Статті

АгроЕкспедиція Кукурудза 2017. День 5. Кіровоградська область

7 Жовтня 2017 163

АгроЕкспедиція посеред полів кукурудзи на Кіровоградщині
АгроЕкспедиція посеред полів кукурудзи на Кіровоградщині
Traktorist.ua

Все коли не будь закінчується. От і подорож другого екіпажу АгроЕкспедиції «Кукурудза 2017» добігає свого завершення. Фінал нашого «кукурудзяного кроп-туру» зустрічаємо на Кіровоградщині, яку цього року можна називати Пустельщиною чи Сахарщиною через брак опадів та засушливий клімат.

Компанію нам склали експерти з компаній Bayer, «Бізон-Тех», «Лімагрейн Україна», Credit Agrikol Bank та PEUGEOT CITROЁN UKRAINE.

Шлях до першого підприємства пролягала через пересічену місцевість, по грунтовим дорогам, через байраки та купини. Але агроекспомобіль Peugeot Traveller такий маршрут злякати не міг, тому ми без проблем дісталися контори «Санті», а потім і до другого підприємства — «Шанс».

Санті

На першому підприємстві на агроекспедиторів чекали з особливим трепетом, адже співвласник «Санті» Микола Байбарак є справжнім фанатом проекту «АгроЕкспедиція», і, дізнавшись що ми приїдемо, цілий тиждень готувався до нашої зустрічі. І не дарма — візит до сімейного господарства, що сховалося серед безкраїх степів Кіровоградщини нам запам’ятався на довго!

Микола Байбарак, співвласник «Санті»
Микола Байбарак, співвласник «Санті»

Підприємством, яке назване на честь чайної долини, окрім Миколи Байбарака керують його тесть Василь Супрун, який і заснував «Санті», та шурин Костянтин Супрун. Аграрії приймають активну участь в житті фермерської спільноти району та є членами Аграрної самооборони.

Всі 2 тис. га зембанку обробляють по мінімальній технології. Мотивують це бажанням зберегти якомога більше вологи в таких засушливих умовах. Кілька років тому спробували no-till, але отримавши на 10% нижчу урожайність, перейшли на «мінімалку».

Микола БАйбарак проводить екскурсію базою підприємства
Микола Байбарак проводить екскурсію базою підприємства

«У нас є кілька плугів, але вони вже давно стоять в павутинні», — розповідає нам Микола Байбарак під час екскурсії базою підприємства.

На полях «Санті» вирощують озимі пшеницю, ячмінь та ріпак, кукурудзу та соняшник. Елеватора не мають, тому зберігають весь врожай у напільних складах. Також мають власну хлібопекарню, олійницю та млин.

Щодо парку техніки, то керівництво «Санті» — фанати John Deere. Микола Байбарак цитує засновника компанії, який обіцяв, що клеймо з оленем буде стояти тільки я якісній техніці. Є в парку техніки і інші бренди, але їх — меншість.

Модельки John Deere в кабінеті Миколи Байбарака
Модельки John Deere в кабінеті Миколи Байбарака

Тракторний парк має такий вигляд:

 • John Deere JD 8260 R
 • John Deere 7530
 • John Deere 9300
 • МТЗ

Білоруський трактор тут лишили через прохання Василя Супруна, оскільки тому американська техніка не цікава — не потрібно регулярно їздити за запчастина та щось ремонтувати, з усім справляються сервісники.

Із комбайнів «Санті» має такі моделі:

 • John Deere VTS 9560
 • John Deere S660i (2 шт.)
 • John Deere W 650

Кожен з них вже відпрацював по 1 тис.мотогодин. А свого часу на John Deere S660i було поставлено рекорд підприємства — за добу зібрано 137 га соняшника.

Грунтообробна та посівна техніка:

 • Культиватор John Deere 960
 • Глиборозпушувач DMI Ecolo-Tiger
 • Сівалка Semeato TDN 6420
 • Сівалка John Deere CCS2126

Останньою Микола Байбарак задоволений, але планує до наступного сезону встановити диски Pro Max від John Deere для можливості кращої сівби соняшнику та кукурудзи.


На бразильській Semeato TDN 6420, до речі, вдалося покататися і АгроЕкспедиторам. Ну, точніше, хтось ковтав пилюку на сівалці, а хтось керував процесом із кабіни John Deere JD 8260 R :)


А от самохідний обприскувач на підприємстві — Berthoud Boxer 3000. Його роботую тут задоволені, але для повної колекції також планують згодом замінити на зелено-жовту «самохідку» з оленем на капоті.

Berthoud_Boxer_3000

Технологія вирощування Кукурудзи в «Санті»

На полі, яке ми відвідали, було посіяно гібрид  Адевей селекції Limagrain.

«У нас були дискусії щодо вибору ФАО: сіяти у нашій зоні високе чи трохи менше. В результаті дійшли до середнього, ФАО 290. Конкретно це гібрид Адевей, або, як кажуть менеджери «Лімагрейн Україна», королева кукурудзи. Він має початки з 16 рядами по 42 зерна у кожному. Вологовіддача у гібрида також середня. На даний час він нас цілком влаштовує у цій кліматичній зоні», — пояснює вибір гібрида Микола Байбарак.

АгроЕкспедиція на полі «Санті»

Попередником на цьому полі був соняшник. Через застосування мінімальної технології обробітку грунту, пожнивні рештки попередника ще можна побачити на полі між рядами кукурудзи..

«Намагаємось застосовувати мінімальний обробіток. Тут працював DMI Ecolo Tiger 530 на глибину 32 см. Навесні провели культивацію 12-метровим культиватором John Deere 960», — розповідає співвласник Костянтин Супрун, який відповідає за агротехнічні заходи.

Костянтин Супрун, співвласник «Санті»

Сівба проводилась з густотою 50 тис. насінин/га та міжряддям 70 см сівалкою John Deere 2126 CCS.

Добрива під кукурудзу в «Санті» вносять переважно по листку. Тут Костянтин Супрун спирається на власний досвід, оскільки за весь час проводив безліч експериментів із добривами. По листку працюють добривами Ярило Активний Старт, Ярило Продуктивний Ріст, Браман біоцинк, Браман мультикомплекс та Powerfol.

Проти бур’янів обов’язково застосовують гербіциди. У цьому сезоні вносили МайсТер 1 л/га. А от інсектицидні та фунгіцидні обробки у господарстві не проводились. Кажуть, що більшості проблем з хворобами та шкідниками вдається уникнути завдяки суворому дотриманню сівозміни.

Микола Байбарак (зліва) та Костянтин Супрун
Микола Байбарак (зліва) та Костянтин Супрун

Після ще однієї цікавої екскурсії — відвідин їдальні, ситі та задоволені, прощаємося з гостинними господарями. Далі наш маршрут лежить у напрямку Кропивницького, у передмісті якого розмістилися землі наступного підприємства.

Кукурудзяна калліграфія
Кукурудзяна калліграфія

Шанс

Друге господарство також є свого роду сімейною фермою. Керує «Шансом» ціла династія: сини Андрій та Сергій Таровики, батько Петро Сергійович та мати Олена Андріївна, яка займається бухгалтерським обліком господарства. Цікава й дата заснування підприємства — 02.02.2002.

Співвласник «Шансу» Сергій Таровик
Співвласник «Шансу» Сергій Таровик

В обробітку у «Шансу» знаходиться 1370 га. Вирощують озимі кукурудзу, ячмінь та ріпак, а також кукурудзу та соняшник. У перші роки роботи головний акцент робили на сою, проте через 5 років почалося засилля павутинного кліща. На боротьбу з цим шкідником тепер витрачають великі кошти. Соняшник тривалий час не сіяли, але потім вирішили працювати за сівозміною кукурудза-соняшник-соя. Пшеницю не сіяли близько чотирьох років, проте цьогоріч знову ввели до сівозміни.

Мають підлогові склади на 5 тис. га та сушарку Sukup потужністю 250 т/доб.

На базі «Шансу»
На базі «Шансу»

«У нас небагато робітників, небагато техніки, але все дуже продуктивно, все стисло. Площа нашої виробничої бази усього 1 га, на ній розміщено усі склади, переробка сої, вагові та очисні споруди, сушарка, офіс. Все розташовано пунктуально та правильно, тому й працює дуже ефективно. Ми маємо нову продуктивну техніку і працюємо спокійно», — розповідає про господарство Сергій Таровик.

Починаючи з 2004 р. тут працюють за технологією no-till, тому грунтообробної техніки тут зовсім не має.

Тракторний парк «Шансу» складається з таких моделей:

 • John Deere (на 150 к.с.)
 • Massey Ferguson 8160
 • МТЗ 892
  МТЗ 892 та обприскувач Boguslav
  МТЗ 892 та обприскувач Boguslav

А от комбайн у підприємстві всього один — New Holland 8080, але його цілком вистачає для власних потреб.

Із сівалок тут використовують Great Plains CPH 1510 (4,5 м) та Kinze Interplant 3000. Great Plains придбали ще під час переходу на no-till, а от «кінза» з’явилася зовсім нещодавно. Останню на підприємстві самостійно переробили на пневматичну.

Також у підприємстві є телескопічний навантажувач JCB 531-70, причепний обприскувач Boguslav та прес-підбирач Simpa PK4010 Kostka.

Технологія вирощування кукурудзи в «Шансі»

Кукурудзу у підприємстві вирощують на 550 га. Поля, на які ми поїхали, розташовані одразу через дорогу від бази підприємства. Зупинилися між двома полями, одне з яких засіяне товарною кукурудзою, а інше — демо-ділянка. Але оскільки усі демо-ділянки Андрій Таровик закладає для власних потреб, тут немає ніяких табличок з назвами компаній. Та й технологія всюди застосовується однакова.

Посеред кукурудзи в полі «Шансу»
Посеред кукурудзи в полі «Шансу»

Господарство працює за технологією no-till, і ми переконалися, що користь від неї таки є: у землі майже немає тріщин, незважаючи на мізерну сезонну кількість опадів, усього 140 мм.

Посів проводився 2 травня сівалкою Kinze 3000 з нормою висіву 72 тис. насінин/га. Сіяли гібрид P9175 ФАО 330 компанії DuPont Pioneer. На сусідньому демо-полі висіяно гібриди DuPont Pioneer ПР38Н86, а також Monsanto ДКС 4590, 4014, 3511, 4185.

Наприкінці зими вносили КАС-32 у нормі 200 кг/га, під посів вносили діамофоску 100 кг/га. Також застосовували мікроелементи Інтермаг-Моно-Цинк 1 л/га та Інтермаг-Кукурудза 2 л/га. Перша гербіцидна обробка проводилась гліфосатом 2 л/га, друга — гербіцидом МайсТер Пауер 1,3 л/га. Другу гербіцидну обробку об’єднали з внесенням інсектициду на основі імідаклоприду та лямбда-цигалотрину у нормі 150 г/га.

Кукурудза на заході сонця
Кукурудза на заході сонця

Ось і все, інспекція на останньому підприємстві цієї експедиції дійшла свого завершення! Ми попрощалися з панами Таровиками, та вирушили по домівках, щоб якомога швидше підготувати блоги!

До нових зустрічей у полях. Зовсім скоро на нас чекає цукровий буряк!