АгроЕкспедиція. Пшениця 2018

АгроЕкспедиція Пшениця 2018. День 2. Тернопільська область: Земля і Горинь

21 Червня 2018 180

Пшеничне поле Тернопільщини
Пшеничне поле Тернопільщини
Traktorist.ua

Другий день АгроЕкспедиції Пшениця 2018 став першим для нашого другого екіпажу. Поки одна команда досліджує Південь України, інша відправилася в подорож по західних областях. І в цьому нам незмінно допомагають надійні партнери із компаній Бізон-ТехЛімагрейн-УкраїнаАвгуст-Україна та Credit Agricole Bank.

На перший погляд видно, що посіви пшениці на Заході виглядають оптимістичніше, ніж в південних регіонах, хоч і тут аграрії скаржаться на дефіцит вологи. Звісно їх південні колеги знають краще, що таке недостатньо вологи, але і для Тернопільщини рік теж виявився стресовим і перед агрономами постало дуже багато викликів.

Тернопільська пшениця в цифрах:

  1. Площа посівів озимої пшениці у порівнянні з минулим сезоном скоротилася з 188,1 тис. га до 178,2 тис. га. Але сталося майже таке ж збільшення посівів сої. Ймовірно, це пов'язано з підбором кращих попередників для тієї ж пшениці.
  2. У відсотковому відношенні озима пшениця займає 27,9% в структурі посівів області ― простіше кажучи, кожне четверте поле засіяно цієї зерновою.
  3. Кращі результати перезимівлі озимих і більш успішна осіння посівна, ніж в минулому році, дають підстави сподіватися на поліпшення результатів врожайності, тому валовий збір зерна залишиться приблизно на тому ж рівні.
  4. За результатами збиральної кампанії 2017 року Тернопільщина увійшла в трійку лідерів по врожайності озимої пшениці разом з сусідніми Хмельницькою та Івано-Франківською областями. В середньому аграрії області намолотили по 5,4 т/га. Цього року є шанси поліпшити результати.
  5. З проблем і складнощів ― вже згаданий дефіцит вологи, який припав на момент розвитку колоса. Це викликало недорозвиненість нижніх колосків і зменшення загальної його довжини.
  6. Позначилися погодні умови і на розвитку шкідників. В регіоні спостерігається більша їх кількість, ніж в минулі роки. Тому на перше місце вийшла своєчасна інсектицидна захист.
  7. Також стрімке зростання температур відразу після затяжної весни не залишив аграріям часу на роздуми - добриво озимих, хімічні обробки і посівну ярих культур проводили в авральні терміни. Багато господарств зіткнулися з нестачею техніки, працювали цілодобово і не скрізь змогли закінчити операції вчасно.

Пшеничне поле Тернопільщини

Земля: запорука успіху ― хороша техніка

В дебюті АгроЕкспедиції другий екіпаж завітав до фермерського господарства «Земля», де на полі нас зустрів головний (і єдиний) агроном Дмитро Синиця. Молодий фахівець працює тут перший рік, паралельно навчаючись в аграрному вузі. Так би мовити, вивчає тонкощі агрономії не за книжками, а в полях. Але, незважаючи на відсутність досвіду і молодість, Дмитро Синиця прийняв всю відповідальність за 1200 га земель, впроваджує нові підходи, пропонує рішення з поліпшення систем захисту або вибору посівного матеріалу.

Дмитро Синиця, головний агроном ФГ «Земля»
Дмитро Синиця, головний агроном ФГ «Земля» 

Що стосується озимої пшениці, то її площі більш-менш стабільні і в структурі сівозміни саме вона є головною культурою. Цього року все 330 га засіяли двома сортами селекції Limagrain: Колонія і Богемія. Основним критерієм вибору агроном назвав стабільність даних сортів. Щороку в господарстві вони показували хороші результати при дотриманні рекомендованої технології вирощування.

В цьому році витримати заплановану технологію не зовсім вдалося через погоду і обмежені можливості техніки, зізнався агроном. На культурі провели 3 обробки фунгіцидами та інсектицидами, використовували мікроелементи, обробили регулятором росту в фазу кущіння. А ось другу обробку хлормекват хлоридом не змогли виконати причіпний обприскувач з невисокою продуктивністю не справлявся зі складним режимом роботи навесні. Тому АгроЕкспедитори побачили не зовсім вирівняні сходи, хоча і чисті від хвороб або шкідників.

«Терміни підганяли, весна була пізня. У минулому році в поле вийшли 5 березня, а в цьому році 25-го ― 20 днів це велика різниця. Ми встигли закрити вологу, а тут вже обробки підтискають, внесення добрив... Рік важкий, та й техніки завжди мало, хочеться більше», ― пояснює ситуацію Дмитро Синиця.

Агроном заявив, що прогнозує на даному полі отримати урожай в 8-9 т/га. Ну що ж, амбіції це добре, але ми вирішили перевірити. Підрахунок біологічної урожайності показав рівень до 8 т/га, але бункер покаже, ймовірно, трохи меншу цифру, з урахуванням можливих втрат.

Технічний парк: нагальна потреба в самохідному обприскувачі

Керівник господарства Стефан Древницький відзначає потребу в сучасній техніці, яка є ключовим фактором успіху. Машинно-тракторний парк оновлюється по мірі можливостей, але є ще над чим працювати в цьому напрямі.

«Більш менш ми спрацювали в 2017 році, а попередні роки були в мінусі. Кредити віддавали, бо машинно-тракторний парк весь час оновлювали. Спочатку працювали з українською, білоруською, російською технікою. Побачили, що помилилися, техніка начебто нормальна, але постійно ламається. Поміняв її і робота пішла, вже є результати, менше витрат. Я так дивуюся дрібним фермерам, які купують старенькі трактори, ними коптять, коптять... Витрати великі, а прибутку ніякого», ― поділився досвідом фермер.

Загалом же техпарк ФГ «Земля» нараховує:

Трактори:

New Holland T8.390
ХТЗ-17021
МТЗ-82

Комбайни:

John Deere T670
Палессе КЗС-812 СХ

Трактори New Holland T8.390

Телескопічний навантажувач JCB 536.60

Плуг Kuhn Multi-Leader

Передпосівний агрегат АКПН-8-02

Дискова борона Фрегат БПД 2.4

«Буду просити, щоб наступного року купили самохідний обприскувач. За добу можна буде опрацювати до 600 га. Це ж будь-яку культуру можна встигнути закрити. От, наприклад, у цьому році погодні умови нам не дозволяли обприскувати вдень, мусили вночі. Саме через це причіпним обприскувачем нашим і не встигли все закрити», ― зазначає головний агроном господарства.

Повністю дізнавшись те, що ми хотіли, прощаємося з керуючими господарства «Земля» і рухаємося далі по Тернопільщині, адже на черзі у нас ще одне підприємство.

Горинь: високий вал не на шкоду якості

На другому підприємстві у нас було експрес-інтерв'ю, але від цього не менш цікаве - з головним агрономом агрофірми «Горинь» Миколою Шандруком. Його день був буквально розписаний по хвилинах і приділив він нам лише півгодини.

Микола Шандрук, головний агроном агрофірми «Горинь»
В обробці у підприємства знаходиться 8 000 га землі. Вирощують ячмінь, пшеницю, ріпак, сою, соняшник, зернову і силосну кукурудзу. Крім рослинництва є велике поголів'я ВРХ ― 1500 дійних корів.

Як розповів Микола Шандрук, під пшеницю виділено 1150 га. На круг врожайність за останні 3 роки становить близько 8 т/га. І навіть в цьому році при нестачі вологи очікують отримати більше. Як зазначив Петро Горюнов, менеджер з продажів компанії «Бізон-Тех», господарство може похвалитися рекордними стабільними врожаями до 10-12 т / га.

Погодні умови підкачали, зазначає агроном, високі температури призвели до прискореної вегетації рослин. Але дворазове застосування рострегуляторов допомогло стримати зростання і отримати однорідні посіви. В цілому, технологія на підприємстві високоінтенсивних, тому прогноз для пшениці навіть краще, ніж в минулому році.

«Думаю, що 8-8,2 т/га ми точно зберемо, але якщо буде більше значить, спрацювали добре. Не буду робити великих прогнозів », посміхається Микола Шандрук.

Важливий акцент всі схеми захисту на полях розділені по виробниках ЗЗР. На одному полі намагаються повністю дотримуватися рекомендацій одного виробника, тільки доповнюючи схему окремими препаратами в міру необхідності.

«Перевагу віддаємо тільки відомим світовим виробникам. У нас уже так роками напрацьовано. Крім того, даємо багато мікроелементів, а також часто використовуємо вітчизняні препарати. Наприклад, такі як Долина, Ярило. Ми їх вносимо і по прапорцевому листку, і по цвітінню, що вимагає технологія ― те ми і забезпечуємо », ― пояснює Микола Шандрук.

Ми теж вирішили порахувати біологічну урожайність на цьому полі, щоб перевірити озвучений прогноз. Розрахунки підтвердили, що інтенсивна технологія дає свій результат ― бункер повинен показати не менше 8 т/га, а може і трохи більше, якщо погода сприятиме наливу зерна.

АгроЕкспедитори в полі агрофірми «Горинь»
АгроЕкспедитори в полі агрофірми «Горинь»

Поля Тернопільської області показали нам, що сучасних фермерів вже не налякаєш примхами природи, змінами клімату та іншими складнощами. Вони навчилися з ними справлятися, діяти по ситуації, аналізувати отриманий досвід, щоб удосконалювати свої технології вирощування. Так що побажаємо їм високих врожаїв і вирушаємо далі на Волинь, де точно не буде нудно ― адже завтра наша команда буде на Дні поля відомої своєю гостинністю компанії «Волинь-Зерно-Продукт».Радимо почитати