Статті

АгроЕкспедиція Соняшник 2018. День 4. Запорізька область: Росія (LANDFORT)

3 Серпня 2018 113

АгроЕкспедиція Cоняшник 2018
АгроЕкспедиція Cоняшник 2018
Traktorist.ua

Другий екіпаж АгроЕкспедиціі Соняшник 2018 залишає «соняшниковий пояс» Дніпропетровської області та мчить вперед до соняшникових пейзажів Запорізької. Фінішна пряма кроп-туру привела нашу команду до узбережжя Азовського моря Бердянського району, де розташоване одне з найстаріших сільськогосподарських підприємств регіону «Росія».
До локації ми добиралися не одні. У кортеж польових експедиторів також увійшли фахівці компаній BASF, «Бизон-Тех» та банку Credit Agricole Bank.
АгроЕкспедиція Соняшник 2018
Оскільки Експедиція соняшникова, почнемо, з статистики по даній культурі в Запорізькій області.
Соняшник Запорізької області в цифрах:

  • У 2018 році посівні площі соняшника займають 543,1 тис.га. Це на 4,8% більше, ніж в минулому році (406,6 тис. га). За даними Держстату, за останні 5 років в Запорізькій області площі посіву соняшника виросли на 3%.
  • У 2017 р запорізькі аграрії зібрали 839,8 тис. т насіння олійної. По всіх категоріях господарств в 2016-му було зібрано 971,8 тис. т (у 2015 році - 961 тис. т).
  • Середня урожайність по регіону склала в 2017 р 1,49 т/га.
  • За інформацією Держстату, область посіла 6-е місце з виробництва соняшнику.
  • Частка олійної в посівах всіх сільськогосподарських культур області - близько 38,5%.


Коли мова заходить про вирощування тієї чи іншої культури, необхідно враховувати специфіку регіону. У Запорізькій області також є свої особливості сільгоспвиробництва.
Без весни і опадів. Зима, за словами агрономів, в цьому році раптово закінчилася 28 березня, після чого відразу почалося літо. Постраждали не тільки озимі культури. Посівна кампанія була некомфортною. Відсутність опадів надалі додала ще більше стресу рослинам. За останні 10-12 років таких критичних умов не було, відзначали аграрії. Якщо в минулому році запорізькі аграрії сіяли соняшник в кінці березня, то в 2018-му в цей час ще не сіяли ні горох, ні ярий ячмінь через аномального середньодобового температурного режиму і відсутності продуктивної вологи в квітні-червні.
М'яка зима  розсадник шкідників. За останні роки зими в Запорізькій області досить м'які. Відсутність сильних і тривалих морозів забезпечує сприятливий грунт для збільшення популяції комах-шкідників і хвороб.
Обмежений набір культур. У Запорізькій області є тільки кілька культур, які можна вирощувати з розрахунком на прибуток. Тому багато господарств роблять кінцеву ставку на соняшник, як основну культуру, і зернові. Іноді експериментують з горохом. Отримати високий урожай кукурудзи тут практично неможливо, якщо не використовувати зрошення.

Без ЗЗР вже не обійтися. Ще якихось 10 років тому ідея використання фунгіцидів була для деяких «колгоспників» чимось незрозумілим. Сьогодні ж аграрії, намагаючись зберегти і підвищити врожайність, змушені застосовувати інсектицидні і фунгіцидні обробки. Залежно від погодних умов їх кількість може коливатися від однієї до трьох.
Вовчок головний бич по бур'янах. Як і Дніпропетровська область, Запорізький регіон абсолютно весь поглинутий цим квітковим паразитом. На сьогодні головним методом боротьби в регіоні є використання технологій Clearfield® і Clearfield®Plus.

Українська Росія: ставка на соняшникову економіку

Агропідприємство «Росія» (з листопада 2017 року входить до структури агрохолдингу LANDFORT), мабуть, одне з небагатьох, яке сьогодні не тільки вирощує різні сільгоспкультури на продаж. Для неї першочерговим питанням також є повернення до правильної сівозміни за рахунок нішевих культур. В «Росії» правила диктує Його Величність Калькулятор, і налаштовані отримувати максимальний прибуток. І для цього створені всі умови.

Сьогодні цей підрозділ є міні-холдингом: 9,6 тис. га земельного банку, близько 1000 голів великої рогатої худоби та потужна виробнича база.
Основними культурами для вирощування є пшениця (4042 га), соняшник (3773 га), горох (642 га), ячмінь (381 га), кормові культури (800 га). У «портфоліо» є кукурудза на силос, хоча в наступному році планують вирощувати і зернову. Взагалі, на наступний сезон у запорізьких аграріїв великі плани. Адже раніше на цих землях росли сорго, коріандр, гірчиця, шавлія і навіть розторопша. До нішевих  культур планують повернутися найближчим часом. Як зазначив директор «Росії» Ігор Очкань, сівозміну поки ще ніхто не скасовував, так само, як і економіку.
Директор підприємства  «Росія» Ігор Очканов
Ще одним напрямком компанії є тваринництво. За чисельністю поголів'я корів в Запорізькій області «Росія» займала лідируючі позиції (була 1-ю в 2012 р). Наразі поголів'я великої рогатої худоби складає близько 1000 голів української чорно-рябої породи. За добу на «Баштанський сирзавод» молочна ферма «Росії» поставляє близько 10 т молока.

Lemken Primus та  Horsch Maestro найкращі друзі полів

Зараз соняшник залишається однією з головних культур підприємства. Площа його посівів становить 4 тис. га. Сьогодні середня врожайність олійної за результатами останніх трьох років коливається в межах 1,5-1,7 т/га. Максимальний результат по соняшнику отримали в «Росії» близько 10 років тому 2,5 т/га. Тоді дощ йшов як на замовлення, з ностальгією згадує агроном господарства.

Обробіток грунту. Площа поля 103 га. Попередником тут була озима пшениця. Після її збирання буквально відразу внесли добрива і провели дискування. Восени глибоке розпушування, навесні боронування. Тут провели дві культивації: для знищення падалиці озимої пшениці і передпосівну.
Посів. Майже за добу 17 квітня виконали посів сівалками Horsch Maestro. На момент посіву був дефіцит вологи. Потім 15-16 червня випали продуктивні опади (27 мм), а в середині липня випало ще 27 мм. Сіяли гібрид Коломбі (Syngenta) з густотою 56 тис./га, сходів отримали в районі 50 тис./га.  
Система добрив.Вносили на поле NPK 16:16:16 в розрахунку 80 кг/га.
Соняшник
Система захисту. 15 травня виконали захист від бур'янів і вовчка гербіцидом Євро-Лайтнінг® в дозуванні 1 л/га при нормі витрати робочої рідини 200 л/га. Потім застосували морфорегуляторами-фунгіцид Архітект ™ (1 л / га) з додаванням мікроелементів. Обприскування проводили за допомогою трактора John Deere агрегатованого обприскувачем Lemken Primus. Цієї кількості техніки вистачає, щоб обробити майже 9,6 тис. га.
Минулої осені  в підприємстві оновили технічний парк, придбали трактори New Holland, дискатор Horsch та дві зернові сівалки Horsch Pronto. Весною оновили парк культиваторами та просапними сівалками Horsch Maestro та пружинними боронами.


«У нашому технопарку три обприскувачі і нам вистачає ї на  9.5 тис.га площі.Особливо після того,  як перестали возити воду і препарати на поле, привозимо уже одразу готовий розчин. Після цього продуктивність обприскувачів виросла на 40%, тобто трьома обприскувачами я обробляю за ніч 1.5 тис. га. На соняшник пішло три ночі», наголошує головний агроном Олег Воронін.

Інтерв'ю з головним агрономом

Технічний парк підприємства:

Трактори:

Challenger

Massey Ferguson

New Holland

John Deere

МТЗ 80

МТЗ 82

Сівалки:

Horsch Pronto

Horsch Maestro

Elvorti

Дискатор:

Horsch

Обприскувачі:

Причепний обприскувач  Lemken Primus

Самохідний обприскувач John Deere

Комбайни:

Massey Ferguson 9690

John Deere

Готовий заробляти гроші

Є дві речі, яких ніколи не буває багато: щастя і земля. Таку думку висловив директор «Росії» Ігор Очкань. А головний агроном Олег Воронін, розказав про переваги роботи в полі. 

«Якщо взяти механізатора, який працює на хімічній обробці на техніці John Deere, в день (точніше, за ніч) він заробляв більше 5 тис. грн. Ті, хто сіяв соняшник, заробили по 20 тис. грн кожен. Це хороший стимул для того, щоб залишатися працювати тут, а не їхати, наприклад, до Польщі на полуницю », сказав головний агроном підприємтва  Олег Воронін.

Головний агроном підприємства «Росія»

При цьому своїм синам він не радив йти вчитися на агрономів.

«Ні дня, ні ночі немає. І відпочинок тільки сниться на Новий рік. І мрієш, щоб тільки ніхто не подзвонив. А потім все одно - проходить час, відпочив і знову пішов. Іноді бувало таке, що навіть відпустку не досиджував  —  треба, на роботу, тому що просто треба. Я не знаю, через що я люблю свою роботу. Люблю і все »,   відверто зізнався Олег Воронін.

АгроЕкспедиційна команда разом з аграріями

Що ж, залишаючи «Росію», хочеться побажати, щоб любов до сільського господарства не вичерпалася. А ми теж беремо паузу на відновлення сил. Вже скоро настане «час збирати насіння» в підсумковому блозі.Радимо почитати