Статті

Щоденник Тракториста: Посів соняшнику в Бесарабії

27 Квітня 2018 3 093

Трактор Case IH Magnum 340 MX в агрегатуванні з сівалкою Kinze 3600
Трактор Case IH Magnum 340 MX в агрегатуванні з сівалкою Kinze 3600
Traktorist.ua

Поки на півночі України ще тільки думають налаштовувати сівалки, а дехто, може, саме планує закуповувати насіння — на півдні, біля берегів Чорного моря, де панує майже субтропічний клімат, техніка цілковито налагоджена і на повну йде посівна.

У цьому я особисто переконався, коли 10 квітня завітав на підприємство «Агропрайм Холдинг» в Одеській області, яке входить до агрогрупи «Агрейн».

Група компаній «Агрейн» має в обробітку 110 тис. га, володіє 17-ма сільськогосподарськими підприємствами, які розташовані в Житомирській, Харківській, Чернігівській, Одеській, Черкаській та Київській областях. Компанія займається вирощуванням і зберіганням зернових та олійних культур (має власні елеваторні потужності на 339 тис. т), а також тваринництвом (має свинокомплекс на 30 тис. голів та невеличку вівцеферму).

У підприємство «Агропрайм Холдинг» входить шість підрозділів, а в обробітку перебуває 23 тис. га землі. У двох із них мені вдалося побувати та багато чого цікавенького вивідати, але про все по черзі:)

Технологія обробітку ґрунту в «Агропрайм Холдинг»

До поля ми їхали з регіональним агрономом «Агропрайм Холдинг» Сергієм Герасимчуком. А хто ж краще за агронома зможе розповісти про обробіток ґрунту та безпосередньо про сам посів? Правильно, тільки агроном із 20-річним стажем! Тому дорогою трішки «помучили» Сергія своїми запитаннями.

Регіональний агроном «Агропрайм Холдинг» Сергій ГерасимчукОскільки в Арцизькому районі здебільшого «одеські чорноземи», то на підприємстві віддають перевагу класичній технології обробітку ґрунту. Оранку проводять після лущення стерні на глибину до 30 см плугами компанії Lemken (цього року планують прикупити ще 4 плуги цього ж бренду).

«Останні чотири роки часто йдуть дощі, клімат змінився в бік помірності та збільшеної вологості. Це позитивно впливає на вегетацію і врожайність культур. Ми серйозно підійшли до питання й комплексно підібрали сорти, живлення, технологію обробітку, включаючи нові технічні засоби. Намагаємося орати «лемкеновськими» плугами, та якщо чесно, в наших регіонах земля важка — і хоч техніка хороша, німецька, але вона також із часом «вбивається»», — говорить регіональний агроном «Агропрайм Холдинг» Сергій Герасимчук.

Після оранки триває процес вирівнювання ріллі, який, зазвичай, проводиться дисковими боронами Horsch Joker. Далі, якщо оралося на весну, проводиться культивація, потім сіють.

Трактор Fendt 936 Vario в агрегатуванні з сівалкою Kinze 3600

Огляд, налаштування та переобладнання 16-рядної сівалки Kinze 3600

На полі в 105 га підрозділу «Вишняки» відбувався посів соняшнику, тож відразу вирушили туди. В полі працювали дві 16-рядних сівалки Kinze 3600, агрегатовані з тракторами Fendt 936 Vario та Case IH Magnum 340 MX.

Як мені розповів регіональний агроном, посів проводиться з одночасним внесенням добрив. Насіння для посіву обрали компанії Syngenta гібрид «Неома», за вирощування якого використовується система Clearfield, котра допомагає боротися з вовчком. Посів проводився на глибину 5 см з густотою 57-60 тис/га.

«Сіємо з таким розрахунком, що до прибирання десь вийдемо на 55-54 тис./га з урахуванням польової схожості. Щось, звичайно, пропаде, щось шкідник, навіть попри протруєння, з’їсть, а потім помре. У такому випадку в зоні посушливого степу це оптимальна норма. Припустімо, якщо в Чернігові 60 тис./га — норма, і навіть більше, то у нас ось така кількість», — розповідає Сергій Герасимчук.

На той момент, коли ми приїхали, було засіяно біля 20 га, та судячи з того, що залишалося ще 85 га, мені хвилюватися було нічого: встигну ще й Fendt та Case «обкатати». А якщо не на цьому полі, то на сусідньому встигну — соняшнику цьогоріч планують сіяти близько 850 га.

Регіональний інженер «Агропрайм Холдинг» Петро Джулінський

На полі я познайомився з регіональним інженером Петром Джулінським, який спеціально приїхав, щоб перевірити та порівняти якість посіву. Так, саме «порівняти», бо в цьому році механічні сівалки Kinze 3600 обладнали системою точного висіву Precision Planting, що дозволило сіяти більш точно на швидкостях до 12 км/год.

Регіональний інженер розповів, що досі сівалки були лише з механічним приводом, а ось нещодавно в компанії купили переобладнання Precision Planting і встановили на них, тобто, додали пневмовисів, завдяки чому насіння на висівний диск тепер притягується за допомогою вакууму, а не механічно — «лапкою». І хоча в компанії кваліфікована інженерна служба, роботу з переоснащення сівалок все ж доручили професіоналам своєї справи — переобладнання проводила компанія-постачальник системи.

Сівалка Kinze 3600 під час посіву соняшнику

«Сівалки вирішили обладнати системою точного висіву через те, що у нас виникали деякі проблеми щодо калібру насіння. Наприклад, отримали ми насіння, а воно не відкаліброване, інакше кажучи, є менше, а є більше — в результаті маємо 7 різних фракцій. Коли у сівалці було механічне притискання, то траплялося різнокаліберне насіння, що в результаті призводило до появи «двійничків». А от вакуум робить свою роботу чисто: одну насінину притягнув — одну насінину поклав», — розповідає Петро Джулінський.

Систему Precision Planting оснащено гідромотором, котрий приводить в рух вентилятор, той у свою чергу всмоктує через трубопроводи, які розміщені по периметру сівалки, посівний матеріал. На задній частині сівалки стоїть вакууматор, він забирає насіння і підводить його до кожного висівного апарату сівалки, котрий з’єднаний із висівним диском, до якого й присмоктується кожна насінина.

Сівалка Kinze 3600 в транспортному положенні


За словами Петра, сівалки виробника Kinze вибрали в господарстві через простоту в експлуатації і зручність у транспортуванні. Таку сівалку можна перевести в транспортне положення натисканням однієї кнопки в кабіні трактора. А якщо взяти той факт, що відстані між господарствами, на які потрібно транспортувати сівалку, сягають подекуди навіть понад 150 км, то ця сівалка якраз для таких випадків.

«На підприємстві маємо шість сівалок Kinze 3000 серії. Буває, що сівалки перевозимо потихеньку своїм ходом, якщо поле розташоване неподалік і є можливість перевезти польовою дорогою. Важливо правильно підібрати сівалку, щоб потім без проблем можна було її транспортувати. Таку сівалку підняв, розвернув, поставив як плуг за собою — вона й пішла. За габаритами вона проходить всюди: приїхав трал, трактор заїхав прямо з сівалкою, не від’єднуючи її, і поїхали на інше поле сіяти», — ділиться регіональний інженер Петро Джулінський.

Огляд сівалки Kinze 3600


Механічні сівалки Kinze 3600 характеризується високою точністю висіву та різною комплектацією. В нашому випадку сівалки оснащені 16-ма бункерами для насіння спільним об’ємом 1410 л та 8-ма бункерами для внесення сухих добрив — об’ємом до 2 тис. л. Ширина міжряддя складає 700 мм, а агрегатується сівалка з тракторами від 300 к.с.

Сівалками можна сіяти як по маркеру, так і по системі точного землеробства. Також вони прості в ремонті, тому головне, щоби були запчастини, а ремонт механізатори проводять самостійно.

Агрономи перевіряють точність висіву сівалки Kinze 3600


За словами Петра Джулінського, ці сівалки оснащені «чистиками», тому під час роботи забиваються дуже рідко, але якщо це сталося, то без проблем все можна виправити й за декілька хвилин знову сіяти.

«Якщо ґрунт підготовлений, завчасно проведено культивацію перед посівом, що дає йому змогу просохнути — то жодних проблем із сівалкою немає. Ось зараз ми вже сіємо цілодобово, погода дозволяє», — додає регіональний інженер.

Регіональний інженер Петро Джулінський (ліворуч) та регіональний агроном Герасимчук Сергій (праворуч)


Про налаштування нам уже розповів регіональний агроном Сергій Герасимчук, тому що це робота агрономів, краще про неї ніхто не розповість.

Контроль висіву проводиться з кабіни трактора та встановлюється на дисплеї управління, а норма висіву виставляється механічно на самій сівалці.

Агроном самостійно визначає, скільки насінин потрібно сіяти на гектар, зважаючи на інструкцію та дотримуючись таблиці висіву даного насіння. Висів і внесення добрив відбувається методом регулювання приводу коробки передач.

«Регулювання глибини висіву відбувається шляхом підняття та опускання важеля на шкалі від 1 до 7, тобто, даною сівалкою можна сіяти на глибину від 1 до 7 см. Ширина міжряддя сівалки є стандартною і не змінюється», — розповідає агроном.

Прикочувальні колеса призначені для прикочування висіяного в ґрунт насіння та дозволяють зберегти вологу безпосередньо біля насінин, їхнє регулювання відбувається механічно.

Посів соняшнику сівалкою Kinze 3600, агрегатованою з трактором Fendt 936 Vario

Першим мені вдалося «обкатати» трактор Fendt 936 Vario, оскільки він під’їхав для завантаження сівалки насінням. Стоячи біля трактора, я вирішив запитати думку інженера про цю машину.

Завантаження насінням сівалки Kinze 3600

«Якщо порівнювати звичайний трактор і Fendt, це так, як порівняти «жигулі» та «БМВ». Fendt — це комфортабельний трактор з кабіною на пневмоподушках та незалежною передньою підвіскою, який має хорошу витрату палива щодо виконуваної ним роботи», — надав оцінку трактору Петро Джулінський.

В кабіні трактора я познайомився з його «пілотом» — Віталієм Хіміченком, який хоч і працює трактористом лише 5 років, та професійно виконує свою роботу. Як і більшість трактористів, Віталій починав кар’єру з МТЗ, після чого сів на Case IH, на якому пропрацював 4 роки, а цьогоріч уже тримається за кермо Fendt.

Трактор Fendt не новий — напрацювання двигуна становить 13 500 мотогодин. Це показує, що за 9 років трактор мало коли простоював.

Тракторист «Агропрайм Холдинг» Віталій Хіміченко

«Fendt 936 — швидкісний трактор, 50 км/год біжить. Сам трактор м’який, кабіна на подушках, тихо йде, зручний. По дорозі зручніше ним їхати — краще, ніж на Case IH, але мені Case IH більше подобається, бо там менше кнопок, порівняно з Fendt, а може я просто за 4 роки звик до Case IH...», — говорить тракторист.

Віталій додає, що завдяки трансмісії Vario трактор Fendt практично не може загрузнути у вологому ґрунті, тому що він сам перемикає передачі.

«От, наприклад, коли трактор починає буксувати, він автоматично скидає передачу, а коли потрібно більшу, то він додає більшу. Якщо порівняти з Case IH, там такого нема, потрібно вручну перемикати», — ділиться Віталій Хіміченко.

Посів проводили зі швидкістю 12 км/год, але, як розповів тракторист, можна збільшувати й до 15 км/год — проблем не виникне, сівалку обладнано пневматичною системою точного висіву.

Якщо довіряти приладам, то під час посіву трактор, оснащений 16-рядною сівалкою Kinze, за годину споживав палива близько 42 л, а на гектар — близько 4,5 л. Але, за словами тракториста, прилади не завжди показують достовірну інформацію, як правило, витрата палива менша, хоч трактор і має двигун номінальною потужністю 330 к.с.

Трактор Fendt 936 Vario на полі

Посів соняшнику сівалкою Kinze 3600, агрегатованою з трактором Case IH Magnum 340 MX

Випробувавши «залізного коня» Fendt, я пересів на трактор Case IH Magnum 340 MX, щоб на власній «шкурі» відчути переваги та недоліки даної машини та почути, що про нього розповість керманич Сергій Тарасюк.

Сергій сів за кермо трактора ще в далекому 1992 році. Тракторист розповідає, що в свій час попрацював на всій радянській техніці, окрім, хіба що, комбайна «Херсонець». Спочатку, в 1992 році, пішов до військового училища, але там не сподобалося, тому залишив навчальний заклад і пішов працювати на тракторі. На Case IH працює вже третій рік.

Тракторист Сергій Тарасюк біля трактора Case IH Magnum 340 MX

«Трактор Magnum 340 MX 2013 року випуску та пройшов вже 9700 мотогодин. За увесь період роботи йому тільки цього року відремонтували коробку передач і блокувальний механізм, та ще коли йому було десь років два, проводили заміну поршневих кілець. Будь-якій техніці дай те, що їй потрібно, і вона працюватиме. Не варто шукати замінників», —  розповідає тракторист.

Case IH Magnum 340 MX оснащено шестициліндровим 8,7-літровим двигуном номінальною потужністю 340 к.с. та має напівавтоматичну коробку передач 18*4, що дозволяє розвивати швидкість до 40 км/год.

Сіяли ми зі швидкістю 11 км/год, витрата палива складала близько 44 л/год, але й тут, як і в першому випадку з Fendt, не можна довіряти приладам, зазвичай ці показники менші.

За словами тракториста, сівалкою Kinze 3600 можна сіяти не тільки за класичною технологією, а й «по нулю», якщо встановити турбодиски. Під час посіву на «піддослідній» сівалці було встановлено два турбодиски за колесами сівалки, бо там ґрунт більш ущільнюється, тому диски призначені для його підпушування.

«Сівалка відмінна, як на мене, я нею сію другий рік — жодних нюансів не було. Вона у нас в одних руках із напарником. Цього року переробили її на пневматику, скажу, що різниця велика після встановлення цієї системи. Завдяки цьому сівалка «бере» по одній насінині, та й сіє точніше. Коли була механіка, могло «взяти» 2-3 зернини. Мінус механіки в тому, що коли ставиш висівні диски, десь не дотиснув — буде брати 2-3 зернини, а коли перетиснув — буде робити макуху із зерна, а от зараз уже як поставив, так відразу й поїхав сіяти. Тепер нею можна сіяти навіть мак», — говорить Сергій.

Тракторист дивиться на сівалку Kinze 3600

Тракторист додає, що такою сівалкою за годину можна посіяти щонайменше 12 га, а якщо почати сіяти зранку, то за добу без проблем можна засіяти 140-150 га.

Підсумки поїздки

День у нас підійшов до кінця, тому залишається підбити невеличкі підсумки поїздки.

Майже цілий день ми провели на полі в дружньому колі агрономів, інженерів і трактористів — сіяли соняшник.

Посів проводили двома 16-рядними сівалками канадського виробництва компанії Kinze, агрегатованими з тракторами Fendt 936 Vario та Case IH Magnum 340 MX.

У цьому році сівалки обладнали, як на мене, крутою штукою — вакуумною системою точного висіву Precision Planting, що в рази збільшило якість і швидкість посіву.

Трактор Case IH Magnum 340 MX

Щодо тракторів, якщо довіряти їхній апаратурі, то, як я й очікував, трактор Fendt 936 Vario був економнішим. Цьому, вважаю, послужила всім відома автоматична коробка передач Vario. А загалом обидва трактори показали себе з хорошого боку, працювали без пробуксовок та збоїв, одним словом, якісно виконували свою роботу.

На закінчення, звісно ж, бажаю «Агропрайм Холдингу» високих врожаїв і дякую за теплий прийом:)

(с) Ігор Мирончук, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати