Статті

Щоденник Тракториста: Claas-не збирання соняшнику в «Урожаї». День 1

4 Жовтня 2019 1 153

Комбайн Claas Lexion 560 на зборі соняшнику
Комбайн Claas Lexion 560 на зборі соняшнику
Traktorist.ua

Жнива — гаряча пора для аграрія. Кожен фермер добре знає, як важливо зібрати врожай вчасно та посіяти в оптимальні строки. Як цього досягають на Черкащині, я вирішив перевірити, завітавши в гості до підприємства ТОВ «НВФ «Урожай». Свій робочий тиждень розпочав у виробничому підрозділі «Звенигородський», де на той момент проводили збирання трьох культур: соняшнику, сої та «цариці полів» — кукурудзи. 

Хто читав останній випуск Щоденника Тракториста, пам’ятає, що  показати та перевірити роботу комбайнів на полях «Урожаю» мені завадив дощ, але я пообіцяв повернутися — I'll be back:) Цей час настав, тому гайда в поля.

Прапор України та Урожай МХП

Коротко про ВП «Звенигородський»

Виробничий підрозділ «Звенигородський» було засновано у 2006 р. шляхом об’єднання двох філій — Рижанівської та Звенигородської. Роботу розпочинали на 6 тис. га, та вже на сьогодні обробляють близько 10 тис. га орних земель. Підприємству довірили свої паї 3918 жителів із 14 населених пунктів Черкащини.

Зараз підрозділ має три відділки — Онопріївський, Шубиноставський і Рижанівський, а також три тракторні бригади. За роки роботи створено 128 робочих місць.

Дорогою до господарства

У Звенигородці мене зустрів директор виробничого підрозділу «Звенигородський» Віктор Марченко і ми, щоб не гаяти часу, відразу вирушили до господарства.

Віктор Марченко, директор виробничого підрозділу «Звенигородський»

Дорогою Віктор розповідає, що у 2003 р. закінчив Білоцерківський державний аграрний університет, отримавши спеціальність зооінженера. Свою трудову діяльність розпочав із посади головного зоотехніка на агрофірмі «Нива» (нині входить до структури ВП «Звенигородський»). Пізніше працював на Звенигородському сирному комбінаті, а починаючи з 2015 р. працює в «Урожаї», з лютого 2016 р. обіймає посаду директора виробничого підрозділу «Звенигородський».

«Основним своїм завданням завжди ставив, ставлю і буду ставити об’єднання в одне ціле агрономічної, інженерної та обліково-диспетчерської служби. Все залежить від того, як вони співпрацюють між собою, які відносини мають головні спеціалісти, рядові спеціалісти, від цього залежатиме результат, яким ми його плануємо й очікуємо», — ділиться зі мною директор.

Збирання соняшнику комбайнами Claas

Коли дісталися до виробничого підрозділу, мене «передали в руки» провідного агронома підрозділу Олександра Бондаря. Тоді, щоб не втрачати ані хвилини, ми відправляємося на поле соняшнику площею 94,9 га, на якому на той момент працювали два комбайни ClaasLexion 560, оснащений «рідною» жаткою SunSpeed 12-70, та найнятий Lexion 460 Evolution із жаткою Maizco GrandFlow, робоча ширина обох — 8,4 м.

Олександр Бондар, провідний агроном ВП «Звенигородський»

«Для збирання соняшнику ми залучаємо комбайни компанії Claas, тому що тільки машини цього виробника відразу йдуть із жатками для збирання даної культури. А також, як показали власні порівняння, різниця втрат між жатками Claas та інших виробників становить приблизно 1,5-2 ц/га», — говорить провідний агроном.

На даному полі посів проводили 5 квітня 8-рядною сівалкою Massey Ferguson, оснащеною системою точного землеробства від Precision Planting. Висівали гібрид «СИ Діамантіс» у кількості 4-5 шт. на погонний метр.

Як поділився зі мною спеціаліст, у ВП «Звенигородський» вже понад 6 років практикують внесення органіки під культури, а саме курячого посліду.

«Соняшник загалом добре реагує на органічні добрива, це може бути не тільки курячий послід, а й гній ВРХ. Внесення органіки підвищує урожайність на 20-25%. Спочатку вносили всього лише на 100-200 га, а під посіви 2020 р. у нас заплановано внести добрива на площу 7 тис. га», — розповідає Олександр Бондар.

Claas Lexion 560 під час збирання соняшнику

Збирання соняшнику в підрозділі розпочали 29 серпня. До того як ми прибули на поле, на ньому було зібрано вже близько 50 га. Молотити залишилося ще більш ніж 40 га, тому щодо того, що техніку в роботі я застану, жодного сумніву не виникало. Тим більше, що соняшник до цього був готовий, та й погода цього разу була на моєму боці;) Тому «не тягтиму кота за хвіст», а беруся за збирання соняшнику.

Оскільки модель комбайна Lexion 560 є більш потужною та продуктивною від Lexion 480 Evolution, вирішую, що саме цю машину й випробую в роботі.

Іван Пісковський, комбайнер «НВФ «Урожай»

Про особливості та налаштування Lexion 560 мені розповідав комбайнер «НВФ «Урожай» Іван Пісковський. Іван ще в дитинстві зрозумів, що хоче працювати на комбайні, коли вперше прийшов до свого тата-тракториста на роботу і проїхався на тракторі.

Після закінчення школи вступив до Городищенського ПТУ на спеціальність «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва». Завершивши навчання, пішов працювати в «Урожай». Спочатку його «робочим місцем» був трактор МТЗ-80, а пізніше пересів за кермо комбайна, на якому разом із татом працює в «Урожаї» третій сезон.

Claas Lexion 560 на полях Урожаю

Комбайн Claas Lexion 560, як розповідає комбайнер, оснащено 6-циліндровим 12,5-літровим двигуном Caterpillar потужністю 385 к.с. Машина має високопродуктивний молотильний апарат APS із барабаном-прискорювачем, та шестиклавішним 4,4 м соломотрясом загальною площею сепарації 9,85 м² і площею очистки 5,8 м².

Бункер комбайна становить 10500 літрів, швидкість вивантаження зерна — 100 л/сек. Щодо молотильного барабана, то його діаметр 600 мм і ширина 1700 мм відповідно, частота обертання — в межах 362-1050 об/хв.

Технічні характеристики та результати роботи комбайна Claas Lexion 560

«Lexion 560, на якому я працюю — потужна клавішно-барабанна машина 2008 р. із напрацюванням майже 13 тис. мотогодин. Комбайн на соняшнику працює бездоганно та й у налаштуванні простий, все регулюю автоматично з кабіни. Для збирання соняшнику клавішно-барабанні комбайни краще підходять, ніж роторні, адже в них обмолот зерна чистіший», — аналізує роботу комбайна Іван Пісковський.

Комбайнер додає, для того, щоб точно налаштувати машину, просто на терміналі Cebis вибирають культуру, яка збирається, відповідно у нас це соняшник. Після цього потрібно спостерігати комбайн у роботі. Якщо втрати вищі від допустимих (більше 3%), тоді вже в ручному режимі слід налаштувати машину під культуру.

Решета комбайна Claas Lexion 560

У нашому випадку комбайн було налаштовано наступним чином: оберти барабана виставлено на 380 об/хв, підбарабання — 24 мм, «вітер» у комбайні встановлено на 1200, верхнє решето — 10 мм, нижнє — 7 мм.

Комбайнер також відзначає роботу 12-рядної жатки SunSpeed 12-70. Розповідає, що одна з особливостей жаток для збирання соняшнику Claas у тому, що вони якісно виконують свою роботу навіть на високих швидкостях (до 12 км/год). Жатка зрізає тільки «шапки» соняшнику, що своєю чергою істотно економить пальне, оскільки через комбайн проходить тільки верхня частина рослини, тому й немає зайвого навантаження на машину.

Зернозбиральний комбайн Claas Lexion 560 на збиранні соняшнику

Наскільки мені відомо, базова вологість соняшнику для зберігання на елеваторах становить 8%, вологість культури під час нашого збирання була в середньому 7,5-8,5%, тож можу сказати, що збір врожаю проводиться своєчасно.

Збирання соняшнику проводили на середній швидкості 7-7,5 км/год, при цьому витрата пального становила 11 л/га. Щодо врожайності, то на даному полі вона близько 4 т/га. Щоб заповнити бункер, нам вистачило близько 20 хв роботи, вивантаження в бункер-перевантажувач тривало всього лиш 1 хв 56 сек. Максимально оператор за світловий день комбайном Claas Lexion 580 збирав 51 га соняшнику.

Працівники ВП «Звенигородський»

Подрібнення решток соняшнику бороною Lemken Rubin 9 в агрегатуванні з трактором Fendt 936 Vario

Одночасно із роботою комбайнів на зібраній частині поля проводилося подрібнення решток соняшнику. Цю операцію виконував трактор Fendt 936 Vario в агрегатуванні з дисковою бороною Lemken Rubin 9.

Fendt 936 Vario а агрегатуванні з Lemken Rubin 9 на лущенні залишків соняшнику

Для початку цікавлюся в провідного агронома Олександра Бондаря майбутньою долею поля, після чого сідаю в кабіну до тракториста і ми разом випробовуємо можливості трактора та борони на дискуванні.

«Відразу після збирання культури бороною Rubin проводиться подрібнення її решток, потім даємо 5-6 днів, щоб вони підсохли. Далі вносимо курячий послід, задисковуємо і проводимо глибоке рихлення на глибину 35-45 см. Наступний етап — додавання азотних та, якщо дозволить осінь, аміачних добрив, якщо ж ні — навесні обприскувачами будемо вносити КАС. Після всіх цих операцій планується посів кукурудзи», — ділиться планами Олександр.

Вадим Коваль, тракторист ВП «Звенигородський»

У кабіні трактора на мене чекав тракторист із 30-річним стажем — Вадим Коваль. Механізатор згадує, що права тракториста отримав після закінчення 10-го класу, потім за направленням військкомату вивчився ще й на шофера, далі, у 1990-му, після 2 років служби в армії сів за кермо трактора.

«Розпочинав кар’єру тракториста на Т-40, на якому 8 років розкидав корми на фермі. Потім 10 років орав, культивував і сіяв на Т-150. В «Урожаї» працюю вже 14-й рік, спочатку — на МТЗ-1221, та вже ось як шостий рік кермую Fendt», — згадує Вадим.

Технічні характеристики Трактора Fendt 936 Vario

Трактор Fendt 936 Vario має 7,755-літровий 6-ти циліндровий двигун максимальною потужністю 360 к.с. німецького виробництва фірми Deutz AG. Дана модель обладнана безступінчастою трансмісією Vario, яка дозволяє зменшити вібрації, та виключити ривки під час перемикання на наступну чи понижену передачу, що є доволі важливою складовою в роботі. Трактор може рухатися із максимальною швидкістю 60 км/год, це дозволяє використовувати його як на полі, так і у транспортних роботах.

Трактор Fendt 936 Vario

«Мій трактор 2007 року випуску та за цей час напрацював уже майже 14 тис. мотогодин і ще працюватиме без проблем щонайменше до 20 тис. Як тільки осінь розпочалась, ми з напарником працюємо на ньому цілодобово. Скоро розпочнемо оранку, глибоке рихлення — і це до самих морозів. Поки всю роботу не буде виконано — трактор постійно на важких роботах», — розповідає механізатор.

Вадим додає, що за 6 років роботи на тракторі серйозних поломок не було, все, що робили з напарником, це після кожних 250 мотогодин замінювали мастило та фільтри — і вперед у поля.

Технічні характеристики та результати роботи борони Lemken Rubin 9

Якщо говорити про дискову борону Lemken Rubin 9, то вона має робочу ширину 6 м та працює з тракторами, починаючи від 210 к.с. Агрегат оснащено двома рядами зубчастих напівсферичних дисків (48 шт.) діаметром 610 мм, котрі розміщені в шаховому порядку на відстані 12,5 см. Глибина обробітку від 3 до 15 см, оптимальна швидкість роботи — 12-15 км/год. Вага борони становить 3820 кг.

Тракторист зазначає, що майже всі операції з обробітку ґрунту проводить по вертикалі поля. Це робиться для того, щоб був якіснішим обробіток, агрегати менше забивалися, а рештки інтенсивніше перемелювалися. Тому за допомогою системи точного землеробства, якою обладнано трактор, задаємо вертикаль поля і розпочинаємо роботу.

Обробіток проводили на середній швидкості 13 км/год, більше «не гнали», бо коли заходили у вертикаль, агрегат трішки кидало, тому ця швидкість була найоптимальнішою для нашого поля. Та, як показує практика, що швидше їдеш, то краще Rubin працює, але фанатизму також не потрібно. Витрата пального становила 4-5 л/га, за годину ми обробляли в середньому 6-8 га.

Fendt 936 Vario на лущенні залишків соняшнику з висоти пташинного польоту

Я помітив, що під час роботи між дисками борони застрягали залишки стебел соняшнику, тому цікавлюся в тракториста, наскільки це критично для агрегата та як впливає на якість обробітку?

«Звісно ж, залишки соняшнику набиваються між дисків, та оскільки тут кожен диск незалежний один від одного, вони там надовго не затримуються, на якість роботи це, за великим рахунком, не впливає. Інша справа, якби був повністю суцільний вал, тобто батарея із дисків, от тоді було б проблематично працювати. Борона хороша, та й відпрацювала вже чимало», — дає відповідь Вадим Коваль.

Підсумки першого дня

Мій перший день на полях «Урожаю» дійшов свого фінального завершення, після «закриття» поля ми пішли відпочивати та готуватися до збору сої й кукурудзи, які планувалися наступного дня.

Погода цього разу сприяла плідному робочому процесу, я особисто був присутнім на двох технічних операціях — збирання соняшнику та дискування його залишків.

Lemken Rubin 9 в роботі

На мою думку, техніка показала якісну роботу, намагався передати все до найменших технічних деталей.

Думаю, читачі самі помітили, але все ж скажу ще й я, що у господарстві продумано кожен крок, всі технічні операції відбуваються у свій час та досить організовано — кожен працює на загальний результат.

Першу частину Щоденника Тракториста закінчено, та зовсім скоро чекайте на продовження.

© Ігор Мирончук, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати