Статті

Правильно підібрані форсунки — секрет ефективного обприскування

12 Липня 2018 1 302

Форсунки
Форсунки
Traktorist.ua

Вибір форсунок — справа серйозніша, ніж здається на перший погляд, адже навіть найсучасніший і найдорожчий обприскувач може не дати обіцяного результату, якщо правильно їх не підібрати.

За якими критеріями варто обирати форсунки — під час International Field Days розповів директор «Прерія АМС» Андрій Тирінов.

Форсунка обприскувача

Отож, чому, коли вносять якісні препарати сучасним обприскувачем, не завжди отримують необхідну ефективність від препарату?

За словами експерта, завжди варто звертати увагу на те, з якої причини ми вносимо розчин та який продукт використовуємо: ґрунтовий гербіцид, страховий гербіцид чи інсектицид.

Слайд з лекції про форсунки

Крім того, важливий механізм дії того чи іншого продукту, оскільки зараз сільгоспвиробники практично ніколи не використовують соло-продукти.

«Часто аграрії сподіваються, що препарат дійсно стовідсотково ефективний, якщо вносити його обприскувачем, але часто ми не отримуємо необхідної ефективності. Класний обприскувач, дуже дорогий та швидкий, із багатьма системами навігації врешті-решт не завжди дає очікуваний результат», — розповідає Андрій Тирінов.

Форсунки обприскувача Lemken Primus 12 

Чому так відбувається? Фахівець пояснює це явище неправильним вибором форсунок.

«Дорогий обприскувач не завжди найважливіший чинник. Одним із основних чинників потрапляння препарату, який ми вносимо, є безпосередньо форсунки. Між цільовим об'єктом і штангою розташовується форсунка, саме вона дає нам або хороший ефект, або його відсутність. На ринку дуже велика кількість неякісної продукції, тому одні елементи можна назвати повноцінними форсунками, які дійсно дають ефект, а інші лише пластиковими виробами», — наголошує експерт.

Загалом на це питання потрібно дивитися ширше, адже, за словами фахівця, немає чистого поняття «форсунки» та «препарату», все потрібно сприймати в комплексі.

Отож, агрономи повинні враховувати наступні фактори під час вибору форсунок. Зокрема, вид застосування, також важливо, вносимо ми препарат на ґрунт чи на рослини.

Тестування форсунок

Усе залежить від обсягу робочого розчину, якщо вносимо страховий гербіцид під час посадки, то 50-100 л на га за умови правильного підбору форсунки цілком достатньо.

«Витрата робочої рідини — це не обов'язково 200 л на га, всі регламенти, які прописані в засобах захисту рослин, у нас іще 80-х років минулого століття. У сучасних обприскувачів інші характеристики за рівномірністю виливу», — розповідає Андрій Тирінов.

Густота покриття різних типів форсунок

Погодні умови теж завжди варто враховувати: вітряно сьогодні чи ні. Крім того, важливим фактором є швидкість руху.

«Що швидший рух, то більшою повинна бути крапля, бо траєкторія польоту будь-якого розчину збігається з траєкторією руху обприскувача. Всередині може формуватися повітряна подушка, там буде відсоток вологи, який не дасть осідати дрібній краплі, вона зависає нагорі, утворюючи серпанок», — наголошує експерт.

Слайд з лекції про форсунки

Варто звертати увагу на тиск, в залежності від різного типу форсунки, адже насос, який виробляє робочий тиск і тиск розчину, — лише один. Певна кількість робочого розчину повинна пройти назад, у бак для змішування, й уся ця система повинна працювати правильно, тому розмір краплі — це найголовніше, вважає фахівець.

«Як часто у вас питають, яку форсунку вам поставити? Чи питають у вас, які типи продуктів ви плануєте вносити? Чи запитують, із якою швидкістю плануєте працювати цим обприскувачем? У 99,9% випадків обприскувач укомплектований тим, що поставили на заводі», — зауважує спеціаліст.

Як зносять матеріали форсунок

За словами Андрія Тирінова, на заводах ставлять базові форсунки — для того, щоб можна було подивитися, виливає обприскувач по всій штанзі, чи ні. Жодного зв'язку з тими умовами та продуктами, з якими будуть працювати, абсолютно немає.

«Взагалі форсунки повинні підбиратися вже на місці, з урахуванням умов, бо в одного господарства абсолютно рівні поля, а в іншого —  горбисті. На заводі такі нюанси не передбачиш», — говорить експерт.

Також важливим є вимірювання температури, вологості й швидкості вітру. А в розмірі краплі треба витримувати баланс між великою краплею та дуже дрібною. Велика — швидше летить до цільового об'єкта, відповідно, дрібна крапля не підходить для швидкого руху.

«Вартість форсунок насправді дуже незначна, можу сказати, що це близько 5 євроцентів з розрахунку на гектар», — продовжує фахівець.

Наглядна таблиця з лекції про форсунки

Ще важливо звертати увагу на перекриття, адже що вище піднімаємо, то більше зноситься, якщо опускаємо нижче, тоді не перекриваються штанги.

«Щілинні форсунки дають нам дрібну краплю та значний знос. Інжекторні форсунки більш компактні. Під довгими інжекторними форсунками крапля трохи більша, дрібна крапля швидко випаровується», —  розповідає Андрій Тирінов.

Перевірка потужності насосу

Наголосив експерт і на інших факторах, котрі впливають на ефективність.

«Заміна форсунок — ще один фактор, який потрібно враховувати. Не можна один раз форсунки встановити й не змінювати, адже пластик із часом змінює свою еластичність як зсередини, так і ззовні. Тому рівномірність розподілу по всій штанзі змінюється кардинально», — зазначає фахівець.

Слайд з лекції про форсунки

Якщо вносити від 1,5 до 15-20 г речовини на га, то в одному випадку бачимо, що бур'ян у нас згорів, а через 10-15 см інший бур'ян живе і процвітає. Це наслідок неякісного розподілу безпосередньо однієї форсунки.

«Є спеціальний пристрій — каретка, яка їздить уздовж всієї штанги та вимірює кожну форсунку в 5 місцях. У Німеччині цим приладом проводять технічний огляд обприскувачів, найбільший відсоток відсутності ефективності — це наслідок поламаних форсунок», — розповідає експерт.

Стратегія двох форсунок

Є ще такий фактор, як забивання форсунок, але чистити їх не варто. Просто для кожної форсунки є фільтр, який  повинен стояти безпосередньо перед форсункою.

«Фільтр забивається, оскільки є запобіжником, він має збігатися з напірним фільтром, котрий стоїть на обприскувачі, тоді буде забиватися лише один фільтр, а не безліч маленьких фільтрів. А чистити їх не можна ні дротом, ні зубочисткою, ані ще якимись речами, тому що порушується отвір, який має певну геометрію для рівномірного розподілу», — наголошує Тирінов.

Слайд з лекції

Коли ми вносимо ґрунтові гербіциди, калібр форсунки у нас повинен стартувати від 4 і більше, бо отвір там буде більший, тож, відповідно, більші частки можуть пройти вільно без забивання.

«Перевірка обприскувача — це не тільки перевірка форсунок, тому що підсмоктування повітря теж впливає на розподіл форсунки, особливо в інжекторних форсунках. Гума старіє з часом, коли ми використовуємо агресивні лужні розчини, кислотні розчини, а на обприскувачі немає такого обладнання, яке показує, що обприскувач підсмоктує повітря», — розповів Андрій Тирінов.

Приклади форсунок

Розподіл тиску на манометр, тобто на форсунки, теж має бути за регламентом. Манометр із перехідником вдягається безпосередньо на штангу й вимірюється тиск саме робочої форсунки.

У рамках свого виступу фахівець звернув увагу на дві форсунки: IDTA і ID.

IDTA — це двоплощинна форсунка, яка дозволяє працювати на великих швидкостях та обробляє поля після збору та скошування.

ID — одноплощинна форсунка, вона потрібна для обробки зернових, для того, щоб глибше пробити габітус рослини.

На лекції про правильний вибір форсунок

«Форсунка IDTA отримала медаль за інноваційність на виставці Agritechnica. Її особливість у тому, що вона легко одягається, легко розбирається за необхідності. А найголовніше те, що вона має широкий діапазон роботи і добре покриває рослини по обидва боки», — підсумував експерт.

А закінчити можна аграрною приказкою: «Який господар форсунки підбирає, у того і поле буяє».

(с) Катерина Барило, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати