Статті

Що потрібно знати про систему компенсації при купівлі сільгосптехніки українського виробництва

26 Квітня 2017 1 419

Сільськогосподарська техніка в роботі
Сільськогосподарська техніка в роботі
traktorist.ua

Компенсацію за придбання сільськогосподарської техніки українського виробництва збільшено з 15% до 20%. Такі зміни розміру часткової компенсації були затверджені під час засідання Кабінету Міністрів України — 1 березня.

Політика підтримки агровиробників набирає обертів. Сьогодні діють три державні програми фінансової підтримки агропромислового комплексу щодо придбання техніки і обладнання вітчизняного виробництва. Отож, пропонуємо зосередитися на одній з них — компенсації вартості української сільгосптехніки.

Як це працює? Держава виділяє 550 млн. грн., аграрій або малий фермер, купує українську продукцію машинобудування (сільськогосподарську техніку), а потім уряд компенсує йому 20% від вартості цієї продукції.

На яку техніку розповсюджується? Запропонована підтримка у 20% буде діяти у 2017 році для підприємств, які мають ступінь локалізації 35%, у 2018-му — 45%, у 2019-му — 55%, у 2020-му — 60%.

Ступінь локалізації підтверджується Міністерством аграрної політики та продовольства України на підставі поданої підприємствами вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу калькуляції собівартості техніки і обладнання із зазначенням матеріальних витрат. Зокрема, вартості вітчизняних та імпортних сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів.

Також відповідною комісією при Мінекономрозвитку визначається створення переліку техніки та виробників, на які буде поширюватися дія компенсації вартості. Перелік техніки та виробників, після його створення, буде розміщено на сайтах Мінекономрозвитку та Міністерства аграрної політики.

Як видаються такі компенсації? Щоб отримати компенсацію за придбану техніку, сільгоспвиробнику достатньо подати до державного банку заявку та підтверджуючі документи про придбання техніки. Після отримання відповідних документів Мінагропрод в місячний строк перераховує кошти державному банку. Останній в одноденний термін компенсує покупцю 20% від вартості придбаної техніки без ПДВ.

Коли почне діяти дана система? Система компенсації частки вартості придбаної техніки для аграріїв України планується запустити на початку червня 2017 р. Вказаний час потрібний для того, аби сформувати повний список заявок з компенсації вартості придбаної техніки. Також це потрібно для опрацювання механізму фінансування такої програми.

Теперішня програма не є новою для Мінагропрод. Вже близько 10 років існувала програма часткової компенсації складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва. За цією програмою аграріям компенсувалося 30% вартості обладнання, але не було вимоги щодо рівня локалізації. Проте це зовсім не допомагало виробникам.

Якщо подивитися на статистику купівлі аграріями сільгосптехніки, то неозброєним оком видно, що абсолютна перевага віддається іноземним виробникам, в Україну, за даними митної статистики, за 9 місяців поточного року імпортовано тракторів на $ 424,7 млн ​​і комбайнів на $ 218,3 млн. Для порівняння, за весь 2015 р. вартість ввезених тракторів і комбайнів склала $ 229,9 млн і $ 106,6 млн відповідно. Таким чином наші аграрії вибирають якість іноземної техніки, що потім відображається в цілому на кращій ефективності виробництва.

Є надія, що стимулювання вітчизняного аграрного машинобудування разом з іншими держпрограмами повинні якісно поліпшити показники українських сільгоспвиробників, що відіб'ється і на економічному добробуті всієї України.

Оксана Галабурда, Traktorist.uaРадимо почитати