Статті

Міжрядні культиватори: прощавайте, бур'яни і гербіциди

7 Травня 2018 353

Робочі органи міжрядного культиватора Garford
Робочі органи міжрядного культиватора Garford
Traktorist.ua

У фермерському наборі сільськогосподарської техніки міжрядні, або як їх ще називають, просапні культиватори займають особливе місце. Вони — на верхній еволюційній сходинці агрегатів для обробітку ґрунту. А в Україні — особливо, так як без просапних культур сьогодні не обходиться, напевно, жодне господарство. І не має значення, що саме ви вирощуєте — кукурудзу або цукровий буряк, соняшник, часник, картоплю чи овочі. Міжрядковий агрегат зайвим не буде. Тим більше, що зараз просапні культиватори переживають друге народження. Як вони «докотилися» до такого життя, ми і спробуємо розібратися.

«Золотий стандарт» застосування просапних культиваторів — міжряддя шириною від 45 до 70 см. Саме в цьому діапазоні працює більшість агрегатів, які пропонуються на українському ринку. Все просто. Для обробки полів з насадженнями «великої четвірки» просапних культур: кукурудзи, соняшнику, картоплі та буряків — цього цілком достатньо.

Втім, потенціал міжрядних агрегатів набагато ширший. Є моделі, які справляються і з динно-кавуновими міжряддями шириною більше 2 метрів. А «овочеві» агрегати, навпаки, працюють на смугах ґрунту шириною всього 25-35 см.

Культиватор Monosem Super Crop
Культиватор Monosem Super Crop

Взагалі ж, просапні агрегати, як і всі інші культиватори, потрібні для культивації ґрунту, тобто поверхневого розпушування та видалення бур'янів. Однак це лише базовий функціонал. Насправді, міжрядні культиватори виконують цілий ряд додаткових завдань. Головні з них — «закриття» вологи, аерація і мінералізація ґрунту, а також підгортання рядів. А ще — боротьба з шкідниками рослин.

Крім того, багато моделей культиваторів можна оснастити системами внесення добрив – туковисівними апаратами.

Словом, міжрядні культиватори — вузькоспеціалізована, але багатофункціональна техніка. І альтернативу їй при вирощуванні просапних культур знайти складно. Більш того, деякі моделі міжрядних культиваторів шляхом нехитрої маніпуляції перетворюються в агрегат для суцільного обробітку ґрунту. З паровим культиватором зробити такий «фокус» набагато складніше.

Хоча головна перевага міжрядних агрегатів навіть не в тому, що вони — на всі «лапи» майстри. А в тому, що вони обробляють ґрунт в безпосередній близькості від сходів. Саме тому просапні агрегати оснащуються системами для внесення добрив, які при такому способі «закладення» — в попередньо оброблений ґрунт і впритул до рослин, — більш ефективні.

Труїти чи рихлити?

На жаль, ідеальної техніки не існує. Є свої слабкі сторони і у просапних культиваторів. Це скромна продуктивність і висока енергоємність механічного культивування ґрунту. Обробіток міжрядь вимагає точності, тому темп «спринту» культиваторам протипоказаний. Стандартна швидкість обробітку міжрядь сучасними культиваторами — 6-10 км / год, іноді — 15 км / год.

Звичайно, з бур'янами в міжряддях можна боротися і без механічного обробітку, застосувуючи гербіциди.

Робочі органи культиватора Harvest 560

Але, як правило, просапні агрегати себе виправдовують. При їх застосуванні зменшується потреба і в поливі, і в застосуванні добрив. Не потрібно витрачатися на гербіциди, які також коштують грошей. Та й проти посухи гербіциди безсилі, на відміну від культивації ґрунту. А брак вологи в Україні, як відомо, фіксується майже на всій території. Особливо в останні роки.

Сприяє підвищенню попиту на культиватори і тенденція до переходу на безвідвальні технології обробітку ґрунту. Так що в найближчому майбутньому «вимирання» просапних агрегатам точно не загрожує. Скоріше навпаки.

Спочатку трактор був, і був буряк

Що ж стосується історії створення міжрядних культиваторів, вона в загальних рисах повторює еволюцію механічного обробітку ґрунту. «Прадід» просапних агрегатів працював на кінній або навіть ручній тязі. Причому це не таке вже й далеке минуле. Перші ручні культиватори завод Алена в США почав випускати лише в кінці 19 століття. А в СРСР ще в 40-х роках минулого століття випускався цілий арсенал культиваторів на кінній тязі і тиражувалися інструкції щодо їх застосування. «Однокінні» агрегати дозволяли одночасно обробляти лише одне міжряддя. Як, наприклад, кінний універсальний культиватор-окучник КУКС-0,7. Хоча випускалися і багаторядні моделі. Так кінний багаторядний культиватор-рослиноживильник КРК-С обслуговувався двома кіньми і забезпечував захоплення до 2,3 м. До речі, одним з найпопулярніших просапних агрегатів того часу була кінна шестирядна мотика «Україна». Вона використовувалася для обробітку міжрядь буряків і пізніше була витіснена тракторним шестирядним культиватором УКБ-1.

Власне, в конструкції культиваторів навіть після повсюдної «тракторизації» спочатку нічого не змінилося. Просто місце коня зайняв «мотор». На Заході бум розробки таких самохідних агрегатів на тракторній тязі припав на 1915-20 рр., коли на ринку з'явилися легкі бензинові трактора.

Правда, мода на «моторні культиватори», як їх називали, швидко пройшла, але свою роль в еволюції просапних агрегатів вони зіграли.

Тракторний багаторядний культиватор KVTC-2,8
Тракторний багаторядний культиватор KVTC-2,8

При цьому про двох винахідників культиваторів варто згадати особливо — австралійця Артура Говарда і радянського конструктора Федора Солов'я. Артур Говард до експериментів з тракторною тягою приступив в 1912 році. І в результаті, спочатку винайшов L-образну фрезу, а в 1922 році і роторну мотику — ротоватор. Для просапної техніки це стало епохальною подією. Група компаній, створена Говардом, проіснувала до 2000 року і в кінцевому рахунку приєдналася до датської Kongskilde Industries — одного з сьогоднішніх законодавців моди в конструюванні культиваторів.

А ось Федір Соловей в 1936 році розробив класичну схему просапного культиватора для одночасної обробки і підгодівлі цукрових буряків — 12-рядний культиватор-рослиноживильник ВНДІЦП-С. У цього культиватора, між іншим, теж українське коріння. Випробовувався він в Київській і Вінницькій областях, а виготовлявся в Бердянську. Всього Федір Соловей сконструював більш 20 видів культиваторів.

Примітно, що конструкція культиватора Солов'я не застаріла до сих пір. За 80 останніх років класичний міжрядний культиватор принципово не змінився.

Стріла, але не Амура

Головне в просапному культиваторі — це лапи, основні робочі органи. При цьому базовий робочий орган міжрядного агрегату — універсальна лапа з двосічним наконечником у формі стріли, так звана стрільчата лапа. Вона розпушує ґрунт і одночасно підрізає бур'яни.

Є ще лапи-бритви з одностороннім лезом, вони виконують роль плоскоріза і використовуються для прополки-підрізання бур'янів. Долотовидні лапи забезпечують глибоке розпушування. Прополювальні борінки розпушують ґрунт і вичісують бур'яни.

На деяких агрегатах в якості робочих органів встановлюються також ротаційні голчасті диски і борони, прополювальні ротори або диски, так звані пальцеві робочі органи. Всі ці варіації — пошук «філософського каменю» міжрядної культивації, ефективного знищення бур'янів в міжряддях. Наприклад, пальцеві органи працюють за принципом гумової рукавички. При обертанні вони не зрізають, а висмикують бур'яни. Це відносно недавній винахід. Гумовими «пальцями» культиватори обзавелися лише в середині вісімдесятих і до сих пір ними оснащуються лише деякі моделі.

Для роботи на складних ґрунтах просапні агрегати оснащуються пружинними зубами. Для захисту посівів — спеціальними щитками або дисками.

Культиватор Einbock Chopstar в роботі

Саме робочі органи, точніше їхня комбінація, формують унікальний «портрет» конкретної моделі культиватора.

У той же час стійки для лап бувають лише двох типів — С-образні і S-образні. А конструкція, до яких кріпляться робочі органи, взагалі універсальна — паралелограмна: з чотирьох ланок. Обов'язкове доповнення до «паралелограма» — механізм копіювання рельєфу ґрунту, роль якого зазвичай виконують колеса, ролики або диски.

В результаті, просапний агрегат не збивається з «курсу», а кут нахилу робочих органів не змінюється навіть на нерівному ґрунті.

Ось такої ширини!

Залишається лише «пробігтися» по модельному ряду. На сьогоднішній день в Україні найширше представлені культиватори типу КРН-5,6, тобто навісні агрегати класичної конструкції з шириною захвату 5,6 метрів — для обробки 8 рядів з міжряддями 70-см або 12 рядів з міжряддями по 45 см. Саме такі культиватори виробляють українськи компанії. Зокрема, «Ельворті», Harvest, «Уманьферммаш», «Бердянський завод сільгосптехніки».

«Ельворті» випускає просапні культиватори під брендом «Altair». У лінійці — 5 моделей з шириною захвату від 4,2 м до 8,4 м (12-рядні агрегати). «Уманьфермаш» — культиватор-рослиноживильник КПР-5,6, оснащений туковисівною системою. Harvest — культиватор Harvest 560, а Бердянський завод — лінійку культиваторів з шириною захвату 4,2 м і 5,6 м.

Культиватор Gelio-K від Agrocraft
Культиватор Gelio-K від Agrocraft

Втім, при бажанні на ринку можна знайти і вузькоспеціалізовані моделі, і агрегати з «богатирським» захопленням, і «розумні» машини з сенсорами, GPS-терміналами та іншими наворотами. Тільки це, скоріше за все, вже будуть культиватори відомих зарубіжних фірм. Так, старша модель в лінійці просапних культиваторів Kongskilde Vibro Crop Intelli «в плечах» — 9,95 метрів. Вона дозволяє обробляти 12 рядів з міжряддями по 75 см. Або 18 рядів з міжряддями по 50 см. І як нескладно здогадатися з назви, агрегат оснащений інтелектуальною системою контролю за допомогою GPS-терміналу, що забезпечує точність культивації до 2,5 см.

У лінійці просапних культиваторів Monosem Super Crop старша модель має майже таку ж довжину (9,8 м). І теж — систему автоматичного контролю «курсу» агрегату.

До речі, 10 метрів для імпортних культиваторів не межа. Флагман лінійки культиваторів Gelio німецької компанії Agrokraft має захоплення більше 12 метрів (18 міжрядь по 70 см). При цьому Agrokraft також оснащує свої агрегати «мізками» — системою високоточного подруливания Exact.

Є 12-метрові міжрядні культиватори і в асортименті ґрунтообробної техніки британської компанії Garford. При цьому свої агрегати компанія оснащує не тільки традиційними лапами, а й фірмовими L-подібними ножами і ріжучими клинками. А на додаток до культиватора пропонує систему високошвидкісного точного наведення Robocrop.

Культиватор Garford на подвір'ї заводу
Культиватор Garford на подвір'ї заводу

Нарешті, австрійська компанія Hatzenbichler виробляє спеціальні культиватори для гарбуза, буряка, кукурудзи та соняшнику. А також культиватори особливої конструкції — ролико-зірчасті агрегати і агрегати, оснащені пальцьовими мотиками, про які ми вже згадали.

Загалом, про таку техніку можна тільки мріяти. А якщо сильно захотіти, то мрії рано чи пізно стають реальністю.

(с) Валентин Хорошун, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати