АгроЕкспедиція. Цукровий буряк 2017

АгроЕкспедиція Цукровий буряк-2017. День 4. Сумська область. Жовтневий цукровий комбінат та Угроїдський цукровий завод

27 Жовтня 2017 170

Цукор з «Жовтневого цукрового комбінату»
Цукор з «Жовтневого цукрового комбінату»
Traktorist.ua

Йде четвертий день АгроЕкспедиції «Цукровий буряк 2017»  і настав час для солоденької подорожі Сумською областю. На вулиці дме вітер і йде сніг, з-під якого на полі виринає зелене листя буряку, посіви якого ми і їдемо інспектувати.

АгроЕкспедиція в буряковому полі
АгроЕкспедиція в буряковому полі 

Раніше в регіоні функціонувало аж 18 цукрових заводів, а тепер працює лише один — Жовтневий цукровий комбінат у Миколаївці. І той, останні чотири роки простоював без діла в «законсервованому» стані. Але нарешті він запустився, тому ми одразу їдемо на інспекцію! Але просто відвідати завод нам було замало, тому команда агроекспедиторів вирішила дізнатися, як там справи і одного з основних постачальників сировини до комбінату — агрофірми «Угроїдський цукровий завод».

Допомогали нам в цьому надійні партнери з компаній Bayer, KWS, «Бізон-Тех», Limagrain, Credit Agricole Bank та PEUGEOT CITROЁN UKRAINE, а комфортну мандрівку  у холодну погоду нам забезпечив  економічний Peugeot Traveller.

Жовтневий цукровий комбінат

Завод був заснований самим Іваном Харитоненком в далекому 1896 р. Цього року комбінат запрацював вперше з 2012 року. Початок роботи відбувся 21 вересня. У зв’язку з його запуском площа посівів буряку в області зросла з 1,8 тис.га у 2016 році до 6,3 тис.га цього року.

Жовтневий цукровий комбінат
Жовтневий цукровий комбінат

Біля заводу бачимо величезні кагати буряку. Вже зовсім скоро всі ці коренеплоди стануть солодким цукром, який відправиться до чаю і кави у затишних будинках і кафе. А поки нас чекає екскурсія на завод, де відбувається це перетворення.

Кагати буряку
Кагати буряку

Нас зустрічає директор комбінату Володимир Лисенко. Процес переробки буряків відбувається  цілодобово у три зміни, а працюють на заводі близько 450 людей.

Сировину до заводу постачають два підприємства, що входять, як і сам комбінат, до групи компаній «УК.АЗ.Дружба», а також аграрії із підприємств області. Найвіддаленіше поле знаходиться в 80 км від самого заводу.

Володимир Лисенко погодився провести нам екскурсію виробництвом. Вже через декілька хвилин перебування на заводі весь одяг починає пахнути солодким ароматом. Менше ніж за годину, брудний буряк стає чистим і смачним цукром.

Сировина проходить декілька етапів переробки, після чого продукцію пакують в мішки і відправляють на склад. Спостерігати за цим процесом дуже цікаво, він не зупиняється ні на хвилину. Завод обробляє 2,8 тис. т за добу, а за цей сезон вже прийняли більше 100 тис. т.

Але цукор-цукром, а нам вже кортить подивитися на технічний парк підприємства.

«В парку переважає вітчизняна техніка, маємо  п’ять  механічних, три електричних укладчиики кагатів. Також, винаймаємо бурякозбиральні комбайни  Holmer i Ropa», — розповідає Володимир Лисенко.

Володимир Лисенко, директор Жовтневого цукрового комбінату
Володимир Лисенко, директор Жовтневого цукрового комбінату 

Тракторний парк підприємства складають здебільшого вітчизняні  трактори:

ХТЗ Т-150
Телескопічний навантажувач Сlaas
Навантажувачі буряку Ropa і Klein

Навантажувачі, як і автопарк підприємства, завод орендує. Наявність вантажівок дозволяє надавати послуги з доставки сировини від постачальників.

Телескопічний навантажувач Claas
Телескопічний навантажувач Claas

Що ж, як виробляють цукор ми дізнались, тепер час перевірити, як же вирощують сировину для нього. Отож, відправляємось далі.

Угроїдський цукровий завод

З директором «Угроїдського цукрового заводу» Андрієм Голубом ми зустрілися в центральному офісі агрофірми. На поля ми не встигли потрапити, адже світловий день все коротше і ми просто не встигли до заходу сонця.

«Бурякова» любов наших агроекспедиторів :)
«Бурякова» романтика наших агроекспедиторів :)

Господарство створене у 2010 році, а поля розташовані у Лебединському районі в с. Олександрівка. Всі буряки підприємство здає в Жовтневий цукровий комбінат, який знаходиться в 70 км від полів агрофірми. Перевозкою буряку займається комбінат, надаючи бензин і машини для транспортування.

У техпарку господарства із самохідної техніки наявні:

Трактори МТЗ 225
Трактор John Deer 8295
Обприскувач Hardi 2200

«Комбайни усі винаймаємо. Але мрію про купівлю Ropa Tiger. Ще не вистачає сівалки типу Кinze для просапних культур», — ділиться планами Андрій Голуб.

Андрій Голуб, директор ТОВ «Угроїдськоий цукровий завод»
Андрій Голуб, директор ТОВ «Угроїдськоий цукровий завод»

Грунтообробна та посівна техніка:

Культиватор Farmet
Сівалка Kverneland Monopill SE
Оборотний плуг Kverneland

Також є розкидач добрив Kverneland, що агрегатується до тракторів МТЗ. Автопарк складають два КамАЗи.

«Землі у господарства 1229 га. Займаємося вирощуванням сої та кукурудзи, а у цьому році вирощуємо ще й цукровий буряк на площі 925 га. Решту займає соя», — розповідає Андрій Голуб.

За його словами, дуже важливою у процесі вирощування буряку є глибока оранка 30-32 см з осені і закриття вологи весною, для якої використовували зубову борону.  

Посів проводили з 15.04 по 29.04 культиватором Farmet, до якого була під’єднана сівалка Monopill SE, агрегатованим до трактору John Deere. Норма  висіву склала 1,3 п. о.

«На початку весни, після посіву цукрових буряків майже не було опадів протягом трьох тижнів, далі погода була більш-менш нормальною», — згадує аграрій.

Показники по урожайності у господарстві на даний момент складають 4,5 т/га, з цукристістю 16,7%-17%.

Розпитавши трохи про секрети вирощування цукрового буряку, прощаємося з паном директором.

Таким був день АгроЕкспедиції в Сумській області. Вже сьогодні ми відправляємось далі — на Полтавщину, і нас не зупинить ані сніг, ані дощ, ані холод. А цукор таки дуже смачний і солодкий, не дарма стільки людей так важко працюють, щоб підсолодити наше життя у таку негоду.

Візьми з собою:)
Цукровий буряк — візьми з собою:)Радимо почитати