Статті

Щоденник Тракториста: Claas-не збирання кукурудзи та сої в «Урожаї». День 2

30 Жовтня 2019 875

Комбайн Claas Lexion 570 на збиранні сої
Комбайн Claas Lexion 570 на збиранні сої
Traktorist.ua

Другий день на полях господарства «НВФ «Урожай» я розпочав із обмолоту кукурудзи, а завершив його на збиранні сої.

Інформацією, яку отримав у працівників виробничого підрозділу «Звенигородський», ділюся у цьому випуску «Щоденника Тракториста». Постараюся, щоб розповідь була не тільки цікавою, а й, як завжди, корисною:)

Читати по темі: Щоденник Тракториста: Claas-не збирання соняшнику в «Урожаї». День 1

Обмолот кукурудзи трьома комбайнами Claas

Близько 9:00 я разом із агрономом підрозділу «Звенигородський» Іваном Лелекою вже був на полі кукурудзи, де на 102 га тільки розпочався її обмолот. 

Комбайни Claas на збиранні кукурудзи

На збиранні врожаю задіяли відразу три комбайни Claas із 8-рядними жатками різних виробників. Так, орендовані комбайни Lexion 580 та Lexion 570 були оснащені жатками з Geringhoff Mais Star* SC та MacDon відповідно, а комбайн із машинно-тракторної філії «Урожаю» Lexion 580 працював з оригінальною жаткою Conspeed 8-70 FC.

Сівбу на цьому полі проводили 11 квітня після основного обробітку — глибокого рихлення. Висівали гібрид ДКС-3969 (ФАО 310) пневматичною 8-рядною сівалкою Challenger.

Іван Лелека, агроном ВП «Звенигородський»

«Система підживлення тут органічно-мінеральна — в жовтні під основний обробіток вносили курячий послід у нормі 5 т/га, потім, приблизно через тиждень, провели культивацію трактором Fendt та «влили» 300 кг/га аміачної води. Як показує практика, внесення курячого компосту сприяє збагаченню ґрунту поживними речовинами, з'являється більше ґрунтових червів, що в рази покращує його структуру», — розповів про технологію агроном Іван Лелека.

Через цьогорічні аномальні погодні умови обмолот кукурудзи на підприємстві розпочали вже на початку вересня. Культура на той період досягла вологості 16-16,5%, що дозволило без проблем проводити її збирання.

Кукурудза на полях «НВФ «Урожай»

«На період росту рослини випало достатньо опадів, що для її розвитку цілком вистачило, але починаючи з першої декади липня та до вересня дощів майже не було. Це негативно позначилося на врожайності, зерно не налилося й не набрало потрібної маси. Сьогодні збираємо з середньою врожайністю 95 ц/га», — ділиться агроном.

Обираючи між трьома машинами, яку випробувати в роботі, знову ж, як і першого дня, зупиняюся на найпотужнішій, тому сідаю в кабіну Claas Lexion 580 до комбайнера Валерія Багача — і за роботу.

Валерій Багач, комбайнер «НВФ «Урожай»

У сільському господарстві Валерій з 1986 р., тобто його стаж становить 33 роки. Свій робочий шлях розпочинав із гусеничного трактора ХТЗ Т-74 та за період роботи, як розповідає комбайнер, відпрацював на всіх радянських тракторах.

Першим комбайном, за кермо якого сів, був СК-5 «Нива». В «Урожаї» механізатором Валерій працює вже 5-й рік (із невеликою перервою): здебільшого керує трактором Fendt, а в жнива пересідає на комбайн Lexion 580.

Claas Lexion 580 на збиранні кукурудзи

Цей комбайн за 10 років роботи у полях напрацював вже понад 7 тис. мотогодин, але, попри досить солідний наробіток, ще має «порох у порохівницях» і з поставленими завданнями повністю справляється.

Щодо основних технічних характеристик та особливостей комбайна, то модель Lexion 580 — гібридна (барабанно-роторна) машина, оснащена V-подібним 8-циліндровим 492-сильним двигуном об’ємом 15928 см3 виробництва Mercedes-Benz. На моделі Lexion 580 встановлено гідравлічну трансмісію, кількість передач якої дорівнює трьом, що дозволяє машині рухатися з максимальною швидкістю 26,5 км/год. 

Бункер комбайна має об'єм 10500 л, а швидкість вивантаження становить 100 л/сек. Машину обладнано молотильним апаратом APS та роторним сепараторним пристроєм Roto Plus (сепарація зерна проводиться двома роторами довжиною 4200 мм та діаметром 445 мм). Ширина молотильного барабана комбайна становить 1700 мм, діаметр — 600 мм, частота обертання — в діапазоні 362-1050 об/хв.

Для очищення зернової маси задіюється Jet Stream, а для ще кращого перебігу процесу система очистки має шестилопатеву турбіну та решіточну конструкцію. Сумарна площа очистки — 5,1 м². 

Технічні характеристики та результати роботи Claas Lexion 580

Комбайн також оснащено бортовим комп'ютером Cebis, який дозволяє комбайнеру контролювати роботу машини та жатки і здійснювати їх налаштування з кабіни.

«Якщо порівнювати «клавішники» з «гібридами», то в перших принцип роботи наступний: пожинок, тобто маса, заходить через приймальний бітер і виходить на клавіші, далі сходить з похилої дошки на решета, на яких відбирається та видувається полова й солома, після чого зерно надходить у бункер. У «гібрида» майже той самий принцип, різниця тільки в тому, що відбувається ще й додатковий домолот за допомогою роторів», — розповідає про принцип роботи комбайнів Валерій Багач.

Комбайни Claas на збиранні кукурудзи із висоти пташинного польоту

Комбайн, як я згадував вище, працював з оригінальною 8-рядною жаткою Conspeed 8-70 FC. Механізатор відзначає, що, на його думку, жатка цієї серії є однією з найкращих на ринку України.

«Втрат, завдяки Conspeed, майже немає: дуже велика рідкість, що качан не потрапить у жатку та залишиться на полі. Ще одна особливість жатки у тому, що її можна скласти у транспортне положення та, відповідно, зручно перевозити. Інші жатки, які сьогодні працюють на полі, такої можливості не мають», — аргументує Валерій.

Обмолот кукурудзи з Валерієм проводили на швидкості 7,5-8 км/год. Як запевняє комбайнер, це, в нашому випадку, найоптимальніша швидкість, оскільки культура повністю дозріла.

Комбайнер виділив основні чинники, від яких залежить швидкість комбайна під час збирання кукурудзи: стиглість культури, маса й висота стебла. Тобто, якщо маса велика, стебло занадто високе, а культура не до кінця достигла, то швидкість може бути не більшою ніж 5 км/год, якщо швидше  — «рватиме» жатку та й втрати будуть «захмарними».

«Щоб зібрати максимальний врожай із мінімальними втратами, потрібно дотримуватися швидкості збирання у межах 7-8 км/год, а також оптимально завантажувати машину. За цих умов комбайн встигає перетрусити масу й вимолотити качани майже без втрат. Але якщо поїхати, наприклад, швидше за 10 км/год, то зрізана маса до кінця не перетрушуватиметься, значна частина врожаю буде на землі», — розповідає комбайнер.

Завантаженість комбайна під час нашого збирання була 70%, при цьому середня витрата пального становила 18-20 л/га.

Виватаження врожаю кукурудзи

Після завершення збирання кукурудзи на полі в планах — розкидати курячий послід 7 т/га, далі проводити оранку і вносити аміачну воду в кількості 300 кг/га та знову сіяти «царицю полів».

Збирання сої комбайном Claas Lexion 570

На завершення дня, на цей раз із провідним агрономом Олександром Бондарем, потрапляємо на збирання сої.

Урожай сої

На 41,2 га посіяно насінник сої північно-американської селекції сорту MS22. Посів проводили після оранки 29 квітня іспанською сівалкою Sola. Система удобрення мінеральна, під посів вносили 120 кг/га нітроамофоски та 300 літрів аміачної води.

Збирання сої на цьому полі розпочали 8 вересня за вологості 10,8-11,5%, обмолот культури проводили за допомогою найнятого комбайна Claas Lexion 570, обладнаного 9,2-метровою флексі-жаткою John Deere 630F.

Олександр Бондар, провідний агроном ВП «Звенигородський»

«Оскільки ми збираємо насінник, то необхідно, щоб оболонка сої не зазнавала пошкодження, тому й обрали комбайн фірми Claas, бо вважаю, що ці машини найменше травмують зерно», — аргументує вибір техніки Олександр Бондар.

Сою я збирав з Іваном Музиченком, який комбайнером працює вже більш ніж 20 років. Як розповідає Іван, вчився він на електрогазозварювальника, але після 6 років роботи за спеціальністю йому захотілося «романтики», тому й сів за кермо трактора ЮМЗ, а вже через певний час трактористові довірили комбайн John Deere 9500

«Комбайнером я став за добу. Одного дня директор викликав мене і запитує: «Іване, будеш робити на комбайні?». Я, не задумуючись, відповідаю: «Буду». Ось так на другий день вже сів за кермо John Deere, спочатку було важко, але вчився на власних помилках», — згадує механізатор.

Комбайн Claas 570 на збиранні сої

Пізніше працював ще й на машинах Fortschritt, а сьогодні сидить за кермом Claas Lexion 570.

Комбайн 2005 р. випуску, але, враховуючи, що його купили не новим і до цього він працював на полях Європи, то напрацювання становлять усього 2055 мотогодин, з яких в Україні — тільки 250.

Якщо ж говорити про технічні характеристики та особливості комбайна Lexion 570, то, вважаю, його сміливо можна назвати меншим братом Lexion 580, який був задіяний на кукурудзі — все майже ідентичне, тільки машина менш потужна. (Детальніше про технічні характеристики — в інфографіці).

Технічні характеристики та результати роботи Claas Lexion 570

Обмолот проводили на швидкості 2,7-3 км/год. Це пов’язано з тим, що зерно повністю дозріло, хоч стебло ще сире, а місцями навіть зелене.

«Зараз у нас втрати допустимі (менш ніж 3%), та якщо йти з більшою швидкістю, то комбайн буде надміру перевантажений, що не добре, але важливіше те, що втрати при цьому будуть вище допустимих. Комбайни люблять навантаження, але оптимальне — в межах 70%. Якщо ж машина недовантажена, тоді культура до кінця не вимолочується, відповідно, знову втрати збільшуються», — говорить Іван Музиченко.

Налаштування комбайна до роботи ми проводили разом із провідним агрономом Олександром Бондарем.

«Вітер» виставили найоптимальніший для збирання насінника сої — 1280. За словами агронома, краще нехай зерно буде трішки засмічене, але втрати та пошкодження будуть мізерними. Щодо обертів барабана, то, беручи до уваги, що стебло сирувате, виставили на 560 об/хв, решета стоять на 12,7 мм.

Іван Музиченко за кермом комбайна Claas Lexion 570

Як я вже згадував, комбайн обладнано жаткою виробництва John Deere. Комбайнер розповідає, що оригінальну продали, а на машину встановили жатку 630F. За словами Івана, жатка в роботі відмінна, зовсім не гірша за оригінальну, а інколи навіть краще справляється з роботою.

Середня врожайність під час збирання у нас становила 3,2-3,3 т/га. Якщо говорити про економічність машини, то в нашому випадку Lexion 570 «брав» трохи більше 20 л/га.

«Витрата пального висока, а все через те, що збираємо зі швидкістю до 3 км/год. Пам’ятаю, коли ходили 5-6 км/год, я рахував, що виходило 13,4 л/га. Все залежить від швидкості — що вона менша, то витрата «солярки» більша. Наприклад, за вчора я змолотив 20 га та витратив 520 л (26 л/га, — прим. ред.)», — ділиться зі мною розрахунками комбайнер.

Ближче до 20:00 на поле впала роса і швидкість збирання знизилася до 1 км/год, тому, заповнивши останній бункер, обмолот на сьогодні завершили.

Вивантаження урожаю насінника сої

Після збирання сої (залишилося 15% поля) в планах агронома — вносити компост, проводити дискування та, якщо погода не внесе свої корективи, сіяти озимий ячмінь.

Підсумок поїздки

Збиранням сої завершилися мої гостювання у виробничому підрозділі «Звенигородський». Думаю, хоч і невеликий, але все ж певний вклад у збирання врожаю я вніс.

Цього разу я був присутнім на двох технічних операціях, загалом у роботі було задіяно чотири доволі потужні машини Claas.

Сутінки із кабіни комбайна Claas

Про техніку скажу, що хоч комбайни відносно не нові, але, на мою думку, з роботою справлялися на всі 100% — зерно не дробили, втрати були допустимими, а що ще потрібно?

На завершення дякую директорові підприємства за теплий прийом, смачні частування, бажаю рясних дощів під осінню посівну та, що найважливіше — рекордних врожаїв.

© Ігор Мирончук, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати