Статті

Дискові борони: «кроманьйонці» польових робіт

3 Квітня 2018 789

Обробіток ґрунту дисковою бороною
Обробіток ґрунту дисковою бороною
Traktorist.ua

Якщо ви хоч раз тримали в руках граблі, пояснювати, що таке борона, вам не потрібно. Граблі — це і є борона, тільки маленька. З дисковими боронами на перший погляд теж все просто: вони призначені для боронування ґрунту, що і роблять за допомогою робочих органів у формі дисків. До речі, американські фермери класичні дискові борони так і називають — «дисками».

Однак, на жаль, на практиці все набагато складніше.

Зараз дискові борони — один з найширших класів сільськогосподарської техніки. І боронування — тільки одна з функцій, які ці борони виконують. При цьому навіть в класифікації дискових борін легко «заблукати». Простий тест: спробуйте з'ясувати в інтернеті, що таке дискатори. Як мінімум, три різні варіанти ми вам гарантуємо. Чим не лебідь, рак і щука в агротехнічному виконанні? Причому навіть класичне визначення дискатора — агрегат, в якому диски мають індивідуальне кріплення, потребує уточнення: диски можуть кріпитися і попарно.

Дискатор Д-10 Краснянського спеціалізованого підприємства «Агромаш»
Дискатор Д-10 Краснянського спеціалізованого підприємства «Агромаш»

А ось ще тест, складніший: знайдіть чіткий опис офсетної дискової борони.

Словом, вибрати дискову борону на ринку — завдання нетривіальне. Тим більше, що сьогодні — це найбільш універсальний клас техніки для обробітку ґрунту. І включає він сотні різноманітних моделей.

Сіяти, правда, дискові борони не можуть. Але це, мабуть, єдиний виняток з «джентльменського набору» функцій, з якими ці агрегати справляються.

Зрозуміло, ризик «наступити на граблі» при покупці дискової борони теж є. А тому краще заздалегідь до них уважно придивитися. Що ми і спробуємо зробити. Але спочатку — невеличкий ліричний відступ.

«Дискотека» починається

У 2017 році дисковим боронам виповнилося 170 років. І подякувати за це треба Дикому Заходу. Точніше підкорювачам американських Великих рівнин. Першу дискову борону виготовили брати Крават — в 1842 р. У 1847 р. винахід дискових борін в США запатентували. А у наступні десятиліття почалося виробництво двосекційних борін. Потім — важких дискових борін. «Диски» підкорили ринок.

Дискова борона 1940 р.
Дискова борона 1940 р.

І все це — завдяки бурхливому розвитку сільського господарства на Великих рівнинах, загальна площа яких, до речі, не набагато менша площі України. Не випадково, саме в цей час, в середині позаминулого століття, в США сталася справжня революція у виробництві техніки для обробітку ґрунту. За кілька років до винаходу дискової борони, коваль Джон Дір виготовив свій перший сталевий плуг. Ще раніше тут винайшли чавунні плуги і т. п.

А взагалі, дискові борони як витримане вино або картина відомого художника — з часом їх популярність зростає. Цьому сприяють дві обставини.

Як це працює

Дискові борони давно і успішно використовуються в традиційному землеробстві. Причому в обох можливих «іпостасях»: і як допоміжне, і як основне знаряддя для обробітку ґрунту.

Але що ще важливіше — «диски» відмінно вписалися в сучасні технології сільського господарства: mini-till і strip-till.

Робота дискової борони Kuhn Discolander
Робота дискової борони Kuhn Discolander
У двох словах: робота будь-якої дискової борони описується правилом «трьох Р»: розпушувати, рівняти і різати. Борона розпушує землю. При цьому руйнуються поверхневі капіляри і кірка, що забезпечує збереження вологи і сприяє аерації. Крім того, диски працюють як ножі: підрізають і подрібнюють рослинні залишки, бур'яни і грудки ґрунту. В результаті ґрунт перемішується, вирівнюється, шари ґрунту частково перевертаються.

Звідси і розповсюджене застосування дискової техніки. При обробітку за класичною технологією дискові борони зазвичай застосовуються разом з плугом. Навесні для передпосівного обробітку ґрунту. Восени, навпаки, перед оранкою для заробки рослинних рештків. Також це провокує проростання бур'янів для подальшого знищення.

Однак потужні дискові борони можуть використовуватися і без плуга, як основні знаряддя. І навіть на ділянках, з якими звичайний плуг не впорається, наприклад, на сильно зарослих і цілинних землях.

Дискова борона Salford
Дискова борона Salford

При обробітку ґрунту за мінімальною технологією оранка не проводиться, тому дискові борони стають основними знаряддями.

На довершення до всього, дискові борони виконують додаткові функції, наприклад, можуть використовуватися для внесення в ґрунт добрив.

З появою дискових борін вдосконалених конструкцій, зокрема багаторядних борін з дисками на індивідуальних стійках, їх позиції в обробітку ґрунту лише зміцнилися.
Тому зараз дискові борони багато в чому переживають свій «зоряний час». Як справжні кроманьйонці — якщо провести паралель з антропологією. Пам'ятаєте, прийшли кроманьйонці і витіснили своїх невдалих сусідів неандертальців і «денисівских людей»?

Робочі органи дискової борони «Дукат-3» Лозівських машин
Робочі органи дискової борони «Дукат-Голд» Лозівських машин

На ринку сільськогосподарської техніки ситуація не настільки драматична. Місця вистачає для всіх типів машин. Але аналогія яскрава, погодьтеся.

Лущити чи боронувати?

А так як дискові борони — велике сімейство техніки, класифікувати їх можна за різними критеріям.

Ми ж почнемо нашу «дискотеку» з опису функціональної класифікації дискових борін. І ось чому.

Зараз дискові агрегати використовуються для виконання трьох основних технологічних задач — лущення, боронування і глибокого обробітку ґрунту.
Правда, дискові лущильники часто відносять до окремого класу техніки. А важкі дискові борони часто позиціонуються як дискові плуги, тобто теж як окремий клас техніки.

Але фактично все це — представники однієї великої родини дискових машин.

Дисковий лущильник «Unia»
Дисковий лущильник «Unia»

Більш того, до цього сімейства можна сміливо зарахувати ще два класи техніки.

Це — комбіновані агрегати, до складу яких входять дискові робочі органи. Наприклад, комплекси передпосівної підготовки, глибокорозпушувачі диско-лапові агрегати і т. і. А крім того — так звані ротаційні і роторні борони. Правда, функціонально це вже більшою мірою культиватори, ніж борони. Але робочий орган у них — зірочка, що, при бажанні, можна інтерпретувати, як радикальну модифікацію диска.

Ротаційна борона Оріхівсільмаш БР-8
Ротаційна борона Оріхівсільмаш БР-8

Ще одна важлива (для загального кругозору та вибору потрібної моделі) класифікація дискових борін — угруповання їх за силою взаємодії дисків з ґрунтом.

За цим критерієм борони діляться на легкі, середні, важкі і надважкі. Що логічно — чим важча борона, тим сильніше диск «вгризається» в землю. Тому в деяких моделях борін, які в стандартній комплектації не відрізняються богатирською силою «вгризання», як опція передбачений спеціальний баласт-навантажувач. Він стає незамінним атрибутом, коли ґрунт доводиться обробляти в екстремальних або специфічних умовах. Наприклад, працювати на полі з важким глинистим ґрунтом.

Надважка дискова борона Amazone Catros 12003
Надважка дискова борона Amazone Catros 12003

Легкі дискові борони зазвичай добре справляються з лущенням ґрунту, так як при цій операції, як правило, необхідний поверхневий обробіток. Важкі і надважкі борони обробляють ґрунт на велику глибину — до 18-20 сантиметрів. Тому представлені вони в основному в категорії дискових плугів.

Що ж стосується середніх борін, представлені вони в основному моделями-універсалами, так званими короткими боронами. На те вона і «золота середина».

Середня дискова борона Lemken Rubin 12
Середня дискова борона Lemken Rubin 12

І, нарешті, третя ключова система класифікації борін — за типом кріплення дисків.

За цим критерієм дискові агрегати поділяються на два класи: борони батарейного типу і борони на індивідуальних стійках (дискатори). Підвид «індивідуалістів» — борони на здвоєних стійках.

У боронах батарейного типу диски згруповані в батареї (секції). Батарея — це кілька дисків, «нанизаних» на один вал. Найбільшого поширення набули дво- і чотирьохбатарейні (секційні) борони. У боронах цього типу «вгризання» дисків в ґрунт відбувається завдяки їх розташуванню під кутом до напрямку руху трактора (тобто в горизонтальній площині) — це так званий кут атаки. На одних моделях кут можна регулювати, на інших — ні.

Дискова борона батарейного типу СТЕП БУРАН 4,4
Дискова борона батарейного типу СТЕП БУРАН 4,4

Борони з дисками на індивідуальних стійках з'явилися пізніше батарейних. В результаті «залізної» еволюції агрегати отримали нову можливість. Диски на цих боронах можна розташовувати під кутом і до вертикальної площини, тобто в ґрунт диски при такому розташуванні «вгризаються» під нахилом, що забезпечує більшу силу взаємодії.

В цілому, це все, що потрібно знати про базову класифікацію дискових борін.

Борона з дисками на індивідуальних стійках Bellota
Борона з дисками на індивідуальних стійках Bellota

Хоча, зрозуміло, є нюанси. Ми обмежимося трьома.

По-перше, на глобальному рівні дискові борони можна згрупувати всього в два класи — лущильники і власне борони. Пов'язано це з тим, що «заточенність» агрегату на лущення і боронування забезпечується цілим рядом різних параметрів, зокрема, розміром дисків, їх формою, розташуванням.

У той же час, чіткої межі між різними категоріями техніки не існує. Проблема в тому, що у сільськогосподарських операцій багато критеріїв, і глибина обробітку тільки один з них. Більш того, глибина якраз може широко варіюватися.

Наприклад, лущення стерні — тобто поверхневий обробіток ґрунту (восени, після збирання врожаю, перед оранкою) з одночасним підрізанням бур'янів і подрібненням рослинних залишків і грудок ґрунту, може проводитися і на глибину як до 6 см, так і до 12 см. Іноді до лущення відноситься і обробіток на глибину до 18 см — фактично це вже «масштаб» глибокого розпушування та оранки. Глибина обробітку залежить від виду культури, яка вирощувалася на поле, погодних умов, характеристик ґрунту. Погіршує ситуацію відсутність єдиного підходу до класифікації самих сільськогосподарських операцій.

Обробіток ґрунту дисковою бороною Amazone Catros 6001
Обробіток ґрунту дисковою бороною Amazone Catros 6001

Звідси і різноманітність моделей. Типовий приклад — важкі дискові лущильники з глибиною обробітку ґрунту до 15 см. Такі агрегати можуть використовуватися і в якості класичної дискової борони або навіть диско-плуга.

Ще один важливий нюанс: положення секцій в боронах батарейного типу. Справа в тому, що при розташуванні батарей під кутом до напрямку руху виникають сили, які «ведуть» трактор в сторону.

Тому в двосекційних агрегатах батареї розташовуються асиметрично, зокрема у вигляді зваленої набік літери V. Це і є офсетні борони. А тандемні борони - це чотирьохсекційні батарейні борони. У них секції зазвичай розташовані в формі літери Х.

Тандемна дискова борона Massey Ferguson
Тандемна дискова борона Massey Ferguson

Втім, винахід індивідуальних стійок дозволив конструювати і борони з фронтальним розташуванням дисків. На таких агрегатах диски групуються в ряди. В даний час випускаються двох, трьох і чотирьох рядні борони.

За способом кріплення до трактора дискові борони поділяються на навісні, напівнавісні та причіпні. Є також борони з жорстким і плаваючим кріпленням дисків. За типом рами - на борони з цільною рамою (зазвичай агрегати з шириною захвату до 4 м) і багатосекційні борони. За місцем застосування — на польові, садові та болотні.

Багатосекційна дискова борона БГР-6,7 «Солоха»
Багатосекційна дискова борона БГР-6,7 «Солоха»

Окремої згадки заслуговують  самі диски. У них два ключові параметри — розмір і форма. Чим менше диск, тим краще він розпушує і подрібнює ґрунт. Чим більше — тим глибше може проникати в ґрунт. Причому удосконалення дисків не припиняється. Якщо раніше всі вони вписувалися в діапазон 460-660 мм, то зараз вже є агрегати і з дисками більше 900 мм.

За формою дисків — відмінностей ще більше. Зараз борони найчастіше оснащуються сферичними, плоскими або конічними дисками. Найбільш поширені сферичні диски. У той же час, лезо диска може бути як суцільним, так і переривчастим — з вирізами різної форми: з поверхневими і глибокими, з напівкруглими і трапецієподібними. Деякі важкі борони оснащуються дисками з асиметричними вирізами, так званими рублячими дисками або дисками «Флео-Флео».

Дискова борона Quivogne APVRS-FF з дисками «Флео-Флео»
Дискова борона Quivogne APVRS-FF з дисками «Флео-Флео»

Взагалі, про це можна написати окрему статтю. Але зараз ми від цього утримаємось, бо вийде «Пісня льоду й полум'я».

Мистецтво вибору

А ось тепер можна поговорити про плюси і мінуси дискових борін і в цілому, і зокрема.

На жаль, універсального рецепту не існує. Вибір дискової борони — це завжди «індпошиття».

Проте, певні орієнтири все ж таки є.

Слабке місце дискових борін батарейного типу — самі батареї. При роботі на вологих ґрунтах або при великій кількості пожнивних залишків вони забиваються частіше. У разі поломки вони зазвичай також приносять більше неприємностей: доводиться витрачати більше часу, розбирати всю батарею.

Дискова борона Great Plains Turbo-Max 3000
Дискова борона Great Plains Turbo-Max 3000

Однак і борони з індивідуальними стійками для дисків не ідеальні. Основних недоліків у них теж два. За можливість більш гнучкого налаштування і оперативного обслуговування — наприклад, заміни диска «в один дотик», доводиться платити в буквальному сенсі. Індивідуальний монтаж більш дороге конструктивне рішення, ніж батарея. Тому такі борони зазвичай дорожчі. А чим більше деталей і чим складніша конструкція, тим вище ризик зносу і поломки.

Дискова борона Horsch Joker 12 RT
Дискова борона Horsch Joker 12 RT

Так що на практиці при виборі дискової борони будьте готові до пошуку розумного компромісу. Причому це стосується і вибору форми дисків, і вибору ширини охоплення, і вибору виробника. Суцільні циліндричні диски краще перерізують і подрібнюють рослинні залишки, але на них налипає земля, якщо ґрунт глинистий або перезволожений. Диски з вирізами краще врізаються в ґрунт, працюють і в складних умовах, але рослинні залишки перерізують гірше.

У борін з широким захопленням більше можливостей, але вони істотно дорожче. Техніка провідних світових виробників відрізняється надійністю, але вона дорожча, а крім того нерідко орієнтована на інші ґрунтово-кліматичні умови.

До речі, часом звичайний дощ може радикально вплинути на вибір техніки для обробіку ґрунту. Скажімо, в стандартній ситуації на пожнивних рештках кукурудзи краще застосувати важкі дискові борони. Але після сильного дощу іноді виправданим стає і використання легких агрегатів, диски яких менше забиваються.

Обробіток пожнивних решток соняшника легкою дисковою бороною
Обробіток пожнивних решток соняшника легкою дисковою бороною

Головне, що на українському ринку сьогодні є з чого вибирати. Ціновий діапазон дискових агрегатів від $500-600 доларів і далі до плюс нескінченності. З виробниками ситуація аналогічна. Найпростіший варіант — лінійка польських агрегатів Bomet. Варіант з непростих — бренди Kuhn (лінійки борін Discolander і Discover), Lemken (лінійки Rubin і Heliodor), Amazone (Catros), John Deere (борони серії 2600), Horsch (Joker RT Сlassic) і т. і. Дискові борони пропонує і багато хто з українських виробників сільгосптехніки: «Лозівські машини» (борона «Дукат»), «Ельворті» (лінійки Pallada і Antares), «Галещина Машзавод» (борони «Солоха»), ТМ «Слобода» (важкі лущильники і лінійки причіпних і навісних борін), Велес Агро (лінійка борін Kronos).


Отож, резюмуємо: було б бажання, а борона додасться.

© Наталя Ларіонова, 2018, Traktorist.uaРадимо почитати