Статті

Слово головному інженерові. Микола Трембовецький. Cygnet Agrocompany (Частина 2)

6 Листопада 2018 1 074

 Микола Трембовецький
Микола Трембовецький
Traktorist.ua

У другій частині інтерв’ю з головним інженером компанії Cygnet Agrocompany Миколою Трембовецьким ми поговорили про підбір персоналу і впровадження технологій точного землеробства. Погодьтеся, якою б досконалою не була техніка, без людини це лише купа заліза. Навіть коли мова йде про дрони, автопілоти і точне землеробство.

Читати за темою: Слово головному інженерові. Микола Трембовецький. Cygnet Agrocompany (Частина 1)

Traktorist.ua: Яка інженерна служба потрібна, щоб обслуговувати техніку для 30 тис. га.?

Микола Трембовецький: На дане питання не може бути однозначної відповіді. Якщо це агровиробництво — це одне. Якщо компанія багатопрофільна — інше.

У нас, в цілому, інженерна служба — 21 чоловік. Це чистих інженерів різних профілів, без IT-спеціалістів.

Traktorist.ua: Чи є в службі якийсь поділ?

Микола Трембовецький: Звичайно, розподіл є: рослинництво, тваринництво, автопарк, елеватор, цукровий завод, служби головного енергетика та механіка. У рослинництві задіяні  до 10-и осіб — сервісні інженери і технічні керівники. В автопарку, який закриває потреби всіх виробничих підрозділів, — свій механік та керівник. Маємо власну залізницю — 12 км, 2 тепловози, їх також обслуговують наші інженери в певних сегментах регламентних робіт.

Traktorist.ua: У вас земельний банк розташований у двох областях. В кожній області чергує своя бригада?

Микола Трембовецький: Відділки є, але у них мінімальний набір техніки — трактори на 80- 150 к.с., щоб можна було щось перевезти, покосити, сніг відгорнути тощо. Основна ж ударна сила — центральний механізований загін, де знаходяться всі «іномарки», весь сервіс і все управління.

Як показує практика, найбільш ефективно, коли одночасно працюють 2-3 мехзагони. Тобто, техніка концентрується. Скажімо, на посіві кукурудзи в таких загонах може бути сконцентровано до 12-и сівалок, 7-и передпосівних культиваторів та 3-5 шт. самохідних обприскувачів.

Traktorist.ua: ІТ у вас — окрема служба, розкажіть про неї детальніше. Які її обов’язки?

Микола Трембовецький: Компетенція IT-служби — це підвищення ефективності та інформаційна безпека бізнесу. Безумовно, це гаджети, комп’ютери, інше сучасне обладнання і технології. Крім того, у нас є відділ GPS-моніторингу і точного землеробства. Дрони — це також компетенція відділу GPS-моніторингу і точного землеробства.

На зустрічі з Миколою Трембовецьким

Traktorist.ua: Чи практикуєте внесення препаратів дронами?

Микола Трембовецький: Ні, на наших об’ємах це неможливо. Можливий тільки точковий обробіток поки що.

Traktorist.ua: Тобто ви думаєте, що найближчі 5-10 років точковий обробіток дронами буде нереальним?

Микола Трембовецький: Важко сказати, бо все швидко змінюється. Як українські аграрії  вносили міндобрива ще 10-15 років тому в нічний час? Стояв дядько в кінці поля з ліхтариком у кращому випадку, в гіршому — із смолоскипом, на який спрямовував свій агрегат механізатор з розкидачем… Такі реалії були. Сьогодні ми використовуємо трактори, які обладнані повним гідроавтопілотом, інтегровані у систему власних RTK.net станцій, які мають точність водіння 1 см. А дрони… Якщо з’являться такі, що за один виліт будуть обробляти 10 га, що можливо при появі надсучасних нанопрепаратів, тоді  звичайно це буде реально.

Traktorist.ua: А на МТЗ автопілоти не ставите?

Микола Трембовецький: Ні, після проведених експериментів ми змушені були відмовитись від цієї ідеї.

Traktorist.ua: Органіку на поля теж вносите?

Микола Трембовецький: Це окрема важлива тема. Серед наших активів є  тваринництво, тому існує проблема утилізації гною; робота цукрового заводу створює  проблеми утилізації дефекату та жому. Щоб оптимізувати ці всі процеси, два роки тому було прийнято рішення про впровадження виробництва компосту, в результаті чого, другий рік поспіль виготовляємо до 20 тис. т компосту щорічно. Останній виготовляємо, використовуючи гній ВРХ (2 частини), кислий жом (1 частина), дефекат (1 частина) або мул з полів фільтрації (2 частини), важкодоступні фосфати, суміш яких в процесі компостування перетворюється у доступні для рослин елементи фосфорного живлення.

Traktorist.ua: І на яку площу вносите такий компост?

Микола Трембовецький: Вищезазначений об’єм компосту вносимо  на площу 1000 га під посів цукрових буряків.

Traktorist.ua: В останні роки в Україні активізувалася трудова міграція, і в агросекторі також. Наскільки хвиля міграції вдарила по Cygnet Agrocompany?

Микола Трембовецький: Сьогодні наші працівники отримують ринкову «білу» заробітну плату, соціальні пакети згідно законодавства. Ми відчуваємо певні проблеми з пошуком персоналу певних професій, але швидше це пов’язано зі структурним безробіттям — невідповідністю кількості випускників навчальних закладів за певними спеціальностями потребам ринку, але вважати ситуацію критичною не варто. Рівень плинності кадрів на рівні медіани по аграрному сектору, але по причині трудової міграції практично ніхто не звільняється.

Traktorist.ua: І яка середня зарплатня в вашій компанії?

Микола Трембовецький: Механізатори, в залежності від рівня кваліфікації, отримують в середньому 125 тис. грн/рік, якщо вони працюють на тракторах Case IH  125-600 к.с., а хто працює на самохідних обприскувачах та зернозбиральних комбайнах, отримує 200 тис. грн/рік. Всі вони оформлені офіційно, як штатні працівники, мають право на всі соціальні гарантії згідно КЗпП України.

Traktorist.ua: Що саме механізатори у вас взимку роблять, якщо вони круглорічно найняті?

Микола Трембовецький: Все дуже просто. Сезони збирання кукурудзи і цукровиробництва в ідеалі закінчуються в грудні. Далі 20-30 днів відпустки. У лютому у нас, як правило, зимова школа — навчання працівників. Далі йдуть ремонти. Плюс тваринництво також вимагає залучення персоналу. Так що з об’ємами  робіт проблем немає.

Поршень  на столі Миколи Трембовецького

Traktorist.ua: Начання проводиться на базі компанії вашими спеціалістами?

Микола Трембовецький: Ми маємо різні програми. Навчання проводимо для механізаторів, інженерів, агрономів, ІТ-спеціалістів та цукровиків.  Для певних категорій персоналу є навчання на робочому місці. Є програми оплачуваного стажування для молодих спеціалістів з можливістю подальшого отримання постійної роботи. Є щорічне системне навчання для різних категорій персоналу.

Traktorist.ua: А є у вас якісь курси механізатора, щоб людина, наприклад, прийшла «з вулиці» і навчилася?

Микола Трембовецький: Такі курси ми не можемо проводити згідно діючого законодавства. Але ми завжди відкриті до молодих кандидатів, які мають посвідчення тракториста-машиніста, і готові навчати їх на робочому місці. І є реальні приклади, коли таке навчання було успішним, ці співробітники до даного часу працюють в компанії.

Ще розкажу про одну з наших програм, яка гарно себе зарекомендувала. На початку року ми запровадили Реферальну програму — програму пошуку персоналу за рекомендацією. Тобто будь-який наш співробітник може порекомендувати кандидата на вакансію механізатора, і у випадку, якщо цей механізатор пройде співбесіду за загальним правилом і буде прийнятий на роботу, працівник, який його порекомендував, отримає премію. Сьогодні у нас працює 5 механізаторів, які прийшли саме через Реферальну програму.

Traktorist.ua:  А яким чином у вас відбувається цей процес? Приходите в інститут і…

Микола Трембовецький: Наші HR-фахівці відвідують дні відкритих дверей в різних вишах України, під час яких презентують нашу компанію та проводять співбесіди з потенційними кандидатами. Потім студенти приїжджають до нас, складається програма стажування. Якщо це студент-інженер — для нього призначається керівник стажування і він  потрапляє під опіку 4-5 досвідчених інженерів, кожен з яких навчить певних навичок з проведення технічного обслуговування та ремонтів різної техніки. По завершенню цієї програми стажист складає тест, за результатами якого може отримати пропозицію про працевлаштування. Залежно від виробничих потреб в господарстві можуть проходити стажування до десяти осіб одночасно. Ця програма гарно себе зарекомендувала і дозволила поповнити кадровий склад чудовими, власноруч «вирощеними» спеціалістами. Ми притримуємось думки, що в Україні багато працьовитої і талановитої молоді, і ми повинні давати їй шанс на самореалізацію, допомагати, розвивати.

Traktorist.ua: Зараз усі скаржаться на аграрну освіту в Україні. Наскільки якісно підготовлені молоді спеціалісти, які приходять до вас? Вони хоч трактор бачать під час навчання в університеті?

Микола Трембовецький: Як правило випускники технічних факультетів аграрних ВУЗів під час навчання  знайомляться із старими зразками тракторної та сільськогосподарської техніки. У порівнянні із сучасними вимогами агровиробництва, на жаль, підготовка недостатня. Тому ми завжди говоримо своїм інженерам: «Хто витримає 3-5 років на виробництві в полях — у того світле майбутнє». Ми вважаємо, що у ситуації, що склалась, повинні робити те, що від нас залежить у питаннях підготовки молодих спеціалістів. Минулої осені ми уклали договір про спільну програму навчання з Верхівнянською філією Житомирського агротехнічного коледжу, який працює в Житомирській області і готує агрономів та трактористів. Студенти проходять теоретичне навчання на базі коледжу, а практику — у нас. Вони мають неоціненний шанс побачити найсучаснішу техніку зблизька, навіть отримати перші практичні навички. Програма реалізується в два етапи — весною, у період проведення посівної кампанії, і восени, під час проведення жнив. Це дозволяє студентам побачити весь комплекс польових операцій.

Журналісти Traktorist.ua на зустрічі з Миколою Трембовецьким

Traktorist.ua: І останнє, розкажіть трошки про себе і свій трудовий шлях.

Микола Трембовецький: Закінчив факультет механізації Дніпропетровського сільськогосподарського інституту. Працював головним інженером  в агропідприємствах Миколаївської області та державному птахівничому заводі.

З кінця 90-х почав працювати в іноземних компаніях сервісним інженером, керівником сервісної служби. Потім були управлінські технічні посади в «Райз-Агро», «Українських аграрних інвестиціях» та структурах «Гленкора». Зимою 2010 р. прийшов у команду Ігоря Шилюка, де і зараз маю честь працювати.

(с) Андрій Губін, Наталя Ларіонова, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати