Статті

Щоденник Тракториста: LEMKEN-парк Юзепівського періоду. День 2

30 Квітня 2019 992

LEMKEN EurOpal 6
LEMKEN EurOpal 6
Traktorist.ua

Відпочивши після першого дня в полях, свій новий день у господарстві «Юзепівка» ми розпочали із оранки.

Але поки я ще не дійшов до розповіді, скажу, ця частина «Щоденника Тракториста» буде більш технічною та технологічною, але обіцяю не менш цікавою за попередню — як завжди, простими словами про головне!

Читати по темі: Щоденник Тракториста: LEMKEN-парк Юзепівського періоду. День 1

Технічні характеристики та особливості налаштування плуга LEMKEN EurOpal 6

Прибувши на поле, першим чином я розпитав спеціаліста «ЛЕМКЕН-Україна» Олександра Олексюка про особливості та основні технічні характеристики плуга, так як вважаю, і думаю читачі мене підтримають, потрібно добре знати агрегат перед роботою з ним.

Регіональний менеджер компанії «ЛЕМКЕН-Україна» по Західній Україні Олександр Олексюк

Оборотний плуг EurOpal 6 — найпростіша, але одна з найнадійніших навісних 5-корпусних моделей, яку пропонує компанія LEMKEN. В нашому випадку агрегат має 4+1 корпус, відстань між якими становить 100 см.

Плугом можна проводити оранку на ширину від 1,5 до 2,5 метра та агрегатується він з тракторами від 80 к.с. Вага моделі становить 1070 кг, але незважаючи на невелику масу — працює в ріллі доволі стабільно.

Оранка поля плугом EurOpal 6 в агрегатуванні з трактором New Holland T7060

EurOpal 6 оснащено системою Optiquick, яка дозволяє регулювати та налаштовувати ширину захвату першого корпуса і встановлювати оптимальну лінію тяги трактор/плуг незалежно одне від одного.

«Система Optiquick вже понад 30 років є запатентованою компанією LEMKEN. Представляє вона собою дві тяги: одна відповідає за першу борозну, інша — за лінію тяги, щоб трактор йшов рівно та його не тягнуло вліво чи вправо. Якщо плуг налаштований правильно, відповідно буде економія пального і буде набагато більший ресурс робочих органів», — розповідає про можливості системи спеціаліст.

Перед тим як приступити до оранки, з Олександром та механізатором Тарасом Лахом проводимо налаштування плуга до роботи.

Технічні характеристкики LEMKEN EurOpal 6

Як розповідає представник «ЛЕМКЕН-Україна», будь-яка настройка плугів чи причіпних агрегатів починається з налаштувань трактора, тому перш за все перевіряємо довжину тяг у тракторі, щоб вони були однакової довжини.

Нижні тяги повинні бути у вільному русі, щоб плуг під час роботи сам собі обирав оптимальну лінію тяги, а трактор не тягнуло в одну чи іншу сторону.

Після налаштування трактора беремося і за сам плуг. EurOpal 6 має 4 основних настройки — регулюємо їх в наступній послідовності.

Сергій Ходор та Олександр Олексюк оглядають плуг LEMKEN EurOpal 6

Найперше — налаштовуємо глибину оранки. Задню частину плуга, тобто його останні корпуси підлаштовуємо за допомогою опорно-транспортного колеса. Передні  — регулюємо навіскою, налаштовуємо так, щоб перший і останній корпуси були на однаковій глибині.

 

«Під час другого проходу, коли трактор заїжджає в борозну, він звісно ж нахиляється, тому плуг потрібно вирівняти під 90 градусів до оранки. Бо коли плуг завалений в одну сторону, то леміш не підрізає ґрунт, а горне як бульдозер, що у свою чергу спричиняє перерозхід пального, матеріалів та робочих органів. Оптично можна це виконати ставши позаду та подивитися чи корпуса йдуть перпендикулярно ґрунту», — розповідає про друге налаштування представник «ЛЕМКЕН-Україна».

Третє, що потрібно зробити — перевірити плуг по першій борозні. Після чого, якщо він не докидає чи утворюються невеликі ями між проходами — вкрутити зовнішню тягу, що в свою чергу перший корпус приблизить до виораної частини. Але якщо ж він перекидає надлишково, тоді навпаки — тягу видовжуємо.

«І останнє налаштування навісного плуга — лінія тяги трактор/плуг. Трактор повинен бути підлаштований так, щоб коли оператор відпускав кермо, їхав рівно по борозні та не пробував вискочити вправо чи вліво. Якщо таке відбувається, знову ж таки плуг має зайвий опір і відповідно буде перерозхід пального», — ділиться зі мною Олександр Олексюк.

Оранка плугом LEMKEN EurOpal 6 в агрегатуванні з трактором New Holland T7060

Після огляду плуга та проведення всіх його налаштувань із Тарасом взялися за оранку 1,5 га поля.

Вже у кабіні T7060 механізатор розповідає, що плуг придбали в 2017 р., але вже напрацювали ним більше 2500 га. А все це тому, що техніку здають в оренду, проводять оранку в сусідніх господарствах.

Тарас Лах, тракторист фермерського господарства «Юзепівка»

«Був випадок, що в наймах прийшлося орати поле полеглої кукурудзи, яку з’їв метелик, там був просто жах... Але плуг впорався, все класно поприорувалося», — згадує випадок із робочих буднів тракторист.

Якщо брати до уваги важкі дерново-карбонатні ґрунти Сокальського району, то, зі слів тракториста, леміші та передплужники на плугові потрібно замінювати приблизно після 1500 га роботи, а «носки» — після 300-400 га.

Процес оранки плугом LEMKEN на полях «Юзепівки»

«Запчастини на плуг ставимо тільки оригінальні. Одного разу спробували поставити «носки» не оригінальні, вони пропрацювали всього лише біля 150 га і їх не стало. Я вважаю, що плуги LEMKEN — найкращі. Вони по якості хороші та метал міцний», — ділиться своєю думкою щодо плуга оператор Тарас Лах.

Так як у нашому випадку поле було горбисте, оранку проводили 10-ю передачею на швидкості 7,5 км/год. Глибина становила 29-30 см, а витрата пального коливалася 17-19 л/га. За добу плугом можна виорати близько 27-30 га.

Сергій Ходор, директор «Юзепівки»

Завершивши оранку, цікавлюся думкою директора господарства Сергія Ходора щодо його вибору.

«Я вважаю, що якщо плуг повинен бути на полі, то він обов’язково має бути LEMKEN. Цей життєвий досвід не мій, це досвід багатьох поколінь. Відколи була заснована компанія LEMKEN, то кращого плуга на сьогоднішній день на ринку немає. Можливо я помиляюся, але якось так воно складається. Звідси й  моє життєве кредо — дотримуватися чогось одного, однієї лінійки», — розповідає директор господарства.

Підготовка та налаштування обприскувача LEMKEN Primus 45 до виходу в поле

Після завершення оранки ми відправилися на обід, а далі взялися за підготовку причіпного обприскувача LEMKEN Primus 45.

Про технічні характеристики та особливості машини, знову ж таки, мені розповів Олександр Олексюк.

Технічні характеристики LEMKEN Primus 45

Primus 45 оснащений основним баком об’ємом 4400 л та промивним на 250 л відповідно. Ширина штанги становить 27 м, на обприскувачі стоїть 2 насоса італійського виробника Annovi Reverberi продуктивністю 250 л/хв. Вага, не враховуючи штангу, — 2200 кг.

Однією з основних особливостей обприскувача є 3D-стабілізація штанги, яка зі слів Олександра, є найкращою на ринку світових виробників.

Перший параметр стабілізації — «вгору-вниз», під час якого відбувається амортизація на циліндрі і гідроакумуляторі. Також при ширині штанги 27 м і більше встановлюється 2 демпфери для зменшення розмаху коливань.

Причіпний обприскувач LEMKEN Primus 45

Наступний параметр — «вліво-вправо», коли під час роботи на нерівному полі чи на різких поворотах штанга нахиляється в лівий чи правий бік. В цьому випадку відбувається вирівнювання за допомогою двох спеціальних пружин: як тільки штанга починає нахилятися, одна із пружин натягується і вирівнює штангу в горизонтальне положення.

І третій параметр — «вперед-назад», завдяки якому відбувається стабілізація коливань штанги, зрозуміло, вперед або назад. Це не дає краю штанги проводити подвійне обприскування чи навпаки — недообприскування. Стабілізація в цьому випадку відбувається завдяки гумовим елементам з профілем «труба в трубі» — 2 з них працюють на розтягування, а 2 — на стискання.

Поспілкувавшись з Олександром, з директором «Юзепівки» взялися за налаштування машини. Сергій Ходор розповідає, що налаштуванням обприскувача та підготовкою робочої суміші займається тільки він.

Чому так? Відповідь очевидна — якщо розчин буде невірно підготовлений чи відповідно обприскувач неправильно налаштований — в кращому випадку господарство зазнає не значних затрат, а в гіршому, може «втратити» ціле поле.

 

Обприскувач прикупили також у 2017 р., за 2 роки роботи він напрацював більше 5000 га, всі роботи з обприскування в господарстві закривають тільки ним.

Змащування вузлів в машині потрібно проводити згідно регламенту, тобто раз на 45 годин змащувати шарнірне з'єднання, яке складає/розкладає штангу.

«Сам обприскувач досить простий в налаштуванні. Для настройки машини просто підбирається кількість літражу для внесення на 1 га поля, що безпосередньо регулюється кольором форсунки, а комп'ютер самостійно калібрує згідно її забарвлення та об’єму робочого розчину вилитого на 1 га поля», — розповідає про налаштування директор господарства.

На привідному колесі Primus 45 стоїть датчик швидкості, який регулює подачу тиску і незалежно від робочої швидкості точно і якісно вносить кількість заданого літражу ЗЗР.

Тарас Лах проводить змачування вузлів штанги обприскувача Primus 45

Крім цього, обприскувач облаштований трипозиційними форсунками, що набагато зручніше, ніж однопозиційні, тому що це прискорює час переналаштування для внесення фунгіцидів, гербіцидів чи навіть КАСу.

«Дана техніка досить продуктивна, на годину обприскувач може обробити порядка до 24-25 га поля. Комплектується у нас він з 120-сильним трактором New Holland T6020», — додає Сергій Ходор.

На жаль, побачити обприскувач в роботі мені не вдалося:(  Мало того, що у той день була надзвичайно вітряна погода, та ще й на ніч синоптики обіцяли зниження температури нижче нуля.

Але все ж таки свій невеликий вклад в налаштування машини я вніс і як тільки погодні умови налагодяться, без будь-яких вагань можна буде проводити заплановану обробку.

Підсумок другого дня

Другий день на полях Львівщини у нас закінчився підготовкою та налаштуванням до роботи обприскувача.

За два дні в полях я для себе дізнався багато нового, познайомився з добрими привітними людьми, а також зібрав купу корисної інформації.

На скільки мені відомо, доля компанії LEMKEN на ринку України з продажу саме плугів у 2017 р. склала 49%, а вже у 2018 ця цифра збільшилася до 56%, не враховуючи проданих вживаних агрегатів. Якби президента України обирали серед плугів, то LEMKEN переміг би вже в першому турі:)

Логотип LEMKEN на обприскувачі

Сказати про роботу обприскувача в полі нічого не можу, але судячи з того, що власник господарства ним цілком і повністю задоволений, думаю техніка якісна.

На завершення хочу подякувати Сергію Ходору за теплу зустріч та побажати супер-високих врожаїв та досягнення нових вершин та перемог у його не легкій фермерській справі:)

© Ігор Мирончук, 2019, Traktorist.uaРадимо почитати