АгроЕкспедиція. Посівна 2018

АгроЕкспедиція Посівна 2018: Підсумки кроп-туру

14 Травня 2018 104

АгроЕкспедиція Посівна 2018
Traktorist.ua

Старт АгроЕкспедиційного сезону цього року був особливо плідним, бо наш агроекспомобіль проїхав навіть не сотні, а цілих 3 тис. км по Миколаївській, Дніпропетровській, Черкаській, Київській та Чернігівській областях. Ми побували в 12-ти різноманітних господарствах з різною культурою сільськогосподарського виробництва, матеріально-технічною базою та кліматичними особливостями.

Руку на пульсі посівної разом з нами тримали наші партнери — «Август-Україна», «Бізон-Тех» і Credit Agricole Bank.

Як відреагували сільськогосподарські культури на різкий перехід  із зими в літо, чим спричинена зміна термінів посівних робіт та які наслідки «швидкої» посівної ми дізналися безпосередньо в полях при спілкуванні з аграріями.

Нестача техніки — на першому плані

Весни цього року практично не було, до середини квітня на полях ще місцями лежав сніг, а потім температура повітря з +5 ℃ стрімко прогрілася до +27 ℃. Тому головною особливістю посівної-2018 стало зміщення термінів посіву. Погодні умови в березні-квітні відстрочили старт посівної в регіонах майже на 2-3 тижні. Ці терміни не тільки змістилися, але і істотно ущільнились.

Фактично, весна почалася у всіх регіонах України одночасно, особливо це стосується ранніх і пізніх ярих культур, адже їх сіяли практично в один і той самий період.


Сівалка Kinze під час посівної

Через авральний режим весняних польових робіт багато господарств відчули суттєвий дефіцит сільгосптехніки. Особливо ця проблема торкнулася дрібних фермерів з відносно скромним зембанком. Але і в агрохолдингах виникали ситуації, коли час «летів» швидше за посівні комплекси. При чому «одночасний» початок весни не дав великим компаніям вирішити проблему браку техніки традиційним способом — міграцією з одного підрозділу в інший.

Підвищена вологість на Півночі і знижена на Півдні

Північна частина країни, зокрема й Чернігівський кластер холдингу «Агро-Регіон», тепер може займатися не лише аграрною справою, але й академічним веслуванням прямо на полях. Затяжна зима, розлив водойм і велика кількість вологи у ґрунті призвели до виникнення численних «блюдець» і навіть озер на посівних площах. Через підтоплення техніка не змогла вчасно розпочати посівні роботи, частково постраждали озимі.

«У зв'язку з відсутністю вологи або неоднаковим її розподілом, наразі спостерігаються нерівномірні сходи сої, кукурудзи і буряка, через що з'явиться проблема з фазами пестицидного обробітку», — зазначила керівник відділу маркетингу та реклами «Август-Україна» Ірина Касьяненко.


Керівник відділу маркетингу та реклами «Август-Україна» Ірина Касьяненко

Поки Північ «плаває», на Півдні в найважливіший період посівної кампанії моляться на дощ, якого тут не було ще зі старту польових робіт на початку квітня. Наша команда особисто переконалася, що через посуху ґрунт на Миколаївщині іноді нагадує застиглий потрісканий бетон.

Один із підрозділів агрохолдингу Agromino — «Агро Капітал Центр», що в Миколаївській області, намагається справлятися з посухою за допомогою зрошення, а також впровадження технологій no-till і strip-till. Але із загального зембанку у 8,5 тис. га під поливом у них лише 5%, а використання зазначених технологій обробітку ґрунту не завжди приносить очікуваний ефект.

Зазвичай візити АгроЕкспедиторів супроводжуються опадами (сльози вдячності не беремо до уваги), в жодному з відвіданих регіонів під час кроп-туру ще не пройшов навіть дрібний дощик. Аграрії орієнтувалися тільки на залишки зимової вологи.


«Дзеркала» на полях Чернігівщини

Задача: зберегти якість грунту

Багаторазово в відвіданих господарствах звучала фраза: «Землю не обдуриш». Аграрії дотримуються такої точки зору, тому що намагаються не тільки вирощувати найприбутковіші культури, а й зберігати якість грунту, розширюючи сівозміну.

І маленькі господарства, і агрохолдинги, хоча їм це не властиво, все частіше експериментують з нішевими культурами. За даними Товариства виробників і споживачів бобових України, виробництво нуту в 2017 році збільшилось на 43%. У 2018 році під цю культуру планують виділити близько 30 тис. га.

Крім «баранячого гороху», в «Миронівському хлібопродукті» також пробують розбавити стандартний список культур за рахунок вирощування сорго, тритикале, озимого гороху і сочевиці.

«Сочевиця стає дуже популярною: на неї є попит і хороша ціна. Це культура, яка дозволяє забезпечити гарну сівозміну. До того ж сочевицю можна сіяти раніше, а відповідно, забезпечити нашу техніку роботою на початку весняної кампанії», — розповів Віктор Дорошенко, заступник директора з виробництва в одному з підрозділів МХП «Агро-С».

 

Зменшення площ під соняшником

Сільгоспвиробники з різних областей відмічають зниження родючості ґрунту на орендованих площах. У міру сил вони шукають оптимальне рішення, як уникнути виснаження знаменитих українських чорноземів і не втратити наше «чорне золото». У пошуках альтернативи дедалі частіше вирощують не стільки високомаржинальні, скільки корисні для ґрунту культури.

Як відомо, у соняшника є світла і темна сторони. З одного боку, це одна з найприбутковіших сільськогосподарських культур, із другого — він дуже виснажує ґрунт. Аграріям доводиться шукати баланс і думати на кілька років уперед. Наприклад, у господарстві «Аскольд-Агро» Черкаської області повністю відмовилися від соняшнику, замінивши його цукровим буряком.

Щодо південних регіонів, то там менше стали сіяти сою і кукурудзу, але вже з іншої причини. Аномально високі температури не дають змоги розкрити потенціал культури й отримати добрий урожай.


Посівна 2018

Рай для хвороб та шкідників

Цьогорічна зима видалася м'якою. З одного боку, це сприяло вегетації озимих, але з другого — допомагало процвітати багатьом шкідникам і хворобам.

Загалом по країні спостерігається розвиток захворювань озимих зернових культур у межах від 1% до 10%. Йдеться про кореневі гнилі, борошнисту росу, буру іржу та ще цілу низку хвороб. 

«Посіви частково постраждали від випрівання і снігової плісняви. Адже цього року був великий сніговий покрив, у нас він сягав 70 см. Це призвело до випрівання на краях полів, де відбулося перекриття сівалки, а також у місцях, де більше накопичилося снігу», — розповів головний агроном агрофірми «Батьківщина Шевченка» Дмитро Коваленко.

Другий місяць весни в Україні виявився рекордно спекотним. Середньодобова температура повітря коливалася в межах +10-20 ℃, що в середньому на 5 ℃ вище норми. На кінець квітня у ґрунті вже не вистачало вологи. Особливо це стосується Півдня країни, де запаси вологи збереглися лише на рівні 63-83 мм.

У зв'язку з аномально високою температурою і нестачею вологи прогнозується зниження врожайності озимих та ярих культур, але точних цифр експерти поки не називають. 


До нових зустрічей!

Так завершилася наша перша у 2018 році АгроЕкспедиція! Аграрії країни продовжують досівати свої поля, а ми зустрінемося вже скоро — в новому кроп-турі, коли збиратимемо інформацію та нові факти про посіви пшениці.Радимо почитати