Олександр Бондаренко, головний інженер агрохолдингу МХП

В середньому по Україні трактористи отримують близько 12 тис. грн в місяць. У 2016 р. вони отримували приблизно 6 тис. грн. Через дефіцит кадрів спостерігається тенденція до попиту на спеціалістів, а отже збільшення зарплат.

  1. «Понаїхали»

Та хоч якими б привітними не були європейці, перш за все кожен заробітчанин у чужій країні для місцевих громадян є тим, хто приїхав відібрати їхню роботу. Європейському роботодавцеві простіше заплатити менше українцю за ту ж роботу, яку може виконати європеєць, але за більшу платню. Через це до українців сприймають меншовартісно, ствлячись, як до дешевої робочої сили. Можливо, з часом ставлення до наших співвітчизників зміниться, але на це потрібно багато часу і безліч слів на букву «К» у свій бік. А вдома ти завжди будеш своїм. Звісно, можна почути багато чого про себе і вдома, але тут хоч буде зрозуміло, за що. Вдома ти працьовитий господар, який заробляє і годує сім’ю, а там ти «ще один заробітчанин подай-принеси, через якого нам не підвищують зарплату».

  1. Дім, сім’я

Працюючи за кордоном, трактористові потрібно щонайменше на 3 місяці покинути сім’ю. І, до того ж, не кожному щастить жити у нормальних умовах. Зазвичай це щось на зразок хостелу, де в кімнаті може жити 4 людини чи й більше. Працюючи вдома, щодня можна повертатися до затишної домівки, де вже чекає тепла вечеря і такі ж розмова та обійми. Вдома завжди є підтримка і допомога. Навіть коли робочий день видався не з легких, керівництво сердиться, то вдома вислухають і заспокоять. А що залишається робити ввечері у компанії таких самих злих чоловіків? Тому тут очевидний «плюс». Крім того, не треба залишати на дружину все господарство.

  1.    Mów po polsku

Приїжджаючи в нову країну варто уже знати її мову, хоча б якісь елементарні фрази, щоб можна було запитати дорогу, розібратись, що не зрозуміло, чи попросити допомоги. У сільському господарстві, а конкретніше у роботі з технікою, є безліч термінів, які не надто загальновживані. Їх треба знати, бо, отримуючи завдання від роботодавця, слід усе чітко розуміти. Інакше почуєте у свій бік багато «лагідних» слів. Хоча, якщо ви не розумієте мову, то й не зрозумієте, що саме летить у ваші вуха. Та й у цьому випадку потрібно знати мову, щоби знати, за що вас лаятимуть, і щоб не вчинити так наступного разу. У Польщі, наприклад, до вас не заговорять українською, там навіть англійську не всі знають. Поляки спілкуватимуться з вами польською. Якщо вам раптом треба буде звернутися до лікарні чи до поліції, то там, окрім як польської, ви жодної мови не почуєте і від вас вимагатимуть говорити нею. Звісно, її можна вивчити, як і будь-яку мову, але поки це станеться, то ви вже, можливо, будете перетинати польсько-український кордон у напрямку дому. Де вас завжди зрозуміють...

  1. Жити дорожче

Живучи за кордоном, ви отримуєте європейську зарплату, але й платите європейські ціни. Якщо максимально економити, то можна зберегти «кругленьку» суму і привезти її додому. Та завжди ж хочеться чогось кращого, смачнішого, що коштує значно більших грошей. Крім того, коли ви працюєте офіційно, то не дивуйтесь, що отримана зарплата менша за очікувану. З неї вирахувані податки, які заплатив роботодавець. А вони в Європі доволі таки великі. Майже у всю вашу місячну заробітну плату може обійтися похід до стоматолога, якщо у вас раптом заболить зуб. Якщо ж ви захочете полікувати два чи більше зубів, то ходити до стоматолога вам доведеться кілька разів. За польськими правилами, за один похід до стоматолога можна полікувати лише один зуб. Відвідини у поліклініку здебільшого може оплатити роботодавець, якщо влаштовуватися офіційно, але є ймовірність, що у чергах доведеться просидіти кілька годин. Так само дорожчий і транспорт. Раптом буде кілька вільних днів і захочеться покататися країною, то це обійдеться не так дешево.

Наостанок хочеться сказати, що тракторист одна з найдефіцитніших професій в Україні. І це відзначають не тільки Центри зайнятості чи міністр освіти, а й керівники агропідприємств. І саме тому нині зростає тенденція до збільшення мотивації для трактористів. Виїжджати працювати за кордон — це нормально. Але знайти хорошу роботу в Україні та працювати на своїй землі — це все ж краще.

© Юрій Токмань, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати