Статті

Щоденник Тракториста: Комбайни на полях «Урожаю»

4 Вересня 2019 667

Зернозбиральний комбайн Claas Lexion 580 в роботі
Зернозбиральний комбайн Claas Lexion 580 в роботі
Traktorist.ua

І ТУТ ПІШОВ ДОЩ…

Та давайте, як у голлівудських кінофільмах, повернемося трішки до попередніх подій, і я розповім, з чого все розпочиналося!

У гості на підприємство «НВФ «Урожай» я мав завітати ще чотири місяці тому: спочатку — на ремонт сільгосптехніки, пізніше очікувалися підготовка ґрунту та посів, потім — весняне обприскування… Але, в силу низки різних обставин, потрапив я вже на збір врожаю. Утім, кожен, хто працює в агро, знає, що не так просто все зробити в оптимальні терміни та вгадати з погодою.

Знайомство з «Урожаєм»

Підприємство «Урожай» було засноване в 2002 році, а вже у 2006-му увійшло до складу одного із найбільших агрохолдингів України — «Миронівського Хлібопродукту».

На сьогодні «НВФ «Урожай» є лідером сільського господарства України в галузі рослинництва та обробляє понад 80 тис. га на землях Черкащини й Київщини, має 15 виробничих підрозділів. Основне завдання підприємства — вирощування зернових культур, які в подальшому використовуються для виробництва комбікормів.

Логотип НВП «Урожай»

Я ж побував на полях Черкащини, а саме у виробничому підрозділі  «Звенигородський», в обробітку якого перебуває близько 10 000 га орних земель, які розташовані в 14 населених пунктах 3 районів: Лисянського, Тальнівського та Звенигородського.

У цьому році структура посівів виробничого підрозділу має такий вигляд: кукурудза — 5083 га, соя — 1259 га, соняшник — 1211 га, озимий ріпак — 1169 га, ярий ріпак — 236 га, озимий ячмінь — 398 га та озима пшениця, яку ми й приїхали збирати — 944 га. Найбільш рентабельними культурами тут вважають озимий ріпак і соняшник.

Технічний парк «Звенигородського»

ВП «Звенигородський», як на мене, заряджений на повну всією необхідною технікою, щоб робота була злагодженою, не виникало простоїв та все «йшло, як по маслу». А якщо певної техніки й немає, то це тільки тому, що вигідніше її винайняти та, звичайно ж, бути у «плюсі», як тут і роблять із зернозбиральними комбайнами. Кожного року технічний парк оновлюється.

Провідний інженер «Звенигородського» Скиданюк Олександр

З інженерними володіннями та технічними «монстрами» підрозділу мене знайомив провідний інженер «Звенигородського» Олександр Скиданюк.

Освіту інженера Олександр здобував у Тальянківському технікумі та Кіровоградському університеті, який закінчив у 2011 р.

«Сам я родом із села, син тракториста. Своє дитинство провів на тракторних бригадах, це припало мені до душі та просто захотілося бути інженером. Це моє — і все!», поділився зі мною спеціаліст.

В «Урожаї» Олександр працює інженером вже 4 роки, протягом яких ані на мить не пожалкував, що обрав саме цю нелегку професію.

Техпарк ВП «Звенигородський» (інфографіка)

Тракторний парк

Із потужних тракторів в господарстві надають перевагу брендові Fendt, тільки у ВП «Звенигородський» їх аж 7 одиниць із наробітками від 8 тис. до 23 тис. мотогодин.

Трактори Fendt на території Звенигородського

«Техніка Fendt — надійна, трактори наїжджають близько 8-9 тис. мотогодин без ремонту, ми тільки вкладаємо свої кошти в заміну мастил, фільтрів і регулювання клапанів. Наприклад, трактор Fendt 936 Vario 2005 року випуску відпрацював у нас 23 тис. повних мотогодин. Тут скажу відверто, за цей період звісно ж проводився ремонт двигуна та коробки передач. По бренду Fendt працюємо з компанією «АСТРА», — оцінює техніку провідний інженер.

Також від попередніх господарів залишився трактор Case IH Magnum 335, який наїздив вже приблизно 9 тис. мотогодин.

Тракторів середньої потужності у ВП «Звенигородський» мають 12 машин МТЗ 1221 та ХТЗ Т-150.

Діапазон потужності легких тракторів представляє також бренд МТЗ, а саме моделі 82, 920 та 1025, яких тут працює 19 одиниць.

За словами Олександра, усі важкі роботи в полях закривають тракторами Fendt. Техніка середньої й малої потужності та трактор Case IH працюють на легких роботах, а саме: з бункерами-перевантажувачами зерна від Заводу Кобзаренка (їх на філії два), розкидачами органіки Annaburger (2 од.) та мінеральних добрив Sulky, на обприскуванні, транспортних роботах, а також для надання послуг пайовикам.

Парк обприскувачів

З техніки для обприскування в господарстві мають 4 причіпних обприскувачі 2012 року випуску: два 17-метрових Jacto та два 18-метрових від Amazone. Торік обзавелися самохідним John Deere 4730.

Самохідний обприскувач John Deere 4730

«Обприскувач John Deere за рік роботи напрацював понад 10 тис. га., він у нас працює майже цілодобово, за зміну в середньому обробляє 400-500 га. Нарікань на машину немає жодних», — розповів Олександр Скиданюк.

Посівна техніка

Сівалок у  арсеналі ВП «Звенигородський» більш ніж достатньо, а це все для того щоб вчасно та якісно провести посівну кампанію. Із механічних мають агрегати бренду Sunflower (6; 9 та 12 м), по пневматичних — Great Plains (6 та 7,6 м).

Просапні використовують виробництва Massey Ferguson (дві 16-рядних, оснащених системою точного землеробства Precision Planting), Challenger (чотири 8-рядних також із системою Precision Planting) та Monosem (16-ти і 18-рядні, що обладнанні електромотором).

Грунтообробні агрегати

Щодо ґрунтообробної техніки, то господарству також є чим похвалитися — в техпарку є 3 культиватори Wil-Rich (два 8-ми та один 12-рядний), 3 компактори Farmet (два 10-метрових та один на 8 м).

Глибокорозпушувачі  у тракторній бригаді Gregoire Besson (3 шт.) та в минулому році закупили ще 3 агрегати виробника Quivogne. Оранку проводять трьома 9-корпусними плугами Lemken та двома 8-корпусними Gregoire Besson.

Оборотний плуг Lemken

Особисто мені, а ще більше читачам Traktorist.ua, буде цікава думка інженера щодо різниці між плугами Lemken та Gregoire Besson, тому цікавлюсь в Олександра.

«Якщо порівнювати, то, особисто на мою думку, плуг Lemken на 30% буде кращим за конкурентів, а саме: конструкцією, зносостійкістю робочих органів, якістю оранки та, звісно ж, він простіший в обслуговуванні», — зробив порівняльну характеристику інженер.

Із дискових борін «Звенигородський» використовує дві 9-метрові від компанії Kuhn та агрегат Lemken Rubin, який за 2 роки інтенсивної роботи на важких ґрунтах відпрацював понад 12 тис. га, після чого сервісна служба провела заміну робочих органів.

Вітчизняну техніку у ВП «Звенигородський» також застосовують, але агрегатів дуже мало, тож використовуються вони на ґрунтообробних роботах, знову ж таки, для надання послуг населенню.

Збір пшениці комбайнами Claas

На полі площею 130,5 га де посіяно насінник озимої пшениці, активно працювали два комбайни — Claas Lexion 580 та Claas Lexion 480 CAT американського зразка.

Провідний агроном «Звенигородського» Олександр Бондар

Інформацію про поле та всі аспекти збирання врожаю я дізнався у провідного агронома «Звенигородського» Олександра Бондаря.

Олександр ще з дитинства мріяв бути агрономом, тому після завершення школи пішов навчатися в Уманський сільськогосподарський інститут (тепер Уманський національний університет садівництва), який закінчив у 1997 році, й втілив свою мрію в життя, працюючи в «Урожаї».

Як поділився зі мною агроном, посів на цьому полі проводився 15 вересня сівалкою точного висіву Great Plains. Висівали три сорти пшениці: Самурай — на площі 80 га, Етана — на 26 га та 15 га засіяли Колонією. Норма висіву становила 3,5 млн/га, попередник — озимий ріпак.

На збір врожаю комбайни вийшли ще до мого приїзду, тому близько 15-20% поля було зібрано.

«Середня врожайність тут становить 8 т/га, вологість зерна — 12,8-13,5%, втрати невеликі є, але вони допустимі. Будь-який комбайн, навіть щойно із заводу, має певний відсоток втрат. Ми постійно стежимо за швидкістю комбайнів, оскільки рекомендована становить 3-5 км/год, та дивимось, щоб із масою не виходило зерно», — розповів Олександр.

Щодо врожайності, то, як додав провідний агроном, якщо враховувати цьогорічні аномальні погодні умови, отримали досить високий результат.

Колосся пшениці

Після розмови з Олександром у планах в мене звісно ж було обкатати й побачити роботу комбайнів у полі, щоб, як і в попередніх випусках «Щоденника Тракториста», зафіксувати всі позитивні та негативні (якщо такі є) сторони машин та поділитися з читачами.

Але, як кажуть: «Не так сталося, як гадалося». Зірвався сильний вітер, налетіли темні хмари. І ТУТ ПІШОВ ДОЩ, та такий, що дорогою на тракторну бригаду двірники автомобіля не справлялися з масою опадів.

Тут я зрозумів, що на цьому моменті й доведеться закінчувати матеріал... Та обіцяю, що техніку на полях «Урожаю» я все ж вам покажу, адже домовився знову завітати у господарство. Тому зовсім скоро читайте новий випуск «Щоденника Тракториста».

© Ігор Мирончук, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати