Статті

Британський досвід заготівлі силосу — трамбувати чи… трамбувати ще?

19 Жовтня 2018 230

Силосний трамбувальник JCB 434S
Силосний трамбувальник JCB 434S
Traktorist.ua

Найголовнішим у заготівлі силосу є не нагодувати корову, а отримати з цього прибуток. Правильні умови консервації силосної маси збільшують об’єм молока, який можна отримати. Саме такою була основна теза заходу «Найкращий силос, раціони ВРХ та практика доїння», який організувало Посольство Великої Британії в Україні на базі «АФ Маяк».

Захід розпочався із вітального слова заступника директора «АФ Маяк», яка стала господарем цієї конференції, Олексія Васильченка та Першого секретаря Посольства Великої Британії в Україні Кеті Коттрел. Відразу ж після цього розпочалася теоретична частина заходу. Теоретичну частину семінару розпочав  технічний директор компанії Kelvin Cave Ltd Енді Стжелецький. У своїй доповіді «Організація процесу заготівлі для поліпшення якості силосу й показників продуктивності ВРХ» британець розповів про основні проблеми, з якими можуть зіткнутися спеціалісти, які займаються заготівлею силосу, а також дав поради, як ці проблеми можна вирішити.

Читати по темі на Kurkul.com: Як перестати хвилюватись і полюбити силос — репортаж із науково-практичного семінару

Якісне трамбування — запорука якісного силосу

Нам же цікава саме технічно-практична частина семінару, на якій виступив співробітник компанії JCB Ренат Аскаров. Він наголосив на тому, що трамбування є невід’ємною частиною процесу заготівлі силосної маси. Чим більше ущільнення корму, тим менші втрати сухої речовини, яка так потрібна для отримання якісного силосу, а в результаті — високих прибутків від продажів молока.

Саме тому компанія JCB рекомендує силосний трамбувальник JCB 434S зі збільшеною вагою 16 т та потужністю 230 к.с. Завдяки збільшеній колії, заниженому центру ваги у поєднанні з високопродуктивною гідросистемою 265 л/хв машина може досягати максимальної ефективності у трамбуванні силосу.

«Усі специфікації машин ми розробляємо з урахуванням вимог кінцевого споживача — нашого клієнта. Дуже багато саме конструктивних рішень з приводу наявності якихось спеціальних опцій на машинах — це рішення, які ми отримуємо у вигляді фідбеку від наших клієнтів. Тому ми можемо з упевненістю сказати, що і ті машини, і ті специфікації, які ми пропонуємо в агросекторі, повністю задовольняють вимоги і завдання клієнтів практично на 100%», — говорить співробітник компанії JCB Ренат Аскаров.

Ренат Аскаров

Особливістю моделі JCB 434S є те, що вона може безпечно проводити трамбування, як уздовж стінки, так і впоперек траншеї. Це дозволяє ще більш ефективно досягти збереження сухої речовини в силосі.

Перемикання передач під навантаженням дозволяє не з’їжджати з траншеї під час трамбування, що зменшує потрапляння ґрунту у силос. За мінімізацію каміння у масі відповідають вила трамбувальника, відстань між зубами яких не дозволяє при цьому пропускати силос. Завдяки збільшеній питомій потужності машина може переносити великі об’єми маси. Це теж є «плюсом» трамбувальника. Адже перенесення, а не штовхання силосу, виключає пробуксовування, яке негативно впливає на якість продукту.

Кінцевий етап не без якісного технічного забезпечення

Окрім трамбувальної техніки, яка працює на початковому етапі зберігання силосу, компанія JCB презентувала машину, яка працює з кормом, який вже безпосередньо потрапляє до корови. Цим агрегатом є телескопічний навантажувач JCB 531.70. Завдяки своїй компактності і маневреності, яка досягається можливістю бортового повороту, він може без проблем працювати всередині комплексу, просувати корми, які опинилися далеко від корови і вона не здатна їх самостійно дістати. Таким чином мінімізуються втрати силосу і це дозволяє використовувати його ще економніше.

Телескопічний навантажувач JCB 531.70

Телескопічний навантажувач JCB 531.70 має вантажопідйомність 3100 кг на висоту 7 м. Номінальна потужність його двигуна — 100 к.с., він може розганятися до 32 км/год. Представлена модель має 3 режими керування: крабовий хід, поворот 4-ма колесами, поворот 2-ма колесами. І, за словами спеціаліста, перевагою цього навантажувача є те, що ці режими він може перемикати на ходу. На JCB 531.70 встановлений насос потужністю 140 л/год, який дозволяє одночасно піднімати стрілу, висувати її, а також повертати ківш.

«Це дуже важливий показник для сільськогосподарського навантажувача, бо він циклічно виконує навантажування-розвантажування, а от, наприклад, будівельний навантажувач з такими задачами справитися не може», — додає спеціаліст офіційного дилера JCB ПрАТ «Агріматко-Україна» Олександр Мярковский.

За словами Олександра Мярковского, це найпопулярніша модель в Україні.

Олександр Мярковский

І трішки про солому

Окрім техніки JCB, представили лінійку продукції Teagle Machinery Ltd, а саме соломорізки Tomаhawk. Представник компанії «Агроінмаш» Орина Басанець зазначила, що використання таких подрібнювачів соломи дозволяє заощаджувати кошти завдяки зменшенню залишків корму та вибіркового його поїдання, до того ж на підстилку подрібненої соломи потрібно на 30-50% менше, ніж необробленої.  

«Крім того, правильно подрібнене сіно та солома збільшують продуктивність молока на 1-2 л/голову. Це відбувається завдяки структурі корму, можливості додати в раціон більше сухої речовини та стимулюванню шлунку тварини колючими краями соломини, що покращує апетит тварини. Також завдяки тому, що підстилка із подрібненого матеріалу краще всмоктує вологу та не комкується ногами тварини, її місце більш чисте і сухе, тому корова більше часу проводить лежачи, що також сприяє збільшенню надоїв», — уточнює Орина Басанець.

Орина Басанець

Крім того, компанія «Агроінмаш» представила кондиціонер валків Super ted, який також виготовляє завод Teagle. За словами представника компанії, він стане у нагоді, коли необхідно буде швидко підсушити сіно, щоб не втрачати корисні речовини, особливо після дощу.  Також він може регулювати ширину валка за потребою для зручності підбирання. Після обробки в тюк потрапляє менше каміння. Замість двох операцій — ворушіння та валкування — відбувається лише вспушування за допомогою кондиціонера валків. Завдяки цьому забезпечується швидке сушіння та менше втрат на полі.

Наприкінці заходу учасникам продемонстрували техніку в роботі, яка до слова належить саме господарству «АФ Маяк», а не спеціально привезена компаніями-представниками. Саме тому, телескопічний навантажувач JCB 531.70 швидко покинув демонстраційний майданчик біля силосних ям, тому що, як пояснив заступник директора Олексій Васильченко, машина потрібна в іншому місці, вона постійно в роботі.

По завершенню дня учасники змогли в неформальній обстановці поспілкуватися зі спеціалістами, позичити міжнародного досвіду чи поділитися своїм.

© Юрій Токмань, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати