АгроЕкспедиція. Кукурудза 2017

АгроЕкспедиція Кукурудза 2017. День 3. Сумська область

4 Жовтня 2017 162

АгроЕкспедиція «Кукурудза 2017» заїхала до Сумщини
АгроЕкспедиція «Кукурудза 2017» заїхала до Сумщини
Traktorist.ua

АгроЕкспедиція дійшла свого екватору і ми вирішили, що одного екіпажу нам замало, тому в Сумській області стартував другий агроекспомобіль! Ми відвідали Великописарівський район, де проінспектували парки техніки підприємств ТОВ «Мрія» та ФГ «Світанок».

Компанію нам склали надійні партнери з компаній  Bayer, «Бізон-Тех», Limagrain, Credit Agricole Bank та PEUGEOT CITROЁN UKRAINE. Подорожували на економічному та невибагливому Peugeot Traveller.

Мрія

База підприємства «Мрія» зустріла нас квітучими клумбами перед конторою та багатим парком сільгосптехніки. За словами директора Миколи Бантова, господарство обробляє понад 2 тис. га, на яких намагаються дотримуватися доволі різноманітної сівозміни. Тут вирощують кукурудзу, озиму та яру пшеницю, соняшник, гречку, сою, просо та голозернистий ячмінь.

Директор Микола Бантов
Директор Микола Бантов

Урожай зберігають у підлогових складах потужністю 6 тис. т., а також будують елеватор на 10 тис. т. Тваринництва у «Мрії» не тримають, а от переробка є, та ще й яка! Крупорушка, олійниця і пекарня, які дозволяють виробляти продукцію під однойменною маркою, яку потім поставляють у Харків.

Технічний парк підприємства доволі різноманітний та багатий, як для такого відносно невеликого господарства. За словами директора, з такою кількістю техніки можна працювати і на 5 тис. га.

Тракторний парк підприємства складають здебільшого імпортні трактори:

У вискотехнологічності та якості зборки техніки New Holland Микола Бантов переконався особисто.

«Я побував на заводі New Holland у Бельгії та побачив, наскільки там все високотехнологічно, на відміну від деяких інших підприємств виробників європейської техніки, які мені довелося відвідати», — говорить директор підприємства.

Щодо комбайнів, то тут віддають перевагу продукції Claas. В кабінеті директора стоїть модель Claas Lexion 770, про який мріє Микола Бантов. Але поки що парк комбайнів складають такі моделі:

 • Claas Lexion 480
 • Claas Lexion 670
 • Claas Lexion 480

Для прибирання кукурудзи використовують жатку виробництва Capello.

Ґрунтообробна та посівна техніка представлена наступними моделями:

На сьогодні на підприємстві оранка майже не використовується, оскільки тут намагаються максимально зберігати вологу. Але раніше, як і у випадку з тракторами, Микола Бантов відвідав завод Lemken, де побачив, як кожен корпус плугу вручну шліфують, доводячи до 12 рівня гладкості. Це справило враження на аграрія і він придбав Lemken Euro Diamant 10. 

Із обприскувачів тут є: 

Case IH Patriot 3330 
Case IH Patriot 3330

Останній використовують для десикації сої та соняшника, яку на підприємстві обов’язково роблять кожного року. 

Технологія вирощування кукурудзи в «Мрії» 

На полі, яке ми відвідали, посіяно гібрид Monsanto ДКС 4590ФАО360. Попередником виступала озима пшениця. Під час її збирання відразу вносили 50 кг/га аміачної селітри й біодеструктор стерні, після чого проводилося глибоке розпушення на глибину 40 см. Також внесли по 100 кг/га діючої речовини фосфору та калію й 120 кг/га безводного аміаку. Далі на полі проводився посів сидерату — гірчиці. Навесні ґрунт готували до посіву кукурудзи культиватором Farmet Kompaktomat K600. 

Посів проводився сівалкою Kverneland Optima HD в останній декаді квітня з нормою висіву 80 тис. га. Одночасно з посівом вносили добриво NPK 16:16:16. 

ЗЗР вносилися обприскувачем Case IH Patriot 3330. Спочатку давали післясходові гербіциди, а потім проводилась і фунгіцидно-інсектицидна обробка баковою сумішшю. 

«Висота обприскування становить близько 1,4 м, тому в більш пізні строки зайти в кукурудзу ми не можемо. З цієї ж причини проводили лише одну обробку. Та мені здається, що слід було щонайменше провести дві. Бачу, що є пошкодження стебловим метеликом», — зізнається Микола Бантов.

Покинувши поле, ми зайшли на екскурсію до пекарні, де нас пригостили смаколиками власного виробництва. Але вже був час вирушати на наступне підприємство,  тож ми, подякувавши Миколі Бантову за гостинність та цікаву розмову, поїхали далі. 

Світанок 

База другого підприємства знаходиться в райцентрі Велика Писарівка. «Світанок» обробляє понад 3,5 тис. га та дотримується технології no-till. Його практикують вже більше 10 років і вважають головною запорукою успіху, оскільки ця система дозволяє зберегти вологу в ґрунті, та й на ПММ допомагає економити. 

«Під час оранки потрібно, щоб на краю поля стояв бензовоз і сервісники усіх фірм-виробників техніки. А за рахунок no-till ми економимо засоби, котрі можемо витратити на добрива, ЗЗР тощо. Також економимо на тому, що практикуємо диференційоване внесення добрив сівалками, а в майбутньому плануємо вводити диференційовану роботу обприскувачів», — розповів головний агроном Владислав Кривченко.

Головний агроном Владислав Кривченко
Головний агроном Владислав Кривченко

Підприємство було засноване в 1991 р. і починало з 5 га. На сьогодні тут вирощують озимі ріпак та пшеницю, кукурудзу, соняшник та сою. Урожай зберігають в напільних складах на 15 тис. та, а також будують елеватор на 12 тис. т та мають сушарку Meyer. Як і в минулому господарстві, тут є пекарня та власний млин. Хоча печиво тут не випікають, зате виробляють смачний хліб, який розвозять по найближчим селам та до Охтирки.

Технічний парк підприємства відповідає філософії роботи «по нулю» — тут немає ґрунтообробної техніки. Ще одна цікавинка — в самохідній техніці тут віддають перевагу продукції John Deere, а в посівній — Horsch.

АгроЕкспедитори біля Horsch Maestro
АгроЕкспедитори біля Horsch Maestro

Тракторний парк «Світанку» виглядає наступним чином:

 • John Deere S8 (гусеничний)
 • John Deere R8310 (3 шт.)
 • John Deere 4730 (2 шт.)
 • ХТЗ
 • МТЗ
 • ЛТЗ Т-40

Трактор ЛТЗ Т-40 

Останній є, фактично, музейним експонатом і Владислав Кривченко не береться називати його точний вік, але машина знаходиться на ходу і використовується, як робоча конячка.

Парк сівалок повністю «заточено» під no-till:

 • Horsch Maestro 24.70 SW
 • Horsch Pronto 12
 • Horsch ATD 1125
 • Horsch Sprinter
 • Horsch Avatar

Horsch Avatar 

Ви спитаєте: «Що-що? Що за Horsch Avatar?». Це — нова експериментальна сівалка, яку минулої осені привезли у «Світанок» на випробовування. Головний агроном говорить, що минулого тижня для спостереження за ходом випробувань до «Світанку» особисто завітав власник компанії Horsch сам Міхаель Хорш! Сівалку розроблено спеціально для no-till — тож, за словами Владислава Кривченка, вона надійно «тримає» глибину посіву та добре прикотує насіння.

Читати за темою: Horsch тестує нову сівалку Avatar у господарстві на Сумщині

Для прибирання урожаю використовують такі комбайни:

 • John Deere S680i (2 шт.)
 • John Deere  S670 (1 шт.)

За кермо John Deere S680i вдалося сісти і членам нашої команди. Комбайн саме займався прибиранням сої. Урожай завантажували в причеп «Заводу Кобзаренка».


Для кукурудзи ж використовується жатка Geringhoff Horizon Star II.

Окрім цього, на підприємстві є кілька навантажувачів Manitou, а автопарк складають вантажівки КамАЗ, ЗИЛ та Урал. Останній, за словами Владислава Кривченка, допомагає вивозити урожай, не дивлячись на бруд та ями.

Технологія вирощування кукурудзи в «Світанку»

Попередником кукурудзи в більшості випадків тут виступає соя, адже на підприємстві дотримуються американського варіанту двопільної сівозміни.

Інспектовані нами поля сіяли наприкінці квітня. За словами головного агронома, на посів однієї культури йде 3-4 дні. Посів проводили сівалкою Horsch Maestro 24.70 SW із нормою висіву 75-76 тис./га. Використовували гібриди Monsanto ДКС 4590, 4490, 4408.

У господарстві переобладнали сівалку Horsch ATD 1125, і тепер диференційовано вносять добрива з допомогою цього агрегату. Під кукурудзу з осені в одне проходження вносять калій, амофос, гранульовану сірку й сульфат цинку. Навесні разом із посівом вносять селітру.

Із гербіцидів вносили МайсТер® 150 г/га+БіоПауер 1,25 л/га. Інсектицидна обробка проводилася двічі.

АгроЕкспедиція разом із Владиславом Кривченко
АгроЕкспедиція разом із Владиславом Кривченко

Збирання кукурудзи у господарстві планують почати приблизно за два тижні, на початку жовтня.

Що ж, бувай, гостинна Сумщино! Приймай нас родюча Полтавщина! Саме її другий екіпаж відвідав наступного дня, але про це читайте в наступному блозі.Радимо почитати