Статті

Поради по налаштуванню жаток для збирання кукурудзи: мінімізація втрат

2 Листопада 2018 174

Комбайн John Deere та кукурудзяна жатка Geringoff
Комбайн John Deere та кукурудзяна жатка Geringoff
Traktorist.ua

Succesfull Farming підготував інструкція з перевірки жаток для кукурудзи, яка допоможе виявити знос робочих органів, що є основною причиною втрат зерна.

Підвищена увага до налаштувань комбайна і покращення технології обмолоту і сепарації зробили дива в мінімізації втрат зерна. Президент компанії Dragotec USA та фермер з 40-річним стажем Деніс Болліг попереджає, що жатки для кукурудзи мають величезний вплив на втрати зерна, ссилаючись на дослідження Університету штату Айова, яке встановило, що 60% всіх втрат зараз відбуваються саме на жатці.

«Фермери почали рухатися швидше, через це жатка працює на межі. Це призводить до більших втрат зерна. Якщо додати той факт, що генетика зробила стебла міцнішими, а початки тепер висихають швидко, то маємо таку ситуацію, коли качан потрапляє на відривні пластини і це призводить до ще більшого обсипання», — говорить Болліг.

Комбайн Massey Ferguson на збиранні кукурудзи

Припустимо, якщо ви рухаєтесь зі швидкістю 8 км/год, жатка захоплює від 12 до 15 рослин за секунду з ряду.

«Це означає, що початки потрапляють в жатку при 24-29 км/год. Тепер уявіть, з якими труднощами стикається жатка при роботі з полеглою кукурудзою, яка в наш час є більш поширеною», — говорить Болліг.

Болліг пропонує шість рекомендацій з обслуговування і налаштування жаток для кукурудзи, що дозволять мінімізувати втрати урожаю.

1. Підвідні ланцюги

Вони призначені для того, щоб протягувати стебло до жатки, і натяг ланцюга є надзвичайно важливим для правильної подачі стебла і подальшого відділення початку.

«Крім того, перевіривши натяг, також перевірте знос ланцюга. Коли подальше регулювання натягу вже неможливе, час встановити нові ланцюги», — говорить Болліг.

Підвідні ланцюги кукурудзяної жатки

Прорахуйте, скільки гектарів мають пропрацювати існуючі ланцюги в майбутньому сезоні.

«Якщо вони вже наближаються до кінця строку експлуатації, не думайте, що ви зможете пройти ще один сезон на старих ланцюгах», — попереджає фахівець.

Під час перевірки огляньте зірочки.

«Особливу увагу приділіть нижнім ведучим зірочкам (які працюють біля землы) і перевірте їх на знос. Зніміть ланцюг, прокрутіть зірочку і прислухайтесь до шуму з підшипника», — пропонує Болліг.

2. Відривні пластини

Незалежно від того, чи мають відривні пластини гвинтове з’єднання, чи регулюються гідравлічно або автоматично, потрібно переконатися, що вони рухаються вільно, оскільки вони можуть заіржавіти. Знімайте пластини не лише для очищення, а також для видалення іржі та сторонніх предметів. Пластини з гідравлічним регулюванням можуть заіржавіти на точках повороту і не будуть рухатися.

Регулюйте пластини під розмір стебла (якщо вони не мають автоматичного регулювання). Проміжок між пластинами повинен бути настільки вузьким, щоб уникнути вибивання зерна. Перевірте, щоб всі пластини мали однакову відстань.

Відривні пластини мають розташовуватися поряд зі стеблом.

«Якщо вони встановлені дуже широко, це призведе до значних втрат. Якщо занадто вузько, то пластини відриватимуть стебла і це призведе до потрапляння домішок в комбайн і сповільнення обмолоту», — розповів Деніс Болліг.

Перевірте пластини на знос, особливо їх нижню частину.

3. Вальці для стебел

Вальці — це «м’язи» жатки, які протягують рослини з шаленою швидкістю.

«Якщо ви маєте 35 000 рослин на один акр і вам треба зібрати 1000 акрів, то через ці вальці має пройти 35 млн рослин. Їхні стебла стали міцнішими, що сприяє більшому зносу вальців», — говорить Болліг.

Вальці зношуються, особливо в нижній частині. Зношений валець не зможе протягнути рослину на потрібній швидкості, щоб правильно відірвати качан. Це також може призвести до забивання жатки через пошкодження стебел.

4. Шнек

Зі шнеком жатки мало що може статися. Однак, ви повинні перевіряти його витки, щоб переконатися, що він не погнутий.

5. Похила камера

Часто на похилу камеру не звертають уваги, але вона сильно впливає на те, як рослина проходить до молотарки. Перевірте натяг ланцюга, щоб від обережно просував початки до похилої камери. 

6. Система приводу

Жатки для кукурудзи, особливо з подрібнювальними апаратами, споживають багато потужності комбайна. Перевірте всі елементи приводу (особливо ремені та зубчасті передачі), які можуть піддатися зносу.

Не економте на ТО техніки і це в рази окупиться!

За матеріалами Succesfull Farming.Радимо почитати