Статті

Слово головному інженерові. Олександр Бондаренко. МХП (Частина ІІ)

8 Червня 2018 184

Головний інженер агрохолдингу МХП Олександр Бондаренко
Головний інженер агрохолдингу МХП Олександр Бондаренко
Traktorist.ua

Проконтролювати підготовку техніки до сезону? Знайти гарного механіка? Продумати стратегію розвитку техпарку на наступні 10 років? Все це під силу головним інженерам підприємств. Їхні підлеглі — «бійці невидимого фронту», від яких залежать майже всі процеси в господарстві. Їхня стихія — «залізні коні», запчастини та ПММ.

В нашому черговому інтерв’ю команда Traktorist.ua поспілкувалась з головним інженером агрохолдингу Миронівський хлібопродукт (МХП) Олександром Бондаренком. У другій частині нашої розмови розмовляли про способи мотивації підлеглих, вільний час під час посівної та те, в який термін можна окупити самохідний обприскувач.

Перша частина інтерв'ю: Слово головному інженерові. Олександр Бондаренко. МХП (Частина І)   

Про кадри та гроші

Traktorist.ua: Цього року строки посівної затяглися. Чи працювала інженерна служба через це в особливому режимі?

Олександр Бондаренко: В нас усе було заплановано, взагалі жодних проблем не виникало. Чому? Тому що ми змінили свій підхід до закупівлі запасних частин. Він у нас завжди був через тендер, який ми проводили після Нового року. Цього ж разу всі тендери провели ще в жовтні минулого року, тому до старту посівної були на 100% забезпечені запасними частинами. Тож нам стало набагато краще і спокійніше готуватися.

Traktorist.ua: Розкажіть про вашу інженерну службу. Який її кількісний склад і функціонал?

Олександр Бондаренко: Функціонал дуже простий: нам потрібно забезпечити технологічний процес за будь-яких умов. До інженерної служби входить понад 300 працівників — механіки, електрики та інші. Якщо ж рахувати з водіями та механізаторами, то буде близько 4,2 тис. осіб. У нас 12 підприємств, 11 головних інженерів, все структуровано.

Traktorist.ua: Чи є у вас зараз кадровий дефіцит?

Олександр Бондаренко: Кадровий дефіцит ми потихеньку знівелювали. У нас із 2011 року працює агрошкола в Черкасах, де проходить навчання всі — від механізаторів до головних інженерів. Також кожного року, згідно із графіком, навчання проходять у підприємствах групи. Є приклади, коли з механізаторів хлопці ставали головними інженерами, а ще, я сподіваюся, можуть у майбутньому навіть стати директорами підприємств. 

Traktorist.ua: Чи є у вас програми співпраці з ВНЗ чи з училищами?

Олександр Бондаренко: На кожному підприємстві у нас працюють подібні програми. Ми залучаємо молодих спеціалістів із 2-3 курсів. Маємо постійну конкуренцію з іншими компаніями за талановитих студентів. Для цих хлопців і дівчат ми надаємо додаткові умови, бонуси, стипендію, житло тощо.

Traktorist.ua: В Україні триває чергова хвиля еміграції. Як часто ваші працівники виїздять на роботу за кордон?

Олександр Бондаренко: В принципі, у нас ця хвиля вже, слава Богу, минула. Був час, коли небагато, але виїхало за кордон. І після того, як дехто повертався, я питав у них: «Який сенс? От ти  поїхав, яка зарплатня в тебе?». Хлопець озвучив $900-$1000. «А скільки ти залишив там?».  Відповідає: «Ну, я там залишив десь $300». «А скільки ти додому переслав?». А він і каже: «$500». Думаю, який сенс за $500 їхати, якщо ти можеш їх тут заробляти?

Щоби знівелювати такі моменти, працює програма мотивації людей, підвищується зарплатня і т. д. Адже, розумієте, ми купуємо, наприклад, трактор за $200 тис., сівалку, ставимо обладнання для навігації та точного землеробства… На виході отримуємо агрегат за $600 тис. Ми навчили працівника для роботи з таким обладнанням, і ось він каже:  «Вибачте, але мені потрібно поїхати». Це страшно, адже людина, яка сяде замість нього за кермо трактора, мусить також проходити повну підготовку та навчання. А трактор не повинен простоювати.


Головний інженер МХП Олександр Бондаренко

Traktorist.ua: До речі, щодо ціни на техніку, яка найдорожча одиниця техніки, що ви купували в техпарк?

Олександр Бондаренко: Мабуть, самохідний обприскувач. Але питання ціни нівелюється тим, що ти можеш отримати від цієї техніки. Наприклад, за $375 тис можна купити і Jacto, і Amazone, і John Deere.

Traktorist.ua: За який час така дорога техніка може окупитися?

Олександр Бондаренко: Це дуже просто порахувати. Ми закладаємо для самохідного обприскувача виробіток у 25 тис. га/рік. А «ринок» сьогодні коштує $8/га. Виходить, що обприскувач окупить половину вартості вже на другий рік, а на третій — отримаєш чистий прибуток.

 

Про кар’єру, вільний час та Косюка

 

Traktorist.ua:  З чого починалася ваша кар’єра? Де ви навчалися і чи завжди мріяли працювати з сільгосптехнікою?

Олександр Бондаренко: Якщо казати відверто, то я в дитинстві не мріяв про якусь конкретну професію, як космонавт, абощо. Перший  час я хотів бути підводником,  потім —  слідчим. У міру накопичення досвіду згодом світогляд змінився. Після 8-го класу я переговорив із батьками, щоб прийняти для себе рішення, та й пішов учитися в Кіровоградський технікум механізації сільського господарства. Після його закінчення вступив до Кіровоградського інституту, потім закінчив магістратуру та аспірантуру в Національному аграрному університеті. Кандидатську  не захистив, а пішов на роботу. Чому не захистився? Бо треба було працювати. Були важкі часи, зарплатню не платили, але я знайшов для себе вихід — допомагав студентам робити курсові та дипломні роботи. Також працював у Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву на посаді спеціаліста, а потім — начальника господарського відділу.

Під час навчання у магістратурі я був у Данії, в місті Рандерс, на заводі з виробництва зернозбиральних комбайнів Massey Ferguson. Тема моєї дисертації на той час «Точне землеробство», тож ми разом із науковим керівником Леонідом Аніскевичем першими впроваджували ці технології в Україні. Це був 1998 рік, ми робили картографування полів і т. д. У Данії мене вразило те, що вони отримують гарантовано 9-9,5 т/га пшениці завдяки використанню систем точного землеробства.

І потім, за порадою свого старшого товариша, я потрапив на першу роботу в сільському господарстві.


Головний інженер МХП Олександр Бондаренко під час інтерв'ю

Traktorist.ua:  І що це було за господарство?

Олександр Бондаренко: Компанія називалася (зараз її вже немає) «Експотрейд». У неї була невелика кількість землі — 20 тис. га у Черкаській та Миколаївській областях. Мали елеватор, власний цукровий завод, вирощували буряк. Я не кажу, що я там одразу працював на керівній посаді — починав з механіка, гайки крутив, проходив увесь технологічний процес.

Якщо говорити про технічні спеціальності, то такий шлях потрібно проходити всім, щоб мати розуміння процесів. Тому що помилок у цій сфері не повинно бути взагалі!

В «Експотрейд», після роботи механіком, я став головним інженером. А потім керівництво вирішило, що компанія перепрофілюється і сільськогосподарський бізнес продали іншим власникам.

2010 року я вже працював у компанії «Укрзернопром» на посаді головного інженера. Була така компанія зі 120 тис. га землі.

До МХП я потрапив без усіляких протекцій. Розмістив резюме, пройшов співбесіду, і от уже 9 рік тут працюю.


Головний інженер МХП Олександр Бондаренко

Traktorist.ua: Це доволі великий термін, враховуючи те, що в одному з інтерв'ю пан Косюк казав, що в компанії кожного року змінюється 20% складу працівників.

Олександр Бондаренко: Так і є, у нас діє така програма.

Traktorist.ua: Як вам вдалося всі ці роки не потрапляти під її дію?

Олександр Бондаренко: Мабуть, я нині на своєму місці. Знаєте, як Юрій Анатолійович [Косюк] каже: «Ти повинен бути найкращим. Ти повинен бути першим. Першим серед перших!». Буває так, що звик працювати в одній компанії постійно. Ти прийшов, знаєш, що ти будеш робити, ніжки поклав на стілець і сидиш собі спокійно. Але повірте мені, в МХП у мене не було жодного дня за вісім років, який би був схожий на попередній! В усьому як перший раз, так і в останній. Постійно перебуваєш в такому нормальному стресі, зони комфорту немає, постійно потрібно бути в русі.

Traktorist.ua: Наскільки часто вдається спілкуватися з Юрієм Анатолійовичем [Косюком] і чи має він прямий вплив на роботу інженерної служби?

Олександр Бондаренко: Безпосередньо нами керує Юрій Федорович Мельник, перший заступник голови правління, ми всі підпорядковуємося йому. Всі питання вирішуємо з ним. Із Юрієм Анатолійовичем спілкуємося суто електронною поштою, через Facebook тощо.

Traktorist.ua: Пан Мельник часто їздить із вами на виставки сільгосптехніки?

Олександр Бондаренко: Постійно. Юрій Федорович дуже професійна людина, він знає всі процеси і буває так, що у відрядженнях частіше від нас.

Traktorist.ua: А ви взагалі скільки часу у відрядженнях проводите?

Олександр Бондаренко: Під час посівної кампанії — 100% часу.

Traktorist.ua: Взагалі вдома не буваєте?

Олександр Бондаренко: Практично ні, один-два вихідних. Ми постійно у полях, на місцях і т. д. Посівна — це основа основ. Як ти її проведеш, так у тебе рік і закінчиться. Влітку практично відряджень не буває. Ми всі в офісі, тому що в нас триває підготовка, плануємо наступний рік по техніці, по технології…


Головний інженер МХП Олександр Бондаренко на інтерв'ю

Traktorist.ua: Що вам удома кажуть про такий графік?

Олександр Бондаренко: Нічого не кажуть, усі вже звикли. Тому сприймається нормально, питань  особливих не виникає.

Traktorist.ua: Чи є якісь функції, які в компанії можете виконати тільки ви?

Олександр Бондаренко: Якщо глобально подивитися на наші внутрішні процеси, то мої колеги, головні інженери підприємств, володіють тією ж інформацією, що і я. На мій погляд, єдина така функція —  планування стратегічного розвитку на 3+ роки.

Traktorist.ua: Наостанок така задачка від нас: вас запросили головним інженером в агрохолдинг із зембанком в 10 тис. га. Вам треба створити інженерну службу «з нуля». Які ваші кроки, що вам в першу чергу треба зробити?

Олександр Бондаренко: По-перше, з  керівництвом холдингу та новим агрономом потрібно сісти і вирішити, який набір техніки у нас буде працювати. Другий крок — чи будемо працювати за системі trade-in, чи ні.. Третій крок —  як ми обслуговуватимемо техніку: будемо робити самі чи віддавати на аутсорсинг. Четвертий крок —  це те, скільки потрібно спеціалістів для роботи. Я думаю, що на 10 тис. га землі трьох інженерів абсолютно достатньо. Великі втрати коштів на ремонтах техніки можна нівелювати мотивацією кадрів. Якщо кадри будуть зацікавлені у місці роботи, будуть вмотивовані, то використання техніки можна на 25—30% подовжити без глобальних витрат.

Traktorist.ua: Дякуємо за цікаву розмову!


(c) Андрій Губін, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати