Статті

Залізні аргументи. Випуск 3. Володимир Мірненко

28 Травня 2019 227

Володимир Мірненко
Володимир Мірненко
Traktorist.ua

Третім учасником проекту «Залізні аргументи» на Traktorist.ua став бренд-менеджер компанії «Pöttinger-Україна» Володимир Мірненко. Експерт консультував читачів на теми обробітку ґрунту, заготівлі кормів для ВРХ і посівних робіт. На питання, які стосуються цих сфер, Володимир Мірненко відповідав на нашій сторінці у facebook. Ми зібрали найцікавіші питання/відповіді.

Pidvalniy Volodymyr: Як вважає експерт, чи можна отримувати врожаї без застосування плуга?

Володимир Мірненко: Врожаї без застосування оранки цілком можна отримувати, понад те, можна отримувати високі врожаї, можна отримувати економічно прибуткові врожаї, однак... Високі врожаї можна отримувати і з застосуванням оранки. Водночас мати стабільно високу якість ґрунту (зокрема високий % гумусу), зменшувати витрати на хімію (найкращий гербіцид — плуг, найкращий захист від фузаріозу — плуг...) і стабільні прибуткові високі врожаї.

Про пряник: хімія з кожним роком дорожчає (за останні 10 років подорожчала удвічі в €), а її дієвість зменшується (все живе виробляє резистентність). Оранка (як і інші механічні засоби) стають усе привабливішими економічно та за результативністю. Я не агітую перейти на біо, але застосовувати елементи даної системи, щоби зменшити відсоток хімії, цілком можливо. Зокрема оранку.

Про «батіг»: в Європі все активніше обговорюється питання заборони гліфосату (останні дослідження в Баварії знайшли гліфосат в пиві і це сильно зачепило баварську спільноту). Де будуть «ноу-тіли», «стріп-тіли» та інші подібні без гліфосату? При виборі технології обробітку варто думати на перспективу (як мінімум на 10 років). І вимальовується така картина, що без оранки ніяк.

Pidvalniy Volodymyr: Що таке відмінна робота Сервісної служби компанії та які спостерігаються труднощі?

Володимир Мірненко: На укосі жита є три дні оптимальної фази. Годують потім вони цілий рік. Скільки коштує простій техніки в один день для господарства? Для люцерни — 5 днів. Для посіву озимої пшениці — 14 днів. Якісний сервіс — це тоді, коли розумієш реальні втрати. Ми маємо склад запчастин вартістю в два рази більший, аніж вартість проданих запчастин за рік. Це купа заморожених інвестицій. Та, водночас, гарантія того, що в потрібний момент потрібна запчастина знайдеться на складі. Я не розумію, як можна обертати склад запчастин 4-5 разів на рік (як роблять деякі конкуренти) і в посівну за 2 тижні не відремонтувати техніку з причини «чекаємо поставку запчастин». Якісний сервіс — дорого для продавця техніки, важко для сервісного інженера, але без якісного сервісу це дорога компанії в нікуди.

Pidvalniy Volodymyr: Посів соняшнику зерновими сівалками — Ваш відмінний маркетхід. Які здобутки у порівнянні з сівалками точного висіву, Twin-Row, із різним міжряддям? Поділіться досвідом.

Володимир Мірненко: Суцільний посів соняшнику в Україні практикують років 50 (із перемінними успіхами)? Тому його важко назвати маркетинговим ходом компанії Pottinger яка в Україні всього 12 років. Швидше, Terrasem добре «вписалась» у цю технологію (добре тримає глибину, рівномірно розподіляє посівний матеріал, може точно відміряти легке об'ємне насіння, не лущить насіння пластиковими бананами завдяки відсутності останніх).

Сівалка Pottinger Terrasem (джерело: poettinger.at)

У порівнянні з сівалками точного висіву на 70 см, в окремі роки не отримували різниці у врожайності зовсім, в окремі роки мали +10-12%. В середньому з ретроспективи 10 років +5-7% до врожаю бувало. Навіть за тієї ж урожайності технологія суцільного посіву має економічні переваги: менші вимоги до передпосівного обробітку, менша собівартість посіву, можливість не переривати посів кукурудзи, інколи – можливість відмовитися від одного обробітку гербіцидом.

Порівнянь із сівалками точного висіву з меншим міжряддям чи подвійним рядом не проводили. Нам самим цікаво було б провести такий дослід.

Roman Shnurovskyy: Які відмінності Pottinger Terrasem та Lemken Compact Solitair і Horsch Pronto?

Pidvalniy Volodymyr: І питання про Vaderstad Spirit туди ж :)

Володимир Мірненко: Якщо коротко, то я говорив би про дві відмінності: можливість працювати в складніших умовах і точність дотримання глибини посіву.

Можливість працювати за складніших умов: вища рама, більша розтягнутість робочих органів уздовж конструкції — це збільшує прохідність по великій кількості пожнивних решток; більший діаметр дисків, агресивніший кут атаки — це забезпечує повноцінний передпосівний обробіток; більший тиск на сошники — це забезпечує прорізання пожнивних залишків. Все разом дає можливість якісно посіяти там, де інші потребуватимуть окремого проходу дискової. Наприклад, Terrasem може сіяти в стерню соняшнику, який дав гарний урожай.

Дотримання глибини посіву: Terrasem — єдиний посівний комплекс, у якого бокові крила можуть копіювати поверхню як угору, так і вниз, єдиний, у якого кожна висівна секція ведеться паралелограмною навіскою, а кожен сошник — власною паралелограмною навіскою. Для того, щоб на високій швидкості у 14-16 км/год тримати глибину посіву, потрібен достатній тиск на сошник. Terrasem — єдиний посівний комплекс із тиском на сошник до 120 кг/га (у перелічених вами — 85-95 кг).

Це якщо коротко. А далі можна розбирати щодо кожної деталі окремо, але то вже розмова іншого формату.

Андрей Губин: Який економічний ефект дає комбінація у порівнянні з окремим проходом борони та сівалки?

Володимир Мірненко: Коротка відповідь: додаткові 8 євро економії на гектар.

Довга відповідь. Гарною практикою (якої рідко дотримуються на практиці) є дослідження кожного поля в два етапи (цвітіння культури та після комбайна) на предмет структури в глибших шарах. Відповідно до цього приймається рішення про обробітки під наступник. Якщо структура не потребує глибшого обробітку, а вікно між обмолотом і посівом невелике, то тут саме місце посівному комплексу. В такому випадку можна провести передпосівний обробіток, внесення добрив і посів за один прохід. На це знадобиться 8-12 л/га. Якщо ці ж операції проводити окремими агрегатами, то буде не менш ніж 20 л/га. Звідси маємо від 8 л дизелю економії, або від €8. Понад 90% негативного досвіду з посівними комплексами — їх «заганяли» на поля, які потребували оранки (чи іншого глибокого обробітку) та чекали дива.

Окрім того, перевагами посівного комплексу є значно простіша логістика (один агрегат з одним трактористом замість багатьох машин), економія вологи (від передпосівного обробітку до посіву із закриттям вологи минає до 2 секунд). Навіть дві години розриву між цими операціями — це значні втрати ґрунтової вологи. Також комплексом можна достатній масив робіт вкласти в оптимальні агрономічні строки. Загалом усі ці переваги стали причиною значного поширення посівних комплексів. З кожним роком усе більше господарств відмовляється від «солосівалок».

Катя Капустіна: Які новинки у техніці для заготівлі кормів вийдуть на ринок найближчим часом? Які проблеми сільгоспвиробника вони вирішуватимуть? Які взагалі останнім часом були створені прогресивні машини в цьому напрямку?

Володимир Мірненко: На ринок України Pottinger виводить нову модель причепів — Torro Combiline. На відміну від знайомих Jumbo, ці причепи зручніше використовувати на заготівлі кукурудзяного силосу (завдяки відкритому даху). Вони можуть бути оснащені двосторонніми ножами — тепер не обов'язково возити запасний комплект. А найголовніше, причепи можуть бути обладнані розподільними вальцями. Корм, привезений з поля, потрібно рівномірно розтягнути на траншеї тонким шаром, щоби потім добре утрамбувати. Без спеціальних розподільників це зробити важко (особливо трав'яний силос). Розподільні вальці на Torro дозволяють не просто вивантажити масу, а й рівномірно її розтрусити по траншеї — тепер не потрібно мати додаткову одиницю техніки для розгортання. Перший причеп Torro вже працює у Вінницькій обл.

Навантажувач Pottinger Torro Combiline (джерело: fginsight.com)

Також від Pottinger виходить на український ринок перший рулонний прес преміум-класу — Impress. Він має найменшу серед рулонних пресів нарізку в 36 мм та розрахований на високу потужність пресування. З перших випробувань в Україні ми отримали 400-450 кг соломи в рулоні та 750-800 кг люцернового сіна. Це майже удвічі більше у порівнянні з основними конкурентами й означає у 1,5-2 рази вищу продуктивність, менші витрати на сітку, менші витрати на перевезення, в тому ж самому сховищі можна зберігати в два рази більше кормів. Плюс до всього — це надзвичайно зручний корм у користуванні: за рахунок дрібної нарізки корм легко розмішується в кормозмішувачі та здебільшого не потребує додаткового подрібнення.

Якщо говорити про новинки інших компаній, варто звернути увагу на революційно новий підхід до валкування від Reiter. Це реальна техніка майбутнього. На сьогодні всі наявні моделі валкувачів суворо обмежені за робочою швидкістю, невеличкі перевищення тягнуть за собою значні втрати якості. Reiter забезпечує валкування без жодних втрат на фантастичних 18 км/год. Він універсальний як щодо виду кормів, так і щодо врожайності.

Валкоутворювач Reiter RESPIRO R3 (джерело: static.wixstatic.com)

Pidvalniy Volodymyr: Чи будуть «новинки» від компанії на виставці в Ганновері?

Володимир Мірненко: Як показує практика попередніх виставок, на стенді Pottinger очікуються «новинки» (це тоді, коли в старій машині нового болта поставили не горизонтально, а вертикально) і будуть НОВИНКИ (це тоді, коли після виставки ситуації на світових ринках кардинально змінюються), а ще будуть традиційні речі: привітна атмосфера, зручні диванчики й австрійське пиво. Як представник компанії, я не маю права раніше розповідати про машини до їхньої офіційної презентації. Єдине, що можу гарантувати — той, хто завітає на стенд Pottinger, не пожалкує.

Дякуємо бренд-менеджеру компанії «Pöttinger-Україна» Володимирові Мірненку за надані експертні відповіді. Не будемо поки анонсувати наступного експерта проекту «Залізні аргументи», нехай це стане сюрпризом. А поки можете почитати, що цікавого розповідали бренд-менеджер Vӓderstad Україна Володимир Підвальний і менеджер з експорту Househam Sprayers, ведучий YouTube-каналу «Капля в поле» Андрій Ботнарь.Радимо почитати