Статті

Шини для сільгосптехніки: як не помилитись у виборі

13 Серпня 2018 387

Шини для сільгосптехніки: як не помилитись у виборі
Шини для сільгосптехніки: як не помилитись у виборі
Traktorist.ua

Часто, ми звертаємо увагу на імпортні дорогі агрегати, сподіваюсь що таке придбання вирішить всі проблеми на полях. Але так стається не завжди. Чому? Бо варто звертати не тільки на машину в цілому, а й на «периферійні» товари до неї. Зовсім нещодавно ми писали про те, наскільки важливо індивідуально підбирати форсунки: Правильно підібрані форсунки — секрет ефективного обприскування.
Шини Starmaxx
Ще одним нюансом комплектації техніки є правильно підібрані шини що є запорукою справності і довговічності сільгосптехніки, яка часто працює в полях цілодобово. Крім того, правильний підхід до їх вибору оптимізує процес роботи і економить кошти.
Наразі для сільгосптехніки використовують радіальні та діагональні шини. Радіальні шини можуть працювати при мінімальному внутрішньому тиску до 60 кПа, а діагональні  до 110 кПа. Ціна безкамерних радіальних шин вища, зате термін експлуатації довший на 33%.
На ринку України представлена велика кількість шин для тракторів, комбайнів та іншої техніки. За порадами  щодо їх вибор ми зернулися до експертів.

Наприклад, головний інженер агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» (МХП) Олександр  Бондаренко розповів, що при виборі шин звертає уваги на такі критерії:

  • Вид техніки для якої потрібна шина;
  • Навантаження з яким працює техніка;
  • Це радіальна чи діагональна шина;
  • Торгову марку по рівню градації якості на ринку;
  • Постачальника, який несе відповідальність за запропоновану шину.

Крім того, варто не забувати про стійкість до порізів та проколів, самоочисні властивості для часткового або повного бездоріжжя та здатність працювати з найменшим тиском на  ґрунт.
У головного інженера Cygnet Agrocompany Миколи Трембовецького також є свої секрети щодо вибору «гуми».

«Найперша категорія при виборі шин для сільгосптехніки — це, звісно, якість/ціна.  Далі варто зважати на фактор часу: скільки ми цю шину будемо використовувати. Є сільгоспмашини, які ми використовуємо місяць або два тижні в сезоні, тому можна купити дешевші шини для тракторів, які відпрацюють необхідну кількість днів та передчасно не «постаріють». Якщо шину використовують  24/7, 365 днів в році, то пріоритетною є якість», — наголошує фахівець.

Колісна спарка на тракторі Case IH

Вологість  ґрунту та погода

Думки з приводу того чи варто мати окремі шини для різних рівнів зволоження грунту розділяються. За словами Олександра  Бондаренка, виробники шин не розділяють шини по типу вологості грунту, вони є універсальними.

«Для ранніх польових робіт рекомендується використовувати широкопрофільні шини, або здвоєні системи (вони є різних видів, в тому числі зручні, що можуть легко зніматися та одягатися). Можна використовувати технологію IF, щоб без проблем знижувати тиск в шинах (під вологий грунт), або ж накачувати до норми під звичайний, або сухий», — говорить фахівець.

Погода впливає і на стан самих шин, перепади температури впливають на тиск всередині, тому завжди варто його коригувати. Адже занадто низький тиск може призвести до руйнування покришки.
Думку щодо універсальності шин підтримує і Микола Трембовецький.

«Зараз майже всі шини універсальні. Якщо рівень механізаторів та інженерів господарства дозволяє правильно підтримувати тиск повітря в шинах або використовувати спеціальні рідини в колісних системах високоенергетичних тракторів, тоді можна працювати універсальною гумою. Для цих же тракторів придбання додаткових комплектів дисків та спеціальних шин не призведе до відчутної економії», — коментує головний інженер Cygnet Agrocompany.

Обприскувач на безпротекторних шинах

Окремі шини для буряка

Крім того, іноді, варто брати до уваги ті культури, з якими плануєте працювати адже шини, що не травмують кукурудзу, можуть травмувати картоплю або буряк, і навпаки.  За даними Promshyna, прохід по полю колісним трактором за один раз знижує урожай зернових і зернобобових на 8-17%. А при збільшенні кількості проходів до 4-5 разів рівень недобору зростає у 1,5-2 рази, приблизно до 25-30%.

«Якщо ми працюємо по посіву цукрових буряків, то маємо поставити колісні системи з вузькими шинами на трактори потужністю 300+ к.с., які відпрацьовують 10-12 днів і по завершенні посіву вони демонтуються. 
Для зменшення травмування шин зернозбиральних комбайнів та тракторів потужністю 300+ к.с., які працюють на збиранні кукурудзи та обробітку ґрунту після її збирання, використовуємо спеціальні системи нахилу стерні, які встановлюються на рами кукурузних жаток та попереду передніх коліс тракторів. Це дозволяє не травмувати шини, тому призв’язка типу шини до культур не завжди головна», — розповідає головний інженер Микола Трембовецький.

Важливий фактор, щоб технічні характеристики агрегатів та потужність відповідали заявленим навантаженням шини. Запасна та нова покришки повинні відповідати одна одній.

Якщо шина не підходить колесу за розміром, то агрегат працює не ідеально. Та обов’язково варто звернути увагу на тип дисків, і відповідність їх один одному. І не варто забувати про функцію самоочистки.


«Функція самоочистки, зараз є майже у всіх шин. Тут варто говорити про рівень сервісних служб та механізаторів — як хто їх переставляє, підтримує необхідний тиск та постійно контролює рівень зношення, — розповідає Микола Трембовецький.

І не забувайте звертати увагу на протектори, які грають неабияку роль. За словами  Олександра Бондаренка обирайте «ялинку» – на самохідну техніку, «клюшку» – на причіпну техніку та індустріальні шини (для більш важких умов), «хвилю» та «канавку» – на причіпне обладнання та «шашку» –  на тяжку причіпну техніку.
Хороший механізатор на вагу золота
Тож бажаємо успіхів у виборі шин, бо як гласить давня аграрна приказка: «Обирай шини влітку».

(с) Катерина Барило, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати