АгроЕкспедиція. Цукровий буряк 2017

АгроЕкспедиція Цукровий буряк-2017. День 3. Тернопільська область. Дзвін і Агропродсервіс

26 Жовтня 2017 198

Прибирання буряку на Тернопільщині
Прибирання буряку на Тернопільщині
Traktorist.ua

Наша АгроЕкспедиція вже подолала половину свого шляху. У минулому блозі ми говорили, що завітали на Тернопільщину, тож і третій день ми повністю присвятимо їй. Незмінною компанією друзів Bayer, KWS, Бізон-тех, Credit Agricole Bank та PEUGEOT CITROЁN UKRAINE ми рухаємося далі, тим більше, що дощову погоду, нарешті змінила сонячна.

ПП «Дзвін»

Першим на нашому шляху стало підприємство «Дзвін». Нас зустрів його директор і власник Василь Градовий. Він розповів нам, що підприємство обробляє 10 тис. га землі, де вирощує озиму пшеницю (2470 га), озимий ріпак (785 га), горох (106 га), люцерну (100га), сою (920 га), соняшник (1400 га), кукурудзу на зерно (1574 га) і цукровий буряк (1131 га).

ПП «Дзвін»

Разом з тим «Дзвін» займається і тваринництвом. Його ферма нараховує 650 голів великої рогатої худоби та 2200 свиней.

Цукровий буряк на підприємстві

Аграрій розповідає, що цукровий буряк підприємство вирощує скільки він себе знає. Але бідкається, що ціна на цукор дуже низька, через це витрати на посів та догляд за буряком можуть перевищити прибуток.

«Ціна на цукор вона завжди має таку криву – то йде догори, то йде донизу. То зараз ми саме внизу сидимо. І якщо ми не будемо рахувати собівартість, а вона складається і із диз. пального, і із засобів захисту, і із насіння, і от якщо собівартість буде вища за реалізаційну ціну, то наш бізнес не буде мати сенсу», – говорить директор.

Василь Градовий, директор і власник ПП «Дзвін»
Василь Градовий, директор і власник ПП «Дзвін»

На полі, на яке ми приїхали згодом, цукровий буряк займає 112 га площі. Тут посіяний гібрид Бенефіта КВС. На сусідніх полях засіяли нові гібриди Віорика КВС, Любомира КВС і Клеопатра КВС.

«Відразу розкажу нашу технологію – оранка, внесення аміачної води 6 ц/га, цього року ми дали 2 ц хлористого калію, 125 кг амофосу восени, вирівняли площу, навесні вносимо 2 ц нітромофоски 8:20:30, закриваємо вологу, передпосівний Європахом і посів сівалкою Монопіл, Моносем», – розповідає головний агроном Іван Дрипка.

Іван Дрипка, головний агроном ПП «Дзвін»
Іван Дрипка, головний агроном ПП «Дзвін»

Оранку ж проводили трактором John Deere 9520 та культиватором Maschio Gaspardo. Сівалки працювали в полях з 4 квітня. Попередником була озима пшениця.

Для захисту провели першу гербіцидну обробку відразу після посіву. Внесли Дуал Голд 1,5л. Потім у фазі вилочки – Бетанал® Експерт 1,5 л/га і метамітроном (1 л/га). Через тиждень знову внесли Бетанал® Експерт 1 л/га і метамітрон, і ще через тиждень повторили внесення, збільшивши норму метамітрону до 1,4 л/га. Проводили обробку причіпним обприскувачем John Deere.

Holmer Terra Dos T3
Комбайн Holmer Terra Dos T3 за роботою

Зараз же залишилося викопати 250 га цукрового буряка. Урожайність в середньому складає 16,6 т/га, а цукристість – 18,2%.

«Для буряку цього року були дуже гарні умови. Тільки довгоносик заявив про себе, на нього потрібно буде звернути увагу. Зараз багато хто використовує дрони, але ти то зверху подивився, наче все гарно, листя зелене, та довгоносика ти не побачиш, хворобу, яка під листочком вже сидить, ти не побачиш. Якщо агроном буде ходити по полю – буде все добре», – говорить регіональний представник Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької області КВС-Україна Михайло Макух.

Михайло Макух, регіональний представник Тернопільської області КВС-Україна
Михайло Макух, регіональний представник Тернопільської області КВС-Україна 

Технопарк ПП «Дзвін»

Прогулявшись технопарком підприємства ми помітили багато нової техніки далекого зарубіжжя та старої заводу «Ростсільмаш», а також українського заводу ХТЗ.

Зокрема, ми побачили такі трактори:

John Deere 9520
Т150

Підприємство «Дзвін» має 3 самохідних бурякозбиральних комбайни-«велетні»:

Holmer Terra Dos T3
Ropa euro-Tiger V8-4
Vervaet Beet Eater 625

Агрегати:

культиватор Maschio Gaspardo
сівалка Kverneland Monopill
сівалка Monosem
пневматична сівалка John Deere 1910

Звісно, підприємство має набагато більший парк техніки, але нас цікавили лише машини та агрегати, які призначені для роботи з землею та вирощування буряка.

На підприємстві «Дзвін» нас дуже тепло прийняли – як погода, так і люди. Але маємо рухатися далі.

«Агропродсервіс»

А далі на нашому шляху село Настасів, де функціонує підприємство «Агропродсервіс». З директором компанії Андрієм Бараном зустрілися прямо в полі, де він показав нам свої володіння. А їх не так вже й мало – 40 тис. га, з яких цукровий буряк займає 4,2 тис. га.

Бурякове поле «Агропродсервіс»
Бурякове поле «Агропродсервіс»

Попередником буряку була озима пшениця, наступного року планують сіяти після сої. Обробіток ґрунту, говорить аграрій, традиційний для цього регіону. Тобто восени проводять лущення стерні, після чого глибока оранка. Тоді ж проводять і вирівнювання, а навесні запускають передпосівний культиватор Lemken Kompaktor. Сіють же посівним комплексом Lemken Compact-Solitair.

Щодо удобрення, то тут восени вносили калій 2,5-3 ц/га, діамофос 2-3 ц/га, аміачну воду — 500-600 л/га. Весною перед посівом діамофос близько 2-3 ц/га. Азот 150-170 кг/га, калій — близько 220 кг/га, фосфор 160-180 кг/га. Для захисту використовували бетанальну групу.

Прибирати буряк почали у кінці першої декади вересня. Перші показники урожайності становили 65 т/га, цукристість у середньому – 18%. На полях, де зараз іде прибирання буряку, урожайність – 75-80 т/га, цукристість – майже 19%. Прибирають буряк потужними самохідними комбайнами Holmer Terra Dos T3.

Цікавинкою підприємства є ділянки, на яких висівають демо-посіви. І вже 3-ій рік по кукурудзі і 2-ий по буряку проводять чемпіонат серед компаній.

«Ми започаткували  ці чемпіонати, щоб усі компанії одночасно  на одному полі, на одних погодних умовах замгалися, щоб можна було побачити  і порівняти той чи інший гібрид кукурудзи чи буряка. Минулого року ми це перенесли на демо-поля. Тобто в один день ми висіяли 64 гібриди. І плануємо 7 листопада провести збирання 50 гібридів кукурудзи, а решта – цукрового буряку.  І визначимо  переможця по урожайності, по цукристості, виході цукру з одного га», – розповідає директор підприємства.

Андрій Баран, директор компанії «Агропродсервіс»
Андрій Баран, директор компанії «Агропродсервіс»

На жаль, ми не змогли відвідати технопарк підприємства, щоб роздивитися всю техніку і показати вам. Скажемо лише, що він представлений в основному марками John Deere, Fendt, Case IH, Pottinger, Lemken, Great Plains, Horsh.

На цьому наше знайомство з Тернопільщиною завершене, далі нас чекає Хмельниччина. До зустрічі!

 АгроЕкспедиція Цукровий буряк-2017Радимо почитати