Статті

Глибокорозпушувач. Навіщо він мені потрібен?

30 Січня 2019 449

Глибокорозпушувач
Глибокорозпушувач
Traktorist.ua

Коли йдеться про поняття, які обумовлюють потребу фермерів у впровадженні глибокорозпушувачів у ґрунтообробні процеси, перше, що спадає на думку, — це ефективність ґрунту, ріст рослин і врожайність.

Ущільнення ґрунту створює фізичний бар’єр між проростаючим насінням та ідеальним розвитком його коренів і пагонів. Цей розвиток необхідний для сприяння адекватному росту, збору доступних поживних речовин і отримання бажаних врожаїв. Без пухких (легко розсипних або подрібнених ґрунтів) ґрунтових матриць, які дозволяють рости, рослини повинні втрачати з насіння більше накопичених енергетичних ресурсів для досягнення проростання.

Читати за темою: Ущільнення ґрунту. Все, що треба знати

Одним зі способів відновлення ущільнених ґрунтів є глибоке розпушування — механічне втручання довгих стержнів, які глибоко проникають в ущільнені шари (35-50 см) для розпаду й підйому ґрунтів, тим самим створюючи простір для розвитку рослин, проникнення поживних речовин й вологи, а також накопичення органічних матеріалів.

Глибокорозпушувач Great Plains

Для яких ґрунтів?

Глибоке розпушування є найбільш ефективним у глибоких піщано-текстурованих ґрунтах, де коріння повинно глибоко проростати, щоб отримати доступ до підґрунтової вологи. Глибоке розпушування є особливо корисним, коли воно використовується для знищення «плужної підошви».

Читати за темою: Глибокорозпушувачі на ринку України: покращення сезонного водообміну

Якщо шар ґрунту, котрий знаходиться нижче від глибини розпушування, містить інші обмеження, наприклад, кислотність, погану структуру від солоності чи мінералізації ґрунту, вигода від глибокорозпушувача буде обмеженою. Для стабілізації таких ґрунтів, можливо, знадобиться додавання ґрунтових меліорантів, таких, як вапно або гіпс. Можна вводити вапно в кислий шар за зубцями глибокорозпушувача, але це значно сповільнить роботу. До того ж, даний прийом дуже важко реалізувати у великих масштабах.

Витрати та вигоди

Реакція врожайності на роботу глибокорозпушувачів на глибоких пісках і піщаних землях має тенденцію до зростання, особливо в районах високих і середніх опадів (понад 350 мм). Післядія від роботи глибокорозпушувача може тривати не менше трьох років, залежно від сівозміни та типу ґрунту.

Більш важкі текстуровані ґрунти, такі, як піщані глинисті суглинки, суглинки, та навіть содисті глини, майже не зберігають післядію декілька років від глибокого розпушування, хоча ефект протягом року може бути досить високим.

Додавання органічної речовини й гіпсу в дисперсні ґрунти та мінімізація або уникнення повторного ущільнення за рахунок контролю трафіку, особливо, коли ці ґрунти є вологими, допомагають підтримувати структуру ґрунту та переваги від глибокого розпушування.

Колії від техніки на полі

Витрати оцінюються в межах 40-50 доларів на гектар для глибокого розпушування піщаних ґрунтів, більшість із яких пов’язана з силою тяги, необхідною для протягування глибоких робочих органів (зубців або долот) через ґрунт і впливу цього процесу на витрати палива.

Головні недоліки глибокого розпушування:

 • руйнування структури ґрунту, яка є важливим захистом від його ущільнення;
 • збільшення ризику висихання, коли запаси ґрунтової вологи дуже низькі, а закінчення сезону супроводжується посухою.

Види глибокорозпушувачів

Головними характеристиками глибокорозпушувачів є глибина обробітку й ширина захвату. Очевидно, що більшою є глибина обробітку знаряддя та його ширина захвату, то більш потужніший трактор потрібен для агрегатування з даною машиною.

Єдиної класифікації глибокорозпушувачів не існує, бо кожен виробник конструює їх виходячи зі своїх можливостей, даних власних досліджень і потреб клієнтів.

Одними з провідних світових виробників глибокорозпушувачів є Great Plains, John Deere, Amazone, Gregoire Besson, Wil-Rich, Case IH, Maschio Gaspardo, Quivogne та інші.

Глибокорозпушувач Gregoire Besson

Для пересічного українського фермера бюджетним варіантом є переобладнання звичайного плуга ПЛН шляхом заміни стандартних стійок із відвалами на стійки глибокорозпушувача (Paraplow).

Що ж стосується українських виробників, то асортимент агрегатів теж досить пристойний, потрібно лише визначитися з критеріями вибору.

Критерії вибору глибокорозпушувачів:

 • габаритні розміри й маса агрегату;
 • ширина захвату;
 • тип з’єднання з трактором: навісний, напівпричіпний, причіпний;
 • глибина обробітку ґрунту;
 • кількість робочих органів;
 • необхідна потужність трактора;
 • робоча швидкість і продуктивність обробітку ґрунту;
 • компанія-виробник;
 • ціна.

Ключові моменти

Глибоке рихлення (глибокий обробіток ґрунту) передбачає використання сильних робочих органів (зубців або долот), які працюють в ущільненому ґрунті й механічно руйнують твердий шар.

Щоб ефективність глибокого рихлення була високою:

 • робочі органи повинні проникати трохи глибше від ущільненого шару ґрунту;
 • ґрунт повинен бути достатньої вологим, щоб робочі органи мали змогу проникати на потрібну глибину, але не настільки вологим, щоб робочий процес відбувався із розмазуванням ґрунту навколо зубців чи долот без його розриву та руйнування.

Глибокорозпушувач Alpego Craker

Деяке зміцнення поверхні ґрунту за допомогою катка або ґрунтоущільнювача за глибоким розпушувачем може бути корисним, щоб уникнути посіву в занадто м’який, глибоко розораний ґрунт. Також даний прийом зводить до мінімуму ризик нерівномірного посіву.

Традиційно глибокорозпушувачі розрізають ґрунт зубцями (долотами), встановленими на стійки однакової довжини. Але дослідження показали, що встановлення окремих  зубців (долот) на коротких стійках (10 см) в лінію попереду основних робочих органів, зменшує силу тяги до 18% (Малюнок 1).

Неглибокі робочі органи, що розпушують верхні шари ґрунту, зменшують опір і кількість ґрунту, який необхідно розпушити. Також вони ідеально підходять для внесення вапна або інших ґрунтових добавок на різних глибинах у профілі ґрунту

Наука і глибоке розпушування

Там, де ріст коренів затримується, або необхідна більша кількість енергії для їхнього росту через ущільнений ґрунт, продуктивність зазвичай знижується. Після видалення шару ущільнення шляхом його глибокого розриву (рихлення), корені рослин ростуть швидше й глибше, збільшується кількість води і поживних речовин, до яких вони можуть дістатися, в результаті чого врожайність культур покращується (Малюнок 2).

Ступінь впливу глибокого ущільнення на ріст коренів залежить від багатьох факторів, передусім, типу ґрунту та ступеню ущільнення.

Малюнок 2. Моделювання росту коренів пшениці в піщаному ґрунті на основі даних (Delroy & Bowden 1986, Schmidt et al. 1994, Tennant 1976) випробувань із припущенням необмеженої вологи.

Іноді, за деяких сезонних умов, коли ґрунтова волога з глибини не використовується так швидко через повільний ранній ріст коренів, більше вологи залишається доступною у надрах пізніше, в сезон для наповнення зерна, тим самим затримуючи початок водного стресу.

Читати за темою: Як зберегти вологу у ґрунті у посушливий рік. Думка експертів

Висновки

Безумовно, глибокорозпушувач — потрібна техніка у господарстві, яка вирішує декілька завдань у комплексі. Вибирати агрегат потрібно виходячи з можливостей і завдань, які він повинен вирішувати.

Не слід вважати глибокорозпушувач «панацеєю» від всього та нехтувати рекомендаціями спеціалістів, бо можна отримати ще більше проблем, ніж було до його використання.

Повне знання своїх ґрунтів, чітке визначення пов’язаних із ними проблем, наукове обґрунтування вибору — запорука успішного використання глибокорозпушувачів.

 

© Ігор Бромот, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати